Jak podaje Fox News, kilka dni temu Hagibis stał się depresją tropikalną, która bardzo szybko zaczęła przybierać na sile. Dzień później przeistoczyła się już w burzę tropikalną, a od 7 października siła wiatru klasyfikuje to zjawisko jako supertajfun, który odpowiada najwyżej, piątej kategorii huraganów w skali Saffira-Simpsona.
Supertajfun Hagibis zbliża się do wybrzeży Japonii – obecne porywy wiatru dochodzą do nawet 315 km/h
Według profesora Kazuhisa Tsuboki z Uniwersytetu w Nagoi tak szybki dobowy wzrost siły huraganu jest czymś rzadko spotykanym, dlatego meteorolodzy obawiają się bardzo gwałtownych zjawisk i sporych zniszczeń. Powodem tego ma być wysoka temperatura wody na obszarach, przez które przechodzi tajfun. Niestety według ostatnich prognoz woda u wybrzeży Japonii jest cieplejsza niż zazwyczaj o tej porze roku, dlatego też siła supertajfunu może się utrzymać.
Średnia prędkość wiatru szacowana jest obecnie na około 260 kilometrów na godzinę, jednak porywy wiatru dochodzą do nawet 315 km/h. Supertajfun jest uznawany za najsilniejszy, który pojawił się w tej części oceanu w 2019 roku. W południowe wybrzeża Japonii ma uderzyć już w sobotę 12 października i do tego czasu jego siła ma trochę osłabnąć. Meteorolodzy zapowiadają średnią prędkość wiatru na 185 km/h, co będzie klasyfikowało Hagibisa na huraganową “trójkę”.
Agencja meteorologiczna Japonii wydała komunikaty ostrzegające mieszkańców tego kraju przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, które prognozowane są od piątku do niedzieli. Zgodnie z informacjami NHK News najsilniejsze opady deszczu zapowiadane są w regionach Tokai i Kansai, gdzie w ciągu doby spadnie od 200 do 300 milimetrów opadów. Dodatkowo spodziewane są wysokie fale sztormowe – praktycznie dwukrotnie większe niż zazwyczaj w tym regionie.
Mieszkańcy muszą liczyć się także z utrudnieniami komunikacyjnymi. Przedstawiciel japońskiej kolei zapowiada zawieszenie lub zmniejszenie kursowania pociągów. Z powodu silnego wiatru czterech głównych japońskich operatorów telekomunikacyjnych wydało ostrzeżenia przed możliwymi zakłóceniami usług.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS