Inflacja nie zwalnia tempa. Rosnące od kilku miesięcy ceny spędzają sen z powiek milionom Polaków. Mieszkańcy Jasła nie są w tym przypadku wyjątkiem. Co więcej, już wkrótce będą musieli sięgnąć głębiej do portfeli w związku z podwyżkami opłat za ciepłą wodę i ogrzewanie, za które zapłacą niemal sto procent więcej niż dotychczas. Tym samym, mieszkańcy budynków podłączonych i korzystających z miejskiej sieci ciepłowniczej, muszą liczyć się z nieuchronną podwyżką czynszu.
Sytuacja na rynku surowców energetycznych, w szczególności węgla kamiennego oraz gazu ziemnego w ostatnich miesiącach jest niezwykle dynamiczna. Galopujące ceny nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie spółek i zakładów zajmujących się wytwarzaniem ciepła, które w odpowiedzi na wzrost kosztów działalności, zmuszone są do zmiany taryf.
– Koszty naszej działalności są nieporównywalnie wyższe w stosunku do roku ubiegłego, gdzie cena gazu była na poziomie netto 74,42 zł/MWh, a w zatwierdzonej taryfie dla ciepła obowiązującej od 2 września br. cena gazu założona jest w wysokości 401,40 zł/MWh, tj. więcej o 439,4 %. Cena gazu uwzględniona w nowej taryfie jest znacznie niższa od aktualnych cen rynkowych, które dynamicznie wzrastają i obecnie kształtują się na poziomie 1184 zł/MWh na wrzesień oraz około 1500 zł/MWh na ostatni kwartał 2022 r. Spółka nie będzie w stanie pokrywać kosztów gazu po cenach aktualnie obwiązujących – tłumaczy Paweł Zawada, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jaśle.
Tylko w okresie od stycznia do sierpnia bieżącego roku spółka dołożyła ok. 3,5 mln zł do kosztów zakupu paliw. Celem było utrzymanie cen na poziomie z ubiegłego roku, dzięki czemu odbiorcy ciepła nie odczuli podwyżek. Tym razem jednak, w obliczu wzrostu cen spowodowanych kosztami zakupu gazu ziemnego i węgla, mieszkańcy Jasła, którzy zamieszkują budynki podłączone do sieci ciepłowniczej, będą musieli sięgnąć głębiej do swoich portfeli. Pokazuje to doskonale zestawienie wysokości cen i stawek płat za dostarczane ciepło, jakie obowiązywać będą od 2 września 2022 r. do 1 września 2023 r.
Wzrost opłat doskonale obrazują konkretne liczby. Z danych MPGK w Jaśle wynika, że odbiorcy ciepła obciążani są ceną za zamówioną moc cieplną (netto 8.587,21 zł/MW/m-c), ceną ciepła (netto 93,54 zł/GJ), ceną nośnika ciepła (netto 18,23 zł/m3 ) oraz stawką opłaty stałej za usługi przesyłowe (zł/MW/m-c) i stawką opłaty zmiennej za usługi przesyłowe (zł/GJ). Wysokość stawek opłaty stałej i zmiennej za usługi przesyłowe w każdej grupie taryfowej, do której przynależy dany odbiorca ciepła jest inna. Wzrost średniej ceny wskaźnikowej, na którą składają się wymienione wyżej składniki w nowej taryfie dla ciepła wyniesie średnio 93,2 %, co przeniesie się na wzrost czynszu dla mieszkańców w budynkach wielorodzinnych i pozostałych obiektów podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. W przypadku kotłowni lokalnej przy ul. Rafineryjnej średni wzrost cen wyniesie 165,6%.
Warto zaznaczyć, że MPGK w Jaśle posiada aktualnie trzy rodzaje źródeł do wytwarzania energii cieplnej: układ dwóch agregatów kogeneracji gazowej o mocy elektrycznej 1,99MWe i mocy cieplnej 2,3MWc każdy z nich; układ dwóch kotłów gazowych, każdy o mocy 4MWc oraz ciepłownię węglową spółki zależnej – Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. – Takie rozwiązanie pozwala dopasowywać sposób wytwarzania energii cieplnej do bieżącej sytuacji cenowej na rynku paliw. Obecnie ceny zarówno gazu ziemnego jak i węgla kamiennego są bardzo wysokie, dodatkowo występują duże problemy z dostępnością węgla. Wysokie ceny gazu utrudniają zarządzanie pracą źródeł gazowych, ale jej nie wykluczają. Spółka na bieżąco analizuje ceny paliwa gazowego oraz ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii celem planowania pracy instalacji wysokosprawnej kogeneracji gazowej tak, aby była ona opłacalna – tłumaczy Paweł Zawada.
Sytuacja związana z rosnącymi cenami gazu ziemnego sprawia, że w celu utrzymania ciągłości dostaw energii cieplnej do odbiorców, konieczna jest praca ciepłowni węglowej należącej do MPEC. „Zarząd spółek MPGK i MPEC skutecznie walczy z problemem wysokich cen oraz dostępności węgla kamiennego. Do dnia dzisiejszego dzięki uzyskanej pożyczce od Miasta Jasła zabezpieczono zakup 3 tys. ton węgla wraz z transportem, ładunkiem i wyładunkiem i trwają negocjacje na dostawę kolejnych 1,5 tys. ton. Dodatkowo w sierpniu MPEC otrzymał pozwolenie na wytwarzanie energii cieplnej z biomasy, co zwiększa możliwości dywersyfikacji stosowanych paliw” – czytamy w informacji przekazanej przez MPGK w Jaśle.
Spółka wyjaśnia, że jeżeli ceny gazu nadal będą utrzymywać się na tak wysokim poziomie, energia cieplna w sezonie grzewczym będzie pozyskiwana z decydowanej większości z węgla kamiennego. MPGK oraz MPEC zapewniają jednocześnie, że podejmują szereg działań zmierzających do optymalizacji kosztów związanych z wytwarzaniem energii celem ograniczenia wpływu wahań cen paliw na wzrost cen energii cieplnej dla odbiorców końcowych. Największy wpływ na ograniczenie wzrostu cen energii cieplnej miało wyjście obu spółek z systemu handlu emisjami EU ETS. Aktualna cena emisji CO2 to ok. 80€ /tona. Należy podkreślić, że do każdej tony spalonego węgla kamiennego należałoby wykupić 2 tony emisji CO2, co dodatkowo przełożyłoby się na jeszcze większy wzrost cen ciepła.
MD
Napisany dnia: 01.09.2022, 20:05
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS