A A+ A++

James Earl Jones, jeden z najsłynniejszych głosów kina, nie żyje. Aktor, najbardziej znany jako Darth Vader w Gwiezdnych wojnach, miał na koncie niezapomniane kreacje w takich produkcjach jak Polowanie na Czerwony Październik, Król Lew czy Książę w Nowym Jorku.

Źródło fot. Książę w Nowym Jorku 2, Craig Brewer, Paramount Pictures, 2021

i

James Earl Jones, legenda Gwiezdnych wojen i jeden z najsłynniejszych głosów kina, nie żyje. Jak donosi Variety, aktor najlepiej znany publiczności z występów w roli Dartha Vadera zmarł w swoim domu w stanie Nowy Jork. Artysta miał 93 lata.

Urodzony w 1931 roku James Earl Jones był jednym z najsłynniejszych czarnoskórych amerykańskich aktorów i niezwykle płodnym artystą. Występował zarówno na Broadwayu, jak i w filmach i telewizji, często użyczając bohaterom swojego głosu. Co ciekawe, w dzieciństwie się jąkał, z czym udało mu się uporać w szkole średniej dzięki czytaniu na głos poezji.

Na wielkim ekranie James Earl Jones zadebiutował u Stanleya Kubricka w filmie Dr Strangelove. Do najsłynniejszy występów aktora należą kreacje w Królu Lwie Disneya, Polowaniu na Czerwony Październik, Conanie Barbarzyńcy czy Księciu w Nowym Jorku. Artysta był nominowany do Oscara za Wielką nadzieję białych oraz do ośmiu nagród Emmy, z czego dwie zdobył. Na koncie miał również Złoty Glob.

Swojego głosu James Earl Jones użyczał także postaciom z gier komputerowych. Mogliśmy zobaczyć go w Command & Conquer: Tiberian Sun, powrócił także do roli Mufasy w The Lion King: Simba’s Mighty Adventure oraz Kingdom Hearts II.

Command & Conquer: Tiberian Sun, Westwood Studios - James Earl Jones nie żyje. Legenda Gwiezdnych wojen i głos Dartha Vadera zmarł w wieku 93 lat - wiadomość - 2024-09-10

Command & Conquer: Tiberian Sun, Westwood Studios

Jamesa Earla Jonesa pożegnali już współpracownicy i koledzy, m.in. George Lucas i Mark Hamill czy Kathleen Kennedy. Twórca Gwiezdnych wojen zaznaczył, że aktor był nie tylko uzdolnionym artystą, ale i pięknym człowiekiem.

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСибіга обговорив подальшу співпрацю з главами МЗС Бельгії та Норвегії
Następny artykułGrubościówka i jej znaczenie w zakładzie stolarskim – funkcje i zadania