A A+ A++

„Loret – leśnik z charakterem” to film, którego twórcy postanowili opowiedzieć historię człowieka w pełni oddanego swojej wielkiej pasji, patrioty i wizjonera konsekwentnie dążącego do zamierzonego celu. Obraz jest swoistego rodzaju hołdem oddanym pierwszemu dyrektorowi naczelnemu Lasów Państwowych, który w okresie międzywojennym na nowo zdefiniował i uporządkował zasady prowadzenia gospodarki leśnej w Polsce. W miniony czwartek, w Jasielskim Domu Kultury odbyła się uroczysta premiera filmu.

Zdjęcia z premiery filmu obejrzysz w FOTOGALERII

Adam Loret, choć był człowiekiem ze wszech miar nietuzinkowym, zasłużonym dla rozwoju gospodarki II RP, w świadomości historycznej mieszkańców Jasła i regionu jasielskiego, wciąż pozostaje postacią raczej anonimową. Teraz może się to zmienić. Historię urodzonego w Jaśle pierwszego naczelnego dyrektora Lasów Państwowych postanowiono bowiem zekranizować. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak, właściciel Obiektyw Film Studio. Warto również dodać, że obraz powstał przy współpracy z Lasami Państwowymi, co ma ścisły związek z obchodami 100-lecia ich powstania. Film powstał na podstawie scenariusza Michała Patryarchy. Za kamerą stanął z kolei Marcin Głowacki. W rolę Adama Loreta wcielił się Lesław Żurek. W filmie możemy zobaczyć także między innymi: Artura Dziurmana, Katarzynę Misiewicz-Żurek, Mariusza Bonaszewskiego, Wojciecha Skibińskiego, Macieja Słotę, czy też Marcina Kwaśnego.  

Zdjęcia do filmu o Adamie Lorecie zakończyły się w czerwcu br. Już 24 lipca 2023 r. obraz zaprezentowano w stołecznym kinie Luna. Na widowni zasiedli wówczas przede wszystkim leśnicy, którzy od wielu miesięcy z niecierpliwością czekali na efekty pracy ekipy filmowej. Z oczywistych względów, uroczystą premierę filmu zaplanowano również w Jaśle. Odbyła się ona w miniony czwartek (27 lipca) w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury.

Zaproszonych na premierę gości, wśród których nie mogło zabraknąć twórców, aktorów, leśników, samorządowców, czy też ludzi kultury powitali: Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz Bogdan Miszczak, producent filmu.

Wieczorny seans zgromadził w sali widowiskowej JDK liczną publiczność. Wolne miejsca można było policzyć na palcach jednej dłoni. Film rozpoczyna się sceną aresztowania Adama Loreta przez sowietów. Widz poznaje następnie najważniejsze epizody z życia i kariery zawodowej pierwszego dyrektora naczelnego Lasów Państwowych, które przeplatane są scenami przesłuchań, jakim główny bohater filmu poddawany jest przez oficera NKWD. Jasło, rodzinne miasto Adama Loreta pojawia się na ekranie, co najmniej kilkukrotnie. Zdjęcia do sceny chrztu małego Adama zrealizowano we wnętrzu kościoła farnego w Jaśle. Na ekranie widzowie zobaczyć mogą również budynek Pałacu Sroczyńskich, w którym nakręcono scenę strajku, w który Loret był zaangażowany studiując we Lwowie.  

Adam Loret, w którego postać wcielił się Lesław Żurek jest człowiekiem pewnym siebie i zdeterminowanym. Wie, czego chce i jak osiągnąć założone cele. Widz poznaje bohatera, który owładnięty pasją do leśnictwa niemal całkowicie poświęca się misji zinwentaryzowania, uporządkowania i organizacji nowoczesnych na ówczesne czasy struktur Lasów Państwowych. Filmowy Loret to patriota, dla którego lasy są dobrem narodowym. W tym kontekście twórcy obrazu nawiązali między innymi do postawy, jaką pochodzący z Jasła leśnik zdradzał wobec rabunkowej gospodarki leśnej, czy też systemu koncesji dla zagranicznych firm prywatnych, które na terenie II PR prowadziły działalność w zakresie produkcji leśnej.

Zaletą filmu jest nie tylko świetna gra aktorska oraz dobry scenariusz. Na dużym ekranie widzowie mogą bowiem zobaczyć także piękno polskich lasów. Zdjęcia do filmu realizowano między innymi w Puszczy Niepołomickiej, na terenie ośrodka hodowli żubrów, w historycznej leśniczówce w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz lasach Nadleśnictwa Kolbuszowa.

Po zakończeniu seansu film nagrodzony został gromkimi brawami. Gratulacje jego twórcom złożyli między innymi burmistrz Jasła Ryszard Pabian i Marek Marecki, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, którzy uhonorowani zostali przez producenta filmu symbolicznymi statuetkami Mecenasa Kultury.    

Ogromnie dziękuję, że tak licznie odpowiedzieliście na nasze wspólne zaproszenie na dzisiejszą, jasielską premierę filmu o Adamie Lorecie. Czy może być coś piękniejszego niż to, jak wiele razy słowo Jasło wybrzmiało w tym filmie? Dlatego, to nie pierwsza nasza wspólna produkcja. Byliśmy partnerami przy poprzednich produkcjach filmowych. Jakże to piękne, kiedy o wydarzeniach, które są dla naszego miasta istotne, o postaciach, które były związane z Jasłem, możemy oglądać na dużym ekranie. To bardzo ważne, aby te informacje szły jak najdalej w świat. Temu właśnie służą filmy realizowane przez Telewizję Obiektyw – mówił Ryszard Pabian.

Czwartkową premierę filmu o Adamie Lorecie zakończyły podziękowania dla twórców obrazu, samorządowców zaangażowanych w jego powstanie oraz aktorów. Nie zabrakło także kilkunastominutowego panelu dyskusyjnego z udziałem między innymi reżysera i aktorów, którzy wystąpili w filmie.

Widzowie mieli również niepowtarzalną okazję do obejrzenia zwiastuna kolejnego filmu, którego produkcją zajęło się Obiektyw Film Studio. Tym razem filmowcy opowiedzą historię pochodzącego z Jasła Rudolfa Weigla.

MD

Napisany dnia: 28.07.2023, 11:21

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMichał Haratyk po raz kolejny Mistrzem Polski w pchnięciu kulą!
Następny artykułWarsztaty sitodruku inspirowane zabytkowymi zielnikami [ Biblioteka ]