Po krótkiej przerwie do zestawienia dziesięciu najpopularniejszych imion powrócił Adam. W Lublinie w 2020 roku takie imię nadano 109 chłopcom. Kojarzy się ono m.in. ze skoczkiem narciarskim Adamem Małyszem. Wielbiciele sportu równie dobrze znają postać trenera i byłego selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej Adama Nawałki. Czytelnicy “Gazety Wyborczej” z pewnością wiedzą, kim jest Adam Michnik. Z kolei fani rapu mają świadomość, że pod pseudonimem O.S.T.R. kryje się znany raper Adam Andrzej Ostrowski.
Imię to pochodzi z wielu źródeł. W języku hebrajskim słowo “adam” oznacza ludzi, a “adhamah” ziemię. W języku sumeryjskim “ada-mu” znaczy “mój ojciec”, w akadyjskim “ad-mu” to “stworzony, zrodzony” lub “dziecko”. Występujące w języku arabskim słowo “adama” można z kolei przetłumaczyć jako “łączyć się”. Najczęściej przyjęte jest znaczenie biblijne: Adam jako pierwszy człowiek stworzony przez Boga.
9. Stanisław (116)
Program TV na sobotę 2 maja: Stanisław Tym w filmie ‘Miś’ kadr z filmu
Nowością w zestawieniu jest Stanisław – to imię wybierano w ubiegłym roku 116 razy. Wśród popularnych Stasiów jest Stanisław Tym, polski satyryk, aktor i reżyser, znany m.in. z kultowej roli Stanisława Palucha w filmie “Miś”. Reżyserem był inny słynny Staszek – Bareja, autor wielu kultowych już dzisiaj komedii.
Inne słynne Stanisławy to m.in. Lem, Moniuszko, August Poniatowski i Wyspiański.
Imię pochodzenia starosłowiańskiego oznacza tego, który jest sławą swego rodu lub sławny z racji posiadania pięknego stanu, czyli domu. Stanisławów cechuje duża pewność siebie, pracowitość i konsekwencja w działaniu. Mężczyźni o takim imieniu chętnie podejmują każde zlecenie.
8. Filip (119)
Filip Chajzer Fot. Michał Mutor
Miejsce ósme, podobnie jak przed rokiem, należy do Filipów. Jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa “filihippos”, które oznacza “kochający konie” lub “znawca koni”. Posiada żeński odpowiednik w dwóch formach: Filipina i Filipa.
Nosili je Filip II Macedoński, ojciec Aleksandra Wielkiego, oraz król Hiszpanii Filip II Habsburski, od którego imienia nazwano państwo Filipiny.
W Polsce znanymi Filipami są: prezenter telewizyjny Filip Hajzer, scenarzysta i reżyser filmowy Filip Bajon czy aktor Filip Bobek. Z imieniem tym związanym jest wiele przysłów, np. “wyrwał się jak Filip z konopi”, “śmieje się jak Filip na jelito”, “na świętego Filipa drze się dobrze lipa”.
W Lublinie otrzymało je 119 chłopców.
7. Mikołaj (133)
Mikołaj Roznerski instagram/mroznerski
Podobnie jak Filip imię Mikołaj pochodzi z języka greckiego. Nikólaos lub Nikólassos to połączenie “nike” i “laos” (“lassos”) oznaczających kolejno “zwycięstwo” i “lud”. Imię jest popularne zwłaszcza w krajach, w których dominującym wyznaniem jest prawosławie, gdyż św. Mikołaj z Miry jest tam jednym z ważniejszych świętych.
W Lublinie w 2020 r. urodziło się 133 Mikołajów, co daje im siódme miejsce w rankingu popularności.
Znanymi Polakami o tym imieniu są aktorzy Mikołaj Krawczyk i Mikołaj Roznerski oraz fotograf i pisarz Mikołaj Grynberg. W historii Polski na trwale zapisali się Mikołaj Rej, Mikołaj Gomółka i Mikołaj Kopernik.
6. Aleksander (139)
Aleksander Doba TYMON MARKOWSKI
Na szóstym miejscu zestawienia znalazł się Aleksander. To imię popularne w większości krajów europejskich. Składa się z dwóch członów pochodzenia greckiego: “aléks” – “bronię, wspomagam” i “anér” – “mąż, mężczyzna”. Całość interpretowana jako “broniący mężów, troszczący się o mężów, opiekujący się mężami”. W Lublinie w 2020 r. narodziło się 139 Olków.
Znanymi Aleksandrami w Polsce są: były prezydent Aleksander Kwaśniewski, prezenter telewizyjny i celebryta Aleksander Sikora czy podróżnik i kajakarz Aleksander Doba. Imię to nadali swoim dzieciom m.in. bramkarz Jerzy Dudek, aktorka Kasia Figura i dziennikarz Piotr Kraśko.
Posiadaczami tego imienia byli znani polscy pisarze: Aleksander Fredro oraz Bolesław Prus, który pod pseudonimem ukrywał swoje prawdziwe nazwisko: Aleksander Głowacki.
5. Szymon (152)
ALBERT ZAWADA
Z drugiego stopnia podium na piąte miejsce spadł z kolei Szymon. To imię w 2020 roku nadano 152 razy. Pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza “Jahwe wysłuchał”.
Noszą je: polski dziennikarz i satyryk Szymon Majewski, aktor Szymon Bobrowski, lider ruchu Polska 5050 Szymon Hołownia oraz piosenkarz Szymon Wydra – wokalista zespołu Carpe Diem.
4. Jakub (165)
Jakub Sienkiewicz / Elektryczne Gitary Piotr Matusewicz/East News
Z pozycji lidera spadło też imię Jakub, które w 2020 roku nadano 165 noworodkom. To imię biblijne, które oznacza “ten, którego Bóg ochrania”. W Polsce znane jest od XIII w., ale – co ciekawe – zmieniła się jego pisownia. Do 1939 r. pisano je przez “ó”.
Znanymi Jakubami w Polsce są piłkarz Jakub Błaszczykowski, aktor Jakub Wesołowski i prezenter Kuba Wojewódzki. Kolejnym z Jakubów jest Kuba Sienkiewicz, lider zespołu Elektryczne Gitary. W porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem imię Jakub odnotowało duży skok. Rok temu znajdowało się na piątym miejscu.
3. Franciszek (166)
JAKUB ORZECHOWSKI
Na najniższy stopień podium wskoczył Franciszek. Takie imię w ubiegłym roku otrzymało 166 chłopców.
Etymologia imienia jest niejednoznaczna. Może wywodzić się od germańskiego słowa “frank”, oznaczającego “człowieka wolnego, z plemienia Franków” bądź od włoskiego określenia “francesco”, które można tłumaczyć jako “Francuz, Francuzik”. W ubiegłym roku imię Franciszek otrzymało 162 noworodków.
W Polsce popularnymi Franciszkami są Franciszek Smuda, trener reprezentacji Polski w latach 2009-2012, a także Franciszek Pieczka, aktor teatralny i filmowy znany ról w wielu polskich filmach (m.in. “Konopielka”, “Rękopis znaleziony w Saragossie”, “Quo vadis”), a także w serialu “Ranczo”. Na świecie jedną z najbardziej znanych postaci o tym imieniu jest papież Franciszek. Przybierając je, zaznaczył chęć podążania śladem św. Franciszka z Asyżu, opiekuna biednych i nędzarzy.
2. Antoni (184)
Antek Królikowski KAPIF.pl
Miejsce drugie przypadło Antoniemu, które jeszcze kilka lat temu regularnie zajmowało najwyższą pozycję w zestawieniu. W ubiegłym roku nadano je 184 urodzonym w Lublinie chłopcom. To niezwykle modne imię ma starożytne korzenie. Pochodzi od rzymskiego rodu Antoniuszów, którego nazwę tłumaczy się greckim słowem “anthos” oznaczającym “bezcenny”, “kwiat”.
W Polsce imię to pojawiło się w XIV w., ale największą popularność zdobyło w XVIII w. wskutek rozszerzenia się kultu św. Antoniego z Padwy. Noszą je: aktorzy Antoni Królikowski i Antoni Pawlicki czy polityk PiS Antoni Macierewicz.
1. Jan (189)
Jan Englert, dyrektor Teatru Narodowego, przysłał list do redakcji w sprawie tekstu Jacka Szczerby ‘Hamlet zabija śmiechem’ JACEK MARCZEWSKI
Jeszcze w poprzednim rankingu imię Janek zajmowało dopiero szóste miejsce. Janami zostało w Lublinie w 2020 roku 189 chłopców. Jest to imię pochodzenia biblijnego – nosili je Jan Chrzciciel i Jan Ewangelista. Swoje korzenie ma w hebrajskich słowach “Jehu” (“Jahwe”) i “channah” (“łaska”). Oznacza “Jahwe jest łaskaw”.
Wśród zdrobnień imienia znajdują się: Janek, Jasiek, Jasio, Jaś, Jaśko, ale też Janosik. Nosiły je postacie na stałe zapisane w historii Polski: król Jan III Sobieski, poeta Jan Brzechwa, malarz Jan Matejko i kronikarz Jan Długosz.
Wśród znanych obecnie osób o tym imieniu można wymienić: aktora Jana Englerta, muzyka Jana Borysewicza, kompozytora Jana A.P. Kaczmarka czy aktora Jana Wieczorkowskiego.
Najmniej popularne imiona?
Zapytaliśmy też w urzędzie stanu cywilnego o najrzadziej nadawane chłopcom imiona w ubiegłym roku. Oto one: Aron, Bruno, Lew, Kosma, Bullut, Samuel, Klemens, Rayan, Muhhamad, Oktawian, Jonasz, Artem, Tytus, Jonatan i Nikolas.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS