A A+ A++

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę pogody na lato i początek jesieni. Prognoza, którą IMGW określa jako eksperymentalną, obejmuje miesiące: lipiec, sierpień, wrzesień i październik.

Z przewidywań meteorologów wynika, że w lipcu na obszarze całej Polski średnia miesięczna temperatura powietrza będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Jeżeli chodzi o opady atmosferyczne, ich suma w całym kraju najprawdopodobniej znajdzie się w zakresie normy z tego wielolecia.

Podobnie zapowiada się kolejny miesiąc wakacji. We wszystkich regionach kraju średnia miesięczna temperatura w sierpniu powinna plasować się powyżej normy.

Suma opadów w większości kraju w skali całego miesiąca osiągnie prawdopodobnie wartości w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. W niektórych południowych i środkowych regionach meteorolodzy przewidują sumę opadów powyżej normy.

Pod względem temperatury nie inaczej będzie we wrześniu. Dla całej Polski przewidywana jest temperatura powietrza powyżej normy wieloletniej dla tego miesiąca.

Suma opadów atmosferycznych, tak jak w lipcu, ma kształtować się natomiast w normie wieloletniej z lat 1991-2020.

Jak będzie wyglądać październik? Według IMGW również w tym miesiącu temperatura znajdzie się prawdopodobnie powyżej normy.

Inaczej zapowiada się sytuacja związana z opadami. Na północnym zachodzie ich suma może kształtować się powyżej normy z wielolecia 1991-2020. W pozostałych regionach opady mają być w normie.

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę bądź sumę opadów dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do tak zwanej normy wieloletniej. Obecnie brany jest pod uwagę okres 1991-2020.

Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza temperaturę/opady w klasie “poniżej normy”, 10 środkowych “w normie”, a 10 najwyższych – “powyżej normy”.

Jeżeli mamy do czynienia z klasą “powyżej normy”, możemy zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Jeśli prognoza określa go jako “poniżej normy”, będzie chłodniejszy lub suchszy, natomiast “w normie” – podobny do średnich 10 miesięcy z okresu porównawczego.

Sprawdź też amerykańską prognozę pogody na lato dla Europy.

– powyżej normy, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;

– poniżej normy, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020;

– w normie, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Meteorolodzy IMGW uczulają, że prognoza średniej temperatury powietrza “powyżej normy” nie oznacza, że występować będą np. wyłącznie dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 st. C, a prognoza “poniżej normy” – że czekają nas tylko dni z temperaturą minimalną poniżej 0 st. C. W rzeczywistości prognoza średniej temperatury “poniżej normy” nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 st. C, a prognoza “powyżej normy” – dni z temperaturą minimalną poniżej 0 st. C. Eksperci przypominają, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

Także prognoza sumy opadów “powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu, a prognoza “poniżej normy” nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Jak podkreśla IMGW, pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres. Rozbieżności wynikają zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.

Z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody. Należy pamiętać o tym, że prognoza jest orientacyjna, a jej charakter jest eksperymentalny oraz że dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЗащитник острова Змеиный вернулся из российского плена на собственный день рождения (видео)
Następny artykułЛюбимая паста Берлускони. Рецепт итальянской пасты алла карбонара