A A+ A++

Od 3 listopada 2022 r. została znowelizowana ustawa o dodatku węglowym. Na jeden adres można otrzymać kilka dodatków węglowych. Brak deklaracji w CEEB z informacją o korzystaniu z pieca węglowego nie jest już przeszkodą w otrzymaniu dodatku węglowego. Co więcej gmina może przyznać dodatek nawet osobom, które nie złożyły wniosku o jego wypłatę. Chodzi tu o pomoc starszym, samotnym osobom, które nie radzą sobie z załatwianiem spraw w urzędach.

Kilka gospodarstw domowych pod jednym adresem

W przypadku, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, nie stosuje się ust. 3a i 3b do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła.

Powyższa zasada oznacza, że ostatecznie można otrzymać kilka dodatków węglowych na jeden adres.

Kilka dodatków węglowych na jeden adres

Kilka dodatków węglowych na jeden adres jest możliwe pod następującymi warunkami:

  1. W domu /mieszkaniu mieszkają gospodarstwa domowe, które zajmują lokal, dla którego nie było możliwe ustalenie odrębnego adresu;
  2. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta przyznał dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej;
  3. Decyzję wydał po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego – organ ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową.
  4. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonał wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji, bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji.

Dodatek węglowy z urzędu

Gmina może przyznać dodatek węglowy z urzędu według poniższych zasad:

„W przypadku posiadania informacji wskazujących, że osoba, która nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku węglowego, spełnia warunki jego przyznania wynikające z ustawy, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może przeprowadzić wywiad środowiskowy w celu ustalenia prawa do tego dodatku. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową. W takim przypadku organ ten przyznaje dodatek w drodze decyzji administracyjnej z urzędu, bez konieczności składania wniosku oraz bez składania odpowiedniej deklaracji dokonuje wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji. Przepis art. 3 ust. 2 stosuje się.”

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpieka Wytchnieniowa – edycja 2023
Następny artykułStreer i Szulęcka znów najlepsi