Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” organizuje warsztaty podczas których, uczestnicy przygotują jasełka bazujące na tekstach Edmunda Wojnarowskiego „Biegnijcie do szopki” oraz „Nowe jasełka polskie” Pawła Staśko.
Jasełka w chorzowskim skansenie
Już w grudniu zaprezentowane zostaną jasełka bazujące na tekstach Edmunda Wojnarowskiego „Biegnijcie do szopki” oraz „Nowe jasełka polskie” Pawła Staśko, organizowane przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Obecnie trwają zapisy na warsztaty przygotowawcze. Gdzie i kiedy?
Zajęcia, które poprowadzi Stefan Mazur, z wykształcenia aktor a także pracownik Działu Edukacji chorzowskiego skansenu, odbędą się w dwa pierwsze czwartki grudnia (2 i 9) o godzinie 16.30 w sali wystawowej budynku administracji przy ulicy Parkowej 25.
– Podczas zajęć będziemy uczyć się śpiewania kolęd po śląsku, odtworzymy także scenki bazujące na ludowych jasełkach, które zaprezentujemy w czasie plenerowej imprezy w grudniu – mówi Stefan Mazur z Działu Edukacji i Popularyzacji – Będzie to jedyna i wyjątkowa okazja by sprawdzić się w prowadzeniu kolędniczej kozy, wodzeniu niedźwiedzia, animowaniu kukiełek diabła, aniołka i śmierci, a także skompletować swój własny strój i wraz z innymi przebierańcami stworzyć barwny korowód, który przejdzie podczas śląskiej wilii uliczkami skansenu – dodaje Mazur.
W zajęciach mogą wziąć udział osoby w wieku od siedmiu lat, które interesują się historią regionu i jednocześnie lubią dobrą zabawę.
Zapisy prowadzi Dział Edukacji i Popularyzacji – tel. 32 241 07 18 wew. 204.
Liczy się kolejność zgłoszeń: limit miejsc – 20 osób.
Inscenizacja zostanie zaprezentowana publiczności podczas „Śląskiej Wiliji” 12 grudnia na scenie plenerowej muzeum.
Jasełka – tradycja bożonarodzeniowa
Nazwa spektaklów wzięła się od staropolskiego słowa “jasło” oznaczającego żłób małego Jezusa. Według wielu źródeł, pierwsze przedstawienie związane z narodzinami Jezusa Chrystusa stworzył święty Franciszek z Asyżu w 1223 roku we Włoszech. Widowiska jasełek w Polsce po raz pierwszy pojawiły się na przełomie XIV i XV wieku. Wówczas jasełka przedstawiane były z udziałem figur, które następnie zastąpiono marionetkami i kukiełkami. Z upływem czasu i wkroczeniem do Polski czasów średniowiecza, tradycję jasełek przedstawiano w formie teatralnej, z udziałem prawdziwych aktorów. Początkowo zwyczaj wystawiania jasełek miał miejsce tylko w kościołach. Warto wspomnieć, że scenariusz przedstawienia zawierał zarówno biblijne wydarzenia, jak i nawiązywał do codziennych zwyczajów ludzi. Tak pozostało do dzisiaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS