10 grudnia 2022 r. weszła w życie ustawa o medycynie laboratoryjnej. Akt ten określa zasady i warunki wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, nadzoru i kontroli medycznych laboratoriów diagnostycznych oraz organizacji i działania samorządu diagnostów laboratoryjnych. Prawnicy z kancelarii SKP podsumowują, jakie zmiany wprowadza.
Pełnopłatny urlop szkoleniowy
Nowa ustawa wprowadza pełnopłatny urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni w roku dla diagnosty laboratoryjnego. Jak wskazują jednak prawnicy z kancelarii SKP, urlop szkoleniowy udzielany jest na wniosek, który podlega rozpatrzeniu przez pracodawcę. Ogólne zasady udzielania urlopów szkoleniowych określa Kodeks pracy. Same zasady składania wniosku mogą natomiast wynikać z wewnętrznych regulacji w zakładzie pracy.
Prawnicy podkreślają, że już teraz pojawia się wiele pytań dotyczących nowego uprawnienia diagnostów dotyczących:
- kategorii pracowników, którzy mogą skorzystać z urlopu szkoleniowego,
- typów szkoleń, które podlegają pod regulację,
- możliwości skierowania diagnosty na konkretne szkolenie
- oraz zasad potwierdzenia uczestnictwa.
Bazując na dotychczasowych doświadczeniach, opartych na analogicznych regulacjach zawodowych w sektorze ochronie zdrowia, punktem wyjścia powinna być wewnętrzna procedura określająca precyzyjnie terminy wnioskowania o urlopy szkoleniowe jak i poświadczania ich realizacji, aby uniknąć wątpliwości interpretacyjnych związanych chociażby z tym, czy urlopu można udzielić wyłącznie na czas trwania szkolenia, czy wymiar urlopu zależy od formy szkolenia (stacjonarnie / online), czy pracownik ma prawo wykorzystać wszystkie dni urlopu szkoleniowego z rzędu, z jakim wyprzedzeniem pracownik ma zgłosić pracodawcy chęć wzięcia udziału w szkoleniu oraz kwestię ewentualnego uprawnienia pracodawcy do odmowy udzielenia urlopu szkoleniowego etc.;
Uregulowanie badań w miejscu opieki nad pacjentem (PCOT)
Nowelizacja ustawy wprowadziła również uregulowanie badań POCT, które muszą być realizowane zgodnie ze standardami organizacyjnymi obejmującymi:
- organizację i nadzór nad ich wykonaniem,
- kwalifikacje osób uprawnionych do ich wykonania i autoryzacji
- oraz wykaz POCT.
Jak dodają prawnicy, w chwili obecnej oczekujemy na wydanie przez Ministra Zdrowia rozporządzenia, które będzie precyzowało standardy organizacyjne POCT.
Nowe wymogi stawiane personelowi wykonującemu czynności w laboratorium diagnostycznym
Ustawa wskazuje precyzyjnie, kto i na jakich zasadach będzie mógł się tytułować diagnostą laboratoryjnym oraz przewiduje okres przejściowy na zdobycie ewentualnych kwalifikacji uzupełniających. Ustawa wprowadza także katalog wymagań kwalifikacyjnych, które pozwalają na objęcie stanowiska kierownika laboratorium.
Zmiany w nadzorze nad laboratoriami w ustawie Prawo farmaceutyczne
Jak wskazują pracownicy z kancelarii SKP, istotne zmiany w nadzorze nad laboratoriami diagnostycznymi w odniesieniu do przedsiębiorców prowadzących taką działalność przyniesie również projektowana zmiana ustawy Prawo farmaceutyczna. Przewiduje ona przyznanie uprawnień nadzorczych Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu.GIF uzyska również uprawnienie do przeprowadzania kontroli laboratorium oraz do ewentualnego wstrzymania jego działalności w przypadku nieprawidłowych wyników badań próbek kontrolnych.
Zakłada także, że wykonywanie działalności w zakresie medycyny laboratoryjnej ma wymagać wpisu do Krajowego Rejestru medycznych Laboratoriów Diagnostycznych. Z kolei naruszenie obowiązków wynikających z ustawy będzie skutkować wykreśleniem podmiotu z rejestru, a w konsekwencji koniecznością zakończenia działalności.
Dodatkowo, projektowane przepisy przewidują wysokie kary pieniężne dla podmiotów prowadzących działania z zakresu medycyny laboratoryjnej za prowadzenie czynności z zakresu medycznych badań laboratoryjnych bez uzyskanego wpisu do Krajowego Rejestru oraz za nieprzekazanie GIF kopii umowy o wykonanie czynności medycyny laboratoryjnej.
Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie 6 miesięcy od dnia jej ogłoszenia. Od tej zasady przewidziano wyjątki dotyczące regulacji umożliwiających przeprowadzenie pionizacji, które będą obowiązywały wcześniej oraz postanowień w zakresie nadzoru nad laboratoriami. Tutaj vacatio legis wyniesie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.
Projekt ustawy o zmianie Prawa farmaceutycznego jest obecnie na etapie opiniowania i wymaga jeszcze przyjęcia przez Radę Ministrów, Sejm, Senat i Prezydenta.
Źródło:
Ślusarek Kubiak Pieczyk
autorzy:
Tomasz Pieczyk, Joanna Groth
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS