A A+ A++

Kraj Kwitnącej Wiśni dołącza do coraz dłuższej listy krajów badających możliwość przyjęcia cyfrowej waluty. Japoński bank centralny (BoJ; Bank of Japan) ogłosił, że na początku drugiego kwartały tego roku uruchamia pilotażowy program noszący roboczą nazwę „Digital Yen„ (cyfrowy jen).

BoJ dużo wcześniej, bo już w październiku 2020 roku, zrobił pierwszy krok tym kierunku, inicjując wtedy program Central Bank Digital Currency ( w skrócie CBDC), który miał wstępnie odpowiedzieć na pytanie, czy koncepcja cyfrowego jena jest do przyjęcia. Natomiast w kwietniu następnego roku ruszyły testy sprawdzające czy wypłaty i przelewy można realizować z użyciem cyfrowego jena. Obecny program pilotażowy ma na celu przetestowanie technicznej wykonalności takiej operacji i sprawdzenie, czy da się w ten sposób realizować transakcje zawierane między detalistami i konsumentami.

Jednocześnie Japonia powoła w najbliższym czasie do życia własne forum CBDC i zaprosi do dyskusji prywatne firmy zajmujące się płatnościami detalicznymi lub powiązanymi technologiami. W listopadzie ubiegłego roku BoJ ujawnił, że zamierza zaprosić do testów trzy nieujawnione z nazwy banki i sprawdzenie wspólni z nimi, czy cyfrowy jen sprawdzi się w praktyce na obszarach o ograniczonym dostępie do Internetu oraz podczas klęsk żywiołowych. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, cyfrowy jen może zostać oficjalnie wprowadzony w Japonii do obiegu finansowego za trzy lata.

Zobacz również:

Cyfrowa waluta ma coraz więcej zwolenników i obecnie już ponad 100 krajów aktywnie rozważa możliwość przejścia na cyfrową walutę. To duży postęp, gdyż w połowie 2020 roku takich krajów było tylko 35 krajami w maju 2020 r. Obecnie ponad 20 krajów (w tym Australia, Indie, Japonia, Korea Południowa, Singapur, Brazylia, Malezja i RPA) już prowadzi testy z cyfrowymi walutami, wględnie zamierza je uruchomić jeszcze w tym roku.

Grafika: SCMP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie żyje dziennikarka “Gościa Niedzielnego”. Miała 54 lata
Następny artykułRozprawa ws. 10 mln zł dla syna “Ognia” ponownie odroczona