A A+ A++

Zgodnie ze swoim zwyczajem paulini podsumowali rok na Jasnej Górze. Rok niezwykły, bo pandemiczny. „Wskutek wprowadzanych przez rząd obostrzeń związanych z COVID-19 miniony okres zaznaczył się niekiedy poważnymi utrudnieniami w pracy duszpasterskiej naszego sanktuarium oraz znacznym zmniejszeniem się liczby pielgrzymów i turystów w porównaniu z poprzednimi laty” – zaznaczyli. Bo i faktycznie.

Mimo to jasnogórskie statystyki nie są bynajmniej puste.

Odnotowano 120 pielgrzymek ogólnopolskich, ale tylko część z nich odbyła się w sposób tradycyjny, poprzez przyjazd do Częstochowy. W okresie szczególnych obostrzeń sanitarnych, zwłaszcza wiosną i jesienią, pielgrzymki odbywały się z udziałem reprezentacji wiernych oraz na sposób duchowy, w łączności z Jasną Górą przez media. Rok wcześniej, gdy nad światem nie zapanował jeszcze koronawirus, ogólnopolskich pielgrzymek (z obecnością w klasztorze) było 190. Udział w nich wzięło prawie 752,5 tys. osób.

Na Jasnej Górze pojawiło się w 2020 r. 789 grup parafialnych. Rok wcześniej było ich 2412.

O powodzenie na egzaminie maturalnym modliło się 51 grup maturzystów, w tym trzy diecezjalne, z diecezji elbląskiej, kieleckiej i archidiecezji poznańskiej. Od marca, z powodu trwającej pandemii, odwołane zostały wszystkie kolejne diecezjalne pielgrzymki maturzystów. Odbyły się natomiast msze święte w intencji zdających, z reprezentacją młodzieży. Tak było w przypadku archidiecezji: gdańskiej, gnieźnieńskiej, częstochowskiej, łódzkiej, przemyskiej oraz diecezji: świdnickiej, włocławskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, rzeszowskiej, toruńskiej, ełckiej i warszawsko-praskiej. W „normalnym” 2019 r. Jasną Górę odwiedziło 278 grup młodzieży maturalnej.

Zamiast 239 grup dzieci po I komunii do klasztoru dotarły 64 takie grupy. Jako pielgrzymki zawodowe, modlitewne i stanowe przybyły 172 grupy. Rok wcześniej 2415.

Mniej pieszych pątników i rowerowych, więcej biegaczy

Częstochowa i Jasna Góra to dla tysięcy Polaków i cudzoziemców cel pieszego pielgrzymowania. W 2019 r. przed jasnogórski szczyt dotarło 300 pieszych pielgrzymek, w których udział wzięło 133 tys. osób. W 2020 r. pieszych pielgrzymek było 160. Wędrowały albo w systemie sztafetowym, albo w grupach o dozwolonej liczbie pątników. Czasem w imieniu wiernych pielgrzymkową trasę pokonywali jedynie kapłani.

Mniej liczne i mniej było też pielgrzymek rowerowych – 130 zamiast 170 grup. O 5 więcej było za to pielgrzymek biegowych: 20 w 2020 r. i 15 w 2019.

O ponad 100 tys. (ze 123 104 w roku 2019 do 11 460 w roku 2020) spadła liczba osób oprowadzanych po klasztorze przez Jasnogórskie Centrum Informacji. Z jasnogórskich przewodników najchętniej korzystali, poza Polakami, Niemcy (106 grup i 2 576 osób), Włosi (41 grup i 451 osób), Francuzi (17 grup i 281 osób) i Hiszpanie (13 grup i 224 osoby). Dla porównania – tylko z Niemiec w 2019 r. Jasną Górę z przewodnikiem zwiedzało 639 grup, w których było 23,1 tys. osób.

Na Jasnej Górze w ciągu minionego roku odprawiono 45 481 mszy św. Rok wcześniej – 50 916.

Ponieważ w wielu z nich wierni uczestniczyli wirtualnie, rozdzielono blisko cztery razy mniej komunii: 470 tys., gdy w 2019 roku było ich 1,970 mln.

Do spowiedzi także zgłaszało się znacznie mniej osób, więc kapłani na Jasnej Górze w konfesjonałach spędzili 19 957 godzin, a nie, jak rok wcześniej – 27 462 godziny.

Czym żyła Jasna Góra?

– Obchodzoną w 2020 r. 750. rocznicą śmierci swojego założyciela bł. Euzebiusza; z tej okazji m.in. Poczta Polska wydała kolekcjonerski znaczek z wizerunkiem bł. Euzebiusza.

– Setną rocznicą urodzin św. papieża Jana Pawła II, choć obchodzić ją trzeba było mniej uroczyście: 2 kwietnia odbyło się czuwanie pamięci św. Jana Pawła II, a główna msza św. dziękczynna została odprawiona 17 maja pod przewodnictwem o. Arnolda Chrapkowskiego, generała zakonu paulinów. W tym dniu Telewizja Polska zorganizowała koncert „Cała Polska śpiewa dla św. Jana Pawła II”.

– Otrzymanym od papieża Franciszka przywilejem odpustu zupełnego „in perpetuo”, czyli mającego „wieczystą moc” dla wszystkich wiernych nawiedzających to święte miejsce. Odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami, nawiedzając Jasną Górę w formie pielgrzymki – także duchowej.

– Trwającą od 10 marca codzienną modlitwą o ustanie epidemii koronawirusa, w intencji chorych i służb medycznych.

– Wyborem nowego przeora; 9 maja został nim o. Samuel Pacholski.

– Koncertem, który 14 sierpnia wieczorem odbył się na błoniach jasnogórskich; przygotowane przez Telewizję Polską widowisko muzyczne „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” z udziałem plejady polskich gwiazd było dziękczynieniem za życie papieża św. Jana Pawła II w 100-lecie Jego urodzin, oraz w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą.

– Narodową Nowenną Jasnogórską o pokój i jedność, która rozpoczęła się po decyzji Trybunału Konstytucyjnego i rozpoczęciu protestów społecznych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie tylko koronawirus. Departament Bezpieczeństwa szykuje się też na inne zagrożenia
Następny artykułOriginal by Motul podczas Rajdu Dakar – Galeria