A A+ A++

Odwiedź Jarmark Świętojański i celebruj przesilenie letnie, bawiąc się przy dźwiękach ludowej muzyki, podziwiając twórczość lokalnych rękodzielników i biorąc udział w licznych warsztatach. Organizowany na bulwarze Czerwieńskim jarmark trwa do 23 czerwca.

Fot. materiały prasowe

Tradycje obchodów Nocy Świętojańskiej w naszej tożsamości są zakorzenione od zarania dziejów. Ich początki są związane z pogańskimi obchodami święta wody i ognia, ale również miłości i płodności. Obchodzone w okresie przesilenia letniego miały zapewnić dobrą pogodę i pomyślność zbiorów. W czasach chrześcijańskich kult wody i ognia zastąpiono uroczystościami ku czci Jana Chrzciciela, choć stare przesądy i zwyczaje przetrwały w formie zabawy ludowej. Z biegiem czasu tradycją stało się organizowanie w tym czasie targów świętojańskich.

Jarmark Świętojański, organizowany przez IMAGO Centrum Sztuki Ludowej w partnerstwie z Krakowskim Forum Kultury na bulwarze Czerwieńskim w nawiązaniu do wielowiekowych ludycznych obrzędów świętowania momentu przesilenia letniego, doskonale wpisuje się w nurt przywracania tradycyjnych zwyczajów oraz pielęgnowania lokalnego kolorytu Krakowa. Celem przyświecającym organizacji jarmarku jest promocja lokalnego i regionalnego rzemiosła, unikatowego rękodzieła, autentycznej kultury ludowej, czyli wszystkiego tego, co składa się na bogatą tradycję naszego miasta i regionu.

Podczas jarmarku można zobaczyć dzieła lokalnych twórców z Krakowa i z całej Polski – ręcznie robioną biżuterię, ceramikę, ozdoby czy odzież. Można tu także znaleźć zarówno twórczość rzemieślników młodego pokolenia, jak i artystów ludowych, którzy uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez IMAGO od ponad 40 lat. Chętni będą mieli okazję, by spróbować swoich sił w tradycyjnym rzemiośle i wykonać drewnianą rzeźbę czy koronkę klockową.

Jarmark Świętojański to nie tylko rzemiosło, ale też ludowa uczta muzyczna. Zagrają Zakuka, Folklezz, Skład Niearchaiczny, Kapela_zbierana i wielu innych. Będzie można także potupać do etnicznych rytmów – organizatorzy zapraszają na potańcówki na ludowo i na taneczny flash mob. Plecenie wianków, gimnastyka słowiańska, rodzinne warsztaty muzyczne, warsztaty koronki klockowej i linorytu, a także misterium ognia to tylko niektóre z atrakcji. Organizatorzy zapraszają w godz. 10.00–22.00. 

Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie Krakowskiego Forum Kultury.


pokaż metkę


Osoba publikująca:

Tomasz Róg


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2024-06-12


Data aktualizacji:

2024-06-14

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMundurowi czytają dzieciom w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom
Następny artykułBanki znów zatrudniają. Ale nie do placówek