A A+ A++

W tej chwili, przy historycznie najniższych stopach procentowych, najmądrzejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest działanie na wielką skalę – powiedziała Janet Yellen w trakcie przesłuchania przed senacką komisją finansów, które odbyło się 19 stycznia. Mówiła m.in. o przedstawionym kilka dni wcześniej przez Joe Bidena American Rescue Plan. Ten trzeci już pakiet pobudzenia amerykańskiej gospodarki, wart 1,9 biliona dolarów zakłada wypłatę 1400 dol. zapomogi dla osób uprawnionych czy też wzrost federalnego zasiłku dla bezrobotnych z 300 do 400 dol. tygodniowo.

Z kolei 350 mld dol. powędruje do władz stanowych i samorządów, 170 mld dol. zostanie przeznaczone na rzecz szkolnictwa wszystkich szczebli, 50 mld dol. pochłoną testy na COVID–19, a 20 mld dol. program szczepień.

Po pierwsze, walka z pandemią

Chociaż Yellen wyrażała obawy przed wysokim deficytem, to jednocześnie podkreślała, że to nie czas na ograniczanie wydatków rządowych, wskazując na historycznie niskie koszty kapitału i rosnące straty finansowe gospodarstw domowych.

– Pandemia spowodowała ogromne zniszczenia – powiedziała na przesłuchaniu przed senatorami. – Szkody były ogromne i … nasza reakcja też musi być podobnej wielkości – dodała.

Prezydent Biden, jego administracja oraz biznes zgodnie przyznają, że tylko pokonanie pandemii pozwoli powrócić amerykańskiej gospodarce na tory rozwoju. Stąd właśnie duże sumy na walkę z koronawirusem – od testowania, przez wyposażenie punktów medycznych, po wsparcie procesu masowych szczepień.

Janet Yellen potwierdziła, że także ona w pierwszym okresie swojego urzędowania skupi się właśnie na wyzwaniach związanych z pandemią. Podkreśliła, że priorytetem będzie wsparcie i niesienie pomocy najbardziej potrzebującym – zwłaszcza pracownikom reprezentującym mniejszości oraz kobietom, które najbardziej ucierpiały w wyniku kryzysu.

Plany na dalszą część kadencji

W dłuższej perspektywie na barkach Janet Yellen spoczywać będzie walka z rosnącym zadłużeniem. Deficyt budżetowy sięga 3,1 bln dol. (plan Bidena będzie trzecim pakietem stymulacyjnym). Z kolei dług publiczny, jak pisze amerykański „Forbes”, to już 28 bln dol. (za czasów Donalda Trumpa wzrósł o 8 bln dol.).

Z drugiej strony, administracja Bidena ma ambitne plany dotyczące modernizacji infrastruktury, inwestycji związanych z klimatem, odnawialnymi źródłami energii i przestawieniem amerykańskiej energetyki na nowe tory, a także te obejmujące model finansowania edukacji.

Programy częściowo mają zostać sfinansowane przez podniesienie podatków, jakie będą płacić korporacje i osoby zarabiające ponad 400 tys. dolarów rocznie. To pewnie będzie wywoływało spore tarcia z Kongresem, w którego obu izbach Partia Demokratyczna ma niewielką przewagę.

Senat popiera Yellen

Senacka komisja finansów w piątek jednogłośnie (26:0) rekomendowała wyrażenie zgody na … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPLANOWANE WYŁĄCZENIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ W CHRZANOWIE
Następny artykułDACHOWAŁ FIATEM – BYŁ POSZUKIWANY I KOMPLETNIE PIJANY