A A+ A++
Na placu apelowym Garnizonu Jarosław powstał mural upamiętniający żołnierzy stacjonujących w tym miejscu w czasie walk o niepodległość w latach 1918 – 1921 oraz podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Odsłonięcie malowidła odbyło się w środę, 21 czerwca, podczas uroczystego apelu z okazji 30-lecia 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej.
fot. MD
Jak tłumaczy Iwona Zelwach, prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”, nowo odsłonięty mural symbolizuje naszą tożsamość narodową oraz walkę militarną, którą przyszło stoczyć żołnierzom stacjonującym w Jarosławiu już w czasie walk o niepodległość i granice (1918 – 1921), a jeszcze bardziej krwawo podczas Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

Mural, który zajmuje powierzchnię 234 metrów kwadratowych, jest dziełem Mariusza Brodowskiego, znanego pod pseudonimem Mgr Mors. W swojej treści nawiązuje on do tradycji i dziedzictwa Garnizonu Jarosław z okresu II Rzeczypospolitej. Mural przypomina nie tylko tych najbardziej znanych, jak gen. bryg. Wacław Wieczorkiewicz czy gen. dyw. Józef Ludwik Zając, ale także tych wszystkich, którzy byli elitą ziemi jarosławskiej, także kulturalną i cywilizacyjną.

– Projekt ma na celu upowszechnienie wśród oficerów i żołnierzy obecnego Garnizonu Jarosław, ale także młodego pokolenia, tradycji walk o niepodległość, budowy własnego niepodległego suwerennego państwa, a także heroizmu w jego obronie – wyjaśnia Iwona Zelwach, prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości”, które zrealizowało mural we współpracy z Garnizonem Jarosław.

W uroczystości patriotycznej, podczas której miało miejsce uroczyste odsłonięcie muralu, udział wzięli zaproszeni goście, oficerowie i żołnierze, uczniowie klas mundurowych jarosławskich szkół oraz mieszkańcy Jarosławia i okolic.

Mural został dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpiło poprzez przecięcie wstęgi.

fot. MD
Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpiło poprzez przecięcie wstęgi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMówiono o Bursztynowej Komnacie, na razie jest krem Nivea i Rosenthal ze swastyką
Następny artykułPtasia grypa u kotów. Mamy informacje dla kociarzy z regionu