Zawarcie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i Mercosurem nie jest w najbliższych miesiącach realne, zwłaszcza w czasie polskiej prezydencji – poinformował w środę w Sejmie wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros.
Rozmowy na temat umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosurem – organizacją, w skład której wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj toczą się od 1999 r. i nadal nie zakończono negocjacji – poinformował podczas posiedzenia plenarnego Sejmu wiceszef resortu rozwoju Michał Jaros. “Teoretycznie w 2019 r. doszło do jakiegoś konsensusu politycznego, ale realnie go nie osiągnięto” – stwierdził Jaros, odnosząc się do pytania posła Witolda Tumanowicza z Konfederacji.
Wiceminister rozwoju zaznaczył, że rząd dostrzega potencjał, jaki niesie ze sobą otwarcie rynku Mercosur w sektorze przemysłowym, jednak obawia się negatywnego wpływu ewentualnego zawarcia umowy na polskie rolnictwo.
“Obecny kształt (projektowanej – PAP) umowy z Mercosurem nie jest dla nas zadowalający. Z perspektywy Polski ostateczna forma umowy powinna być zbalansowana, by zrównoważyć korzyści z otwarcia tych rynków na produkty przemysłowe w UE, w tym Polski, oraz ryzyka wynikające z napływu towarów rolno-spożywczych na rynki europejskie. Dostrzegamy to zagrożenie, nie tylko zresztą my” – zaznaczył Jaros.
Wiceminister rozwoju przekazał, że zgodnie z polskim stanowiskiem właściwe jest uwzględnienie w umowie z krajami Mercosur aspektów dotyczących zrównoważonego rozwoju, by zachowane zostały warunki równej konkurencji z unijnymi producentami rolnymi, którzy zobowiązani są do przestrzegania m.in. standardów dot. ochrony klimatu i środowiska, bezpieczeństwa i jakości żywności oraz dobrostanu zwierząt.
“Nie może być tak, że te produkty (pochodzące z krajów Mercosur – PAP) będą konkurencyjne, ponieważ nie odpowiadają normom, jakie są przestrzegane w Unii europejskiej” – podkreślił Jaros. Dodał, że podobne stanowisko wyraził m.in. rząd francuski.
“Nie widzimy tego, by realne było zakończenie rozmów dotyczących umowy w najbliższych miesiącach, zwłaszcza w czasie polskiej prezydencji” – podsumował wiceminister.
UE jest drugim co do wielkości partnerem Mercosuru w handlu towarami po Chinach, odpowiadając za 16,2 proc. całkowitego handlu bloku w 2021 r. Natomiast Mercosur jest 11. partnerem w handlu towarami dla UE.
W 2021 r. eksport z UE do czterech krajów Mercosuru wyniósł 45 mld euro, podczas gdy eksport Mercosuru do UE – 43 mld euro.
Największy eksport Mercosuru do UE w 2021 r. stanowiły produkty mineralne – 22,3 proc. całkowitego eksportu, produkty roślinne, w tym soja i kawa – 20,7 proc. oraz artykuły spożywcze, napoje i tytoń – 19,1 proc.
Eksport UE do Mercosuru obejmuje maszyny i urządzenia – 27,8 proc. całkowitego eksportu, chemikalia i produkty farmaceutyczne – 26,3 proc., sprzęt transportowy – 10,5 proc. (PAP)
gkc/ mmu/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS