A A+ A++

O zagospodarowaniu rynku w podczęstochowskim Janowie mówi się od kilkunastu lat. W 2006 roku dawny wójt gminy Adam Markowski mówił, że już za dwa lata powinien być jak nowy, a przede wszystkim – regularnie kwadratowy po przesunięciu jezdni wytyczającej południową granicę rynku. Płyta rynku w kształcie podkowy, bo podkowę Janów ma w herbie. W łuku podkowy – zieleń, wśród której można by organizować imprezy dla mieszkańców i turystów. Przystanek autobusowy jako brama z drewna i kamienia, a w miejscu po szpecącej stacji benzynowej – biały wapienny budynek, niczym warownie na Jurze, a w nim lokale małej gastronomii. Całość miała kosztować 14 mln zł. To jeden z powodów, że z tamtych planów nic nie wyszło.

Dwa lata temu znowu było bliżej do zagospodarowania janowskiego rynku. Formalnie chodziło tylko o jego część przeznaczona na targowisko, bo na jego budowę kolejnej wójt Joannie Ścigaj udało się zdobyć blisko milion unijnej dotacji. – Mam nadzieje, że wszystko będzie gotowe na sylwestra (2018 – przyp. red.) – mówiła.

Zgodnie z projektem Pawła Korzewskiego z częstochowskiej pracowni „Forma” (tego samego, który nad zagospodarowaniem rynku w Janowie pracował ponad dekadę wcześniej) w północno-wschodniej jego części miały się pojawić dwie drewniane ażurowe zadaszone pergole, a w każdej z nich po siedem stanowisk handlowych. Do tego altana, ze stanowiskiem wystawienniczym pośrodku, pięcioma stoiskami handlowymi wokół oraz dwoma publicznymi toaletami symbolicznie nawiązującymi do wapiennych skał, z których zbudowana jest Jura. Zaplanowano też ok. 50 miejsc parkingowych.

I z tych planów nic nie wyszło. Po drodze były wybory i zmienił się wójt. Nowemu, Edwardowi Moskalikowi, pomysł tworzenia tak luksusowego targowiska się nie spodobał.

I miejsce z votum separatum części sądu konkursowego

Jest więc nowa koncepcja zagospodarowania rynku. Została wyłoniona podczas konkursu architektonicznego. Gmina Janów na swojej stronie na Facebooku ogłosiła, że z 10 zgłoszonych prac 16-osobowemu sądowi konkursowemu najbardziej spodobała się praca architektów z Gliwic: Michała Stangela, Tomasza Bradeckiego, Filipa Gawina, Marleny Michalskiej i Natalii Hołoś.

I nagroda w konkursie na rynek w Janowie Mat. UG Janów

Jednak wynik nie jest jednoznaczny. Po pierwsze, sześciu z ośmiu architektów zasiadających w sądzie konkursowym złożyło votum separatum (sąd liczył 16 osób – połowa to architekci, pozostali to urzędnicy gminni i osoby przez nich wskazane): “Jako sędziowie konkursowi SARP, przedstawiciele środowiska architektów, nie zgadzamy się z werdyktem Sądu Konkursowego przyznającym I nagrodę. Zaproponowane w pracy rozwiązania funkcjonalne, przestrzenne, komunikacyjne oraz architektoniczno – budowlane w każdej skali są nieadekwatne do przestrzeni rynku w Janowie oraz nie odpowiadają w sposób poprawny na współcześnie stawiane wymagania dla tego typu przestrzeni publicznej. Podejmowane przez nas próby wskazania słabych stron pracy, zobrazowania konsekwencji takiego wyboru dla dalszych etapów zamówienia publicznego a w dalszej konsekwencji realizacji zamówienia na podstawie pracy i sformułowanych do niej zaleceń, niestety nie spotkały się ze zrozumieniem większości sędziów. W związku z powyższym zdecydowaliśmy się podjąć decyzję o wyrażeniu votum separatum od werdyktu Sądu Konkursowego” – napisali architekci, a wśród nich przewodniczący sądu konkursowego arch. Jacek Krych.

Pracę, która uzyskała I miejsce, sąd opatrzył sześcioma uwagami: 1) Należy wykonać analizę układu funkcjonalnego części wschodniej wnętrza urbanistycznego ze szczególnym uwzględnieniem układu komunikacyjnego i parkingów. 2) Należy ponownie przeanalizować układ komunikacyjny i słuszność rozwiązań ścieżek pieszych w centralnej części założenia – zieleni oraz przeanalizować możliwość zmiany lokalizacji placów zabaw i elementów towarzyszących. 3) Obszar przed kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP należy ponownie wnikliwie przeanalizować pod kątem rozwiązań komunikacji kołowej i pieszej. 4) W północnej części planowanego założenia rozważyć konieczną ilość nasadzeń drzew oraz rozpatrzyć stosowność umiejscowienia elementów małej architektury i obiektów kubaturowych. 5) Ponownie rozważyć konieczność zmian topografii terenu. 6) Należy wykonać analizę racjonalności wykonania układu retencji wody deszczowej.

Miejsce II i III

Drugie miejsce w konkursie zajęła koncepcja przygotowana przez Pawła Gałeczkę z miejscowości walce, a trzecie – praca zespołu NM architekci z Warszawy w składzie Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska i Jerzy Grochulski.

II nagroda w konkursie na rynek w JanowieII nagroda w konkursie na rynek w Janowie Mat. UG Janów

II nagroda w konkursie na rynek w JanowieII nagroda w konkursie na rynek w Janowie Mat. UG Janów

III nagroda w konkursie na rynek w JanowieIII nagroda w konkursie na rynek w Janowie Mat. UG Janów

III nagroda w konkursie na rynek w JanowieIII nagroda w konkursie na rynek w Janowie Mat. UG Janów

– Na razie na realizację zwycięskiej koncepcji pieniędzy nie ma – mówi Agnieszka Kuta-Janikowska z janowskiego urzędu gminy. – Przynajmniej w przyszłorocznym budżecie gminy. Oczywiście jeśli tylko będzie taka możliwość, spróbujemy pozyskać zewnętrzne fundusze. Na razie trzeba ustalić warunki, na jakich zwycięski zespół opracuje dla nas projekt zagospodarowania rynku.

Tymczasem zainteresowani pomysłami na rynek w Janowie będą mogli oglądać wszystkie prace nadesłane na konkurs od 28 grudnia 2020 r. do 12 stycznia 2021 r. w godzinach 14-18 w Galerii Po Schodkach w Urzędzie Gminy w Janowie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXX Mikołajkowy Turniej o Puchar Burmistrza
Następny artykuł“To rodzaj schizofrenii”. Kidawa-Błońska o Ziobrze