Najlepszym paszportem trzeci rok z rzędu mogą cieszyć się obywatele Japonii – mają prawo wjechać bez wizy do 191 krajów. Polska awansowała o jedno oczko i znalazła się na 14 miejscu.
Firma Henley & Partners opublikowała dziś coroczny ranking paszportów „Henley Passport Index”. Szereguje on te dokumenty wedle liczby krajów, do których ich posiadacze mogą wjechać bez wizy. Pierwsze miejsce trzeci raz z rzędu zajął paszport japoński, z którym można wjechać bez wizy do 191 krajów. Na drugim uplasował się paszport singapurski, który upoważnia do bezwizowego wjazdu do 190 państw. Trzecie miejsce przypadło paszportom niemieckiemu i południowokoreańskiemu, z którymi można podróżować bez wizy po 189 krajach. Polska znalazła się na 14. miejscu, czyli o jedno oczko wyżej niż w ubiegłym roku, z wynikiem 176 państw.
CZYTAJ TEŻ: Polski paszport coraz cenniejszy
Jak podkreślają autorzy indeksu, u progu nowej dekady swoją pozycję umocniły w nim kraje azjatyckie. Imponujący skok zaliczyły na przykład Zjednoczone Emiraty Arabskie. W ciągu 10 lat kraj ten awansował o rekordowe 47 miejsc i zajmuje obecnie, ex aequo z Bułgarią, 18. pozycję w rankingu – obywatele ZEA mogą wjechać bez wizy do 171 państw. Tajwan, który w 2010 roku zajmował 69. miejsce, w tym wspiął się na 32. Z kolei Tajlandia wspięła się tylko przez ostatni rok o trzy miejsca na 65., Arabia Saudyjska o cztery na 66., a Oman o trzy na 64.
Do pierwszej dziesiątki awansowały w tym roku Węgry, Litwa i Słowacja, które zajmują miejsce 10.
Dość znaczący spadek w ostatnich latach zaliczyły natomiast Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Oba kraje pozostają wprawdzie w pierwszej dziesiątce (na miejscu 8. wraz z Belgią, Grecją i Norwegią i wynikiem 184), ale jeszcze w 2015 roku zajmowały wspólnie pierwsze miejsce.
Autorzy raportu zwracają uwagę na silną korelację między swobodą podróżowania a innymi rodzajami swobód, zarówno natury ekonomicznej, jak i politycznej czy społecznej. Na przykład kraje zajmujące wysokie pozycje pod względem swobody inwestowania, takie jak Austria, Malta czy Szwajcaria, zazwyczaj mają też silne paszporty.
Ostatnie miejsce w rankingu tradycyjnie okupuje Afganistan – obywatele tego kraju mogą wjechać bez wizy do 26 krajów. Irak z ostatniego miejsca w ubiegłym roku awansował na przedostatnie z wynikiem 28 krajów. Największe spadki zaliczyły kraje dotknięte konfliktem zbrojnym. Syria przez ostatnią dekadę spadła o 18 miejsc, Jemen i Libia o 15, a Mali o 13.
Pierwsi w rankingu Japończycy mają dostęp do 165 krajów więcej niż ostatni Afgańczycy. Henley & Partners zwraca uwagę, że to największy rozziew od powstania pierwszego indeksu w 2006 roku.
Najlepsze paszporty wedle „Henley Passport Index” 2020:
1. Japonia (191 krajów bez wizy)
2. Singapur (190)
3. Niemcy, Korea Południowa (189)
4. Finlandia, Włochy (188)
5. Dania, Luksemburg, Hiszpania (187)
6. Fr … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS