Grupie naukowców z Uniwersytetu w Kioto udało się to, co wcześniej wydawało się możliwe tylko w filmach o facetach w czerni. Po raz pierwszy naukowcom udało się wymazać wspomnienia z mózgu żywej osoby. Wyniki eksperymentu zostały opublikowane w czasopiśmie Science.
Specjaliści z Uniwersytetu w Kioto wynaleźli system neurooptyczny, który może manipulować wspomnieniami. Został z powodzeniem przetestowany na myszach laboratoryjnych. Naukowiec Akihiro Goto skomentował: „W Men in Black agenci wymazują wspomnienia błyskiem światła. Zrobiliśmy coś podobnego”.
Naukowcy wykorzystali światło do dezaktywacji białek potrzebnych do LTP, specjalnego rodzaju aktywności nerwowej, która pomaga wzmocnić pamięć. Głównym z tych białek jest kofilina. Wpływa na synapsy w korze mózgowej i jest bardzo ważny dla tworzenia pamięci długotrwałych.
Eksperci wstrzyknęli do mózgów myszy wirus związany z adenowirusem (AAV), powszechnie używany do dostarczania genów. Został sprzężony ze zmodyfikowanym białkiem cofillin i markerem fluorescencyjnym. Pod wpływem światła wirus uwalniał aktywny tlen, który dezaktywował pobliskie związki.
W ten sposób naukowcy pracowali nad hipokampem, regionem mózgu odpowiedzialnym za przechowywanie wspomnień. Nauczyli mysz pewnych czynności, ale po napromieniowaniu hipokampu gryzoń stracił pamięć o nabytych umiejętnościach. W rezultacie naukowcy odnotowali utratę wspomnień z badanego zadania, porównując efekt z błyskiem światła z neutralizatora pamięci w filmach „Faceci w czerni”.
Autorzy zasugerowali, że nowe dane uzyskane podczas eksperymentu pomogą w leczeniu szeregu zaburzeń psychicznych, w tym choroby Alzheimera i schizofrenii.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS