A A+ A++

Jakim dowódcą był gen. bryg. Nikodem Sulik? Dlaczego jego podkomendni żołnierze nazywali go „Tatą Rysiem” , a historycy „Kresowym generałem”? W jakich formacjach służył, gdzie walczył i jakim prywatnie był człowiekiem? Na te i inne pytania odpowiedział żołnierzom dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego w niedzielę, 21 kwietnia, w Kamiennej Starej edukator Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Białymstoku – st. specjalista Marek Gajewski.

REKLAMA

Okazją do odwiedzin rodzinnej miejscowości słynnego dowódcy 5. Kresowej Dywizji Piechoty stały się zbliżające się obchody 80. rocznicy walk o Monte Cassino. Dzięki wyjazdowi edukacyjnemu żołnierze poznali nieznane szerzej losy z życia codziennego i przebiegu kariery wojskowej patrona swojej jednostki.

Podczas wyjazdu żołnierze poznali nie tylko wojenne losy swojego patrona. Przy okazji zwiedzono w rejonie Lipska, Skieblewa i Kamiennej Starej kilka zachowanych obiektów fortyfikacji sowieckich z okresu II wojny światowej (tzw. Linii Mołotowa). Żołnierze poznali również najważniejsze wydarzenia militarne z walk nad rzeką Biebrzą w okresie I wojny światowej oraz zmagań militarnych o kształt granic II Rzeczypospolitej – nieznany zupełnie wątek starcia zbrojnego pod Starą Kamienną pomiędzy oddziałem niemieckiej piechoty ze szwadronem Pułku Tatarskiego Ułanów.

Nikodem Sulik był uczestnikiem I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej, oficerem Białostockiego Pułku Strzelców i 76. Lidzkiego Pułku Piechoty, komendantem Centralnej Szkoły Straży Celnej i Granicznej w Górze Kalwarii, kierownikiem Okręgowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Toruniu, dowódcą detaszowanego do Gniewa II batalionu 65. pułku piechoty, dowódcą Batalionu KOP „Dederkały” i „Stołpce”, zastępcą dowódcy Pułku KOP „Baranowicze”, dowódcą Batalionu Fortecznego KOP „Sarny” i Pułku KOP „Sarny” w wojnie obronnej 1939 r., konspiracyjnym komendantem Samodzielnego Okręgu Wileńskiego Związku Walki Zbrojnej w latach 1940-1941, więźniem sowieckiego NKWD z Wilna i Moskwy (więzienia – na Lubiance i Butyrkach i w Lefortowie), dowódcą 13. pułku piechoty Armii Polskiej w ZSRS, komendantem Centrum Wyszkolenia Armii Polskiej na Wschodzie, zastępcą dowódcy, a następnie dowódcą 5. Kresowej Dywizji Piechoty z II Korpusu Polskiego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Był żołnierzem z krwi i kości, powszechnie uwielbianym i szanowanym przez żołnierzy polskich na obczyźnie. Urodził się 15 sierpnia 1893 r. w Kamiennej Starej, w pobliżu Dąbrowy Grodzieńskiej (obecnie Białostockiej), na terenie dawnego powiatu sokólskiego byłej guberni grodzieńskiej. Całe swoje życie poświęcił służbie wojskowej i ojczyźnie. Zmarł 12 stycznia 1954 r. w Londynie. Prochy generała i jego ukochanej żony – Anieli Tarasiewicz spoczęły 12 września 1993 r. w Kamiennej Starej, w miejscu gdzie się urodził i spędził dzieciństwo.

opr. (orj)

Zdjęcia – IPN Oddział w Białymstoku: 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzez oszusta straciły spore sumy pieniędzy
Następny artykułPRZESZCZEP WŁOSÓW #8211; Tatrzańskie Centrum Medyczne GalicaMed (art. sponsorowany)