A A+ A++

Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów. Co roku 15 sierpnia na Jasnej Górze gromadziło się nawet 100 tys. wiernych. Teraz ze względu na pandemię koronawirusa i reżim sanitarny przybyły dużo mniejsze grupy pieszych pielgrzymów. Jednak podczas sumy pontyfikalnej pod jasnogórskim Szczytem błonia klasztoru o. paulinów szczelnie się wypełniły. Co rusz z głośników płynęły przypomnienia o konieczności zachowania dystansu społecznego, zakładaniu maseczek ochronnych oraz dezynfekcji rąk – także w specjalnych punktach rozlokowanych na terenie sanktuarium jasnogórskiego.

Przed Sumą Pontyfikalną, którą poprzedził ingres biskupów, wiernych przywitał generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski. Nawiązał do Bitwy Warszawskiej przed stu laty. – Ten dzisiejszy dzień jest okazją, ażeby podziękować Matce Bożej za wyjątkową opiekę nad naszym narodem – podkreślił o. Chrapkowski. – Szczególnym znakiem tej matczynej opieki był Cud nad Wisłą, kiedy w obliczu bolszewickiej inwazji w 1920 r. Polacy żarliwie błagali Maryję o uratowanie Ojczyzny przed bezbożnym komunizmem ze Wschodu.

Pod Warszawą zmagali się z Rosjanami żołnierze, zaś tu, na Jasnej Górze, trwała nieustanna modlitwa o cud ocalenia. I cud się stał. Tak jak przed laty, także i dziś zagraża nam wiele niebezpieczeństw i fizycznych, i duchowych – mówił paulin.

Dlatego trwa tu, na Jasnej Górze, tak jak przed laty, nieustanna modlitwa przede wszystkim o cud przemiany naszych serc. Trzeba każdemu z nas łaski nawrócenia i przemiany życia, trzeba nieustannego trudu powstawania z grzechu do łaski, trzeba uznania swoich grzechów, zerwania z pychą, rezygnacji z chorych ambicji – kontynuował o. Chrapkowski.

Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. – Cieszę się, że w ważną uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mogę przewodniczyć mszy św. koncelebrowanej w tym szczególnym dla Polski miejscu. Bardzo cenię sobie to miejsce, Jasną Górę, duchową stolicę Polski. To Matce Bożej Częstochowskiej zawierzyłem moją posługę w Polsce – mówił na początku homilii abp Pennacchio. Podkreślił, że jako nuncjusz apostolski w Polsce, przynosi pielgrzymom jasnogórskim pozdrowienie od papieża Franciszka. – Tu, w Częstochowie, szczególnie polećmy się opiece Matki Bożej, także w kontekście tego wszystkiego, co Europa i Polska przeżywają w tym czasie – przekazał papieskie przesłanie.

Po homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, wypowiedział Akt Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Było to współczesne nawiązanie do takiego aktu polskich biskupów z 1920 r. Jak mówił abp Depo w imieniu biskupów-pasterzy Kościoła w Polsce – to na Jasnej Górze „uświadamiamy sobie wyraźniej odpowiedzialność za chrześcijańskie dziedzictwo na polskiej ziemi”. – Błagamy o ratunek dla naszej ojczyzny w jej dzisiejszej trudnym doświadczeniu – mówił metropolita częstochowski.

Prosimy, przebacz nam nasze grzechy przeciwko życiu, bezczeszczenie twojej eucharystycznej obecności, bluźnierstwa wobec twoje najświętszej Matki i jej wizerunków, wszelkie profanacje krzyża oraz wszelki grzech niezgody

– mówił abp Depo w akcie Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. – Oddal od nas wszelką zarazę grzechów, pandemię koronawirusa, grożącą nam suszę, jak również kryzys ekonomiczny i związane z tym bezrobocie.

Podczas jasnogórskich uroczystości tradycyjnie poświęcone zostały też zioła i kwiaty, z racji święta Matki Bożej Zielnej. Całodniowe uroczystości Wniebowzięcia NMP w Częstochowie w sobotę 15 sierpnia zakończą się wieczorem modlitwą Apelu Jasnogórskiego o godz. 21. Uświetni ją obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, które także dziś obchodzi swoje święto. Modlitewne rozważania poprowadzi biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRaport sanepidu z dnia 15.08
Następny artykułStłuczka w Czorsztynie (zdjęcia)