A A+ A++

– Jeżeli utworzymy mapę Łabiszyna powiązaną z defibrylatorami, to ich liczba jest imponująca w newralgicznych punktach. Turysta, czy ktoś przypadkowy zostanie poprowadzony napisami bezpośrednio do urządzenia z dużą dokładnością – wyjaśnia radny Michał Talak.

Janina Balcerzak pielęgniarka z Zespołu Szkół w Łabiszynie zainicjowała projekt zakładający dołączenie placówki do programu AED. Tenże dotyczy pomocy w zwiększeniu przeżywalności osób, u których doszło do zatrzymania akcji serca w miejscu publicznym. Należy wtedy stworzyć możliwość szybkiego przeprowadzenia defibrylacji przez przygodnych świadków zdarzenia przed przyjazdem ratowników medycznych. Narzędziem pomocy jest automatyczny defibrylator. – Pomysł podsunęła mi koleżanka z Bydgoszczy. Znalazłam odpowiednią stronę internetową projektu AED Anny Janys. Wyszłam z propozycją do pani dyrektor Roksany Łakomy, argumentując że zlokalizowani jesteśmy na dużym blokowisku i skupisku domków jednorodzinnych, ale defibrylatora nie mamy. Nasze dzieci i rodzice chorują, dlatego nie wiadomo, co się kiedyś stanie. Jesteśmy również aktywni lokalnie i na szczeblu powiatowym, więc przyjeżdżają goście, którzy być może w przyszłości będą takiego urządzenia potrzebowali – mówi Janina Balcerzak, pielęgniarka szkolna.

Pierwotnie urządzenie miało być zamontowane wewnątrz szkolnego budynku i przeznaczone li tylko dla uczniów, rodziców oraz pracowników. Stąd dostępne i wykorzystywane miało być w godzinach funkcjonowania placówki. Jako, że w programie chodzi o zaktywizowanie lokalnej społeczności trochę inaczej widział to radny miejski Michał Tylak. – Pomyślałem, że można trochę zmodyfikować pomysł. Po rozmowie z dyrektorką zespołu szkół Roksaną Łakomy i oczywiście panią Janiną Balcerzak postanowiliśmy uaktywnić mieszkańców naszej miejscowości. Urządzenie powinno być dostępne całodobowo dla każdego. Utworzyliśmy zbiórkę i po niespełna dwóch miesiącach zebraliśmy potrzebne pieniądze.

Zatem pieniądze w kwocie 8.800 zł przeznaczone na zakup defibrylatora zebrano przy pomocy między innymi zbiórek internetowych, uczniowskich oraz sponsorów. Prowadzono akcje „Światowy Dzień Wody” i „Zdrowe żywienie”. Kwota obejmuje montaż oraz szkolenie dla nauczycieli oraz personelu.

Więcej treści w papierowym wydaniu Tygodnika Pałuki.

Cezary Kucharski

Cezary Kucharski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDramatyczna sytuacja finansowa Polaków: Czy nadciąga gospodarcza katastrofa?
Następny artykułKatastrofa samolotu w Lipowej. Nie żyje 75-latek