A A+ A++

Od lat Jarmark Jarosławski przyciąga zaciekawione spojrzenia miłośników tradycji, kultury, jarosławian i mieszkańców okolicznych miejscowości. Rozpoczęty w czwartek, 24 sierpnia, kolorowym korowodem do niedzieli włącznie był sceną, na której się nadzwyczaj wiele dzieje.

Klucze do miasta na ten czas przejął od burmistrza Jarosławia Waldemara Palucha sam Wilhelm Orsetti. Nie zabrakło też salwy honorowej i roznoszących się po mieście dźwięków hejnału. Muzycznym początkiem a zarazem zakończeniem pierwszego dnia jarmarku stał się występ Régi-Világzene Szelindek – zespołu muzyki dawnej Szelindek.

Drugi dzień obfitował w atrakcje zarówno dla ducha, jak i dla ciała. O te pierwsze zadbał ojciec przeor Marek Grubka, głosząc „kazanie na beczce”. O drugie m.in. Kompania Gryfitów z tańcami dworskimi, Grupa Rekonstrukcji Historycznej ze „Zwadą karczemną” oraz „Procesem o czary”,  Teatr Przedmieście z „Opowiastkami frywolnymi” czy Arche Teatr Ognia z niesamowitym pokazem w płomieniach. Tego dnia, oprócz Régi-Világzene Szelindek, przygrywała grupa Viatores.

Również w sobotę nie można było narzekać na brak atrakcji. Były: żonglowanie chorągwiami, stragany z rękodziełem, nauka tańców podlaskich. Złaknieni lokalnej historii mogli ją poznać dzięki spacerom z przewodniczkami z Centrum Kultury i Promocji. Muzyczne szeregi jarmarku zasilił zespół Hajda Banda, a ukołysaniem do snu stał się pokaz „Noc ognia”.

Ostatni dzień tegorocznego wydarzenia był nie tylko podziękowaniem, jakie na ręce wystawców składali Anna Ostrogska i Wilhelm Orsetti, ale również polem II Turnieju Rycerskiego o Laur Spytka Jarosławskiego. Podobnie jak rok wcześniej powędrował on do Wojciecha Dudka z Kompanii Gryfitów. Oprócz tego niemałym zainteresowaniem cieszyło się podglądanie „Marszu haniebnego”, który miał na celu wymierzenie kary „złodziejowi” spodni.

Z pewnością Jarmark Jarosławski 2023 zostanie na długo w pamięci jego organizatorów, wystawców i uczestników. A my – jako patroni medialni wydarzenia – mamy nadzieję, że z roku na rok będzie przyciągał on coraz to więcej zainteresowanych kulturą i tradycją dawnego Jarosławia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodlaskie firmy. Promotech inwestuje w automatyzację i szuka pracowników
Następny artykułWizyta partnerskich uczelni z Malezji, Indii oraz Albanii w nyskiej PANS