A A+ A++

Powrót do szkolnych stołówek, szerokopasmowy internet oraz opieka nad dziećmi ze specjalnymi potrzebami to tylko niektóre zapowiedziane przez Ministerstwo zmiany, które zostaną wprowadzone z myślą o uczniach.  Minister Dariusz Piontkowski przedstawił członkom sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży planowanie działania ministerstwa na rok 2020 i kolejne lata kadencji. Według Ministra MEN nie chce przeprowadzać kolejnych rewolucji, gdyż jak uważa w szkołach potrzebna jest stabilizacja.

Bezpłatne podręczniki dla wszystkich

Tu nastąpi kontynuacja programu, który na celu ma zapewnić dla uczniów darmowe podręczniki. Obecnie uczniowie szkół podstawowych mają zapewnione dotację na zakup podręczników oraz pomocy naukowych, aby nie obciążać tym rodziców.

Internet szerokopasmowy

Ministerstwo planuje do końca tego roku podłączyć wszystkie szkoły do szerokopasmowego internetu, a z tym związana jest budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Za to zadanie odpowiedzialne będzie Ministerstwo Cyfryzacji. MEN planuje aby szybki internet był rozprowadzony po wszystkich klasach w których odbywają się zajęcia lekcyjne. Dodatkowo będzie trzeba wyposażyć szkoły w niezbędne urządzenia oraz przeszkolić kadrę pedagogiczną.

Propagowanie czytelnictwa

To kontynuacja „Narodowego Programu Czytelnictwa. Na ten cel zostanie przeznaczone 30 mln złotych, za które m.in. zostaną zakupione lektury szkolne.

Szkolne kuchnie i stołówki

Kolejna kontynuacja programu „Posiłek w szkole i w domu”. Potrzebna będzie modernizacja i remont stołówek, kuchni oraz jadalni szkolnych tak aby posiłki przygotowywane były w szkole, a nie dowożone przez firmy cateringowe. Na ten program rząd chce przeznaczyć co roku 40 mln złotych.

Opieka nad dziećmi ze specjalnymi potrzebami

Ze względu na rosnącą liczbę dzieci z różnymi niepełnosprawnościami oraz potrzebami edukacyjnymi ministerstwo chce kompleksowo rozwiązać ten problem. MEN wraz z ministerstwami zdrowia i rodziny planuje stworzenie instytucji, które będą miały zajmować się opieką i pomocą dzieciom z niepełnosprawnościami w nauce i opiece zdrowotnej. Ministerstwo planuje również przygotować nauczycieli do pracy z takimi uczniami

Bezpieczeństwo

MEN szczególną uwagę zwraca na bezpieczeństwo uczniów w szkole, a także poza nią. W ramach tego zostanie utrzymany program z poprzednich lat, czyli telefon zaufania.

Wychowanie patriotyczne

Szczególny nacisk ministerstwo kładzie na wychowanie patriotyczne, które ma być realizowane nie tylko na lekcjach historii, ale również na godzinach wychowawczych i zajęciach pozalekcyjnych. W ramach środków MEN przygotowane zostaną materiały, które zostaną umieszczone na portalu e-podręczniki.pl.

Wychowanie do życia w rodzinie

Dariusz Piontkowski odrzucił natomiast wprowadzenie dodatkowego przedmiotu poświęconemu wyłącznie wychowaniu seksualnemu. Zdaniem ministra przedmiot „Wychowanie do życia w rodzinie” zawiera elementy z edukacji seksualnej, które w zupełności wystarczą na tym etapie edukacji.

Korepetycje

Należy podnieść jakość edukacji w szkołach, aby zlikwidować szerzące się zjawisko masowych korepetycji udzielanych przez nauczycieli. Mają zostać wprowadzone nowe podstawy programowe do nauczania przedmiotów na kolejnych etapach edukacji. Zostaną wprowadzone również liczne formy podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia nauczycieli.

Kompetencje miękkie i „odchudzenie” programu

Kompetencje miękkie w dalszym ciągu będą u uczniów rozwijane, ale nie przede wszystkim. DO tego będzie służył m.in. program „Innowacyjna szkoła oraz kursy i szkolenia nauczycieli. Według ministerstwa jeżeli nie zachęcimy uczniów do przyswajania podstawowej wiedzy w szkole, to w dalszej perspektywie czasu już jej nie zdobędzie.

Oto zmiany, które proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pozostaje jednak pytanie czy wszelkie zmiany będą finansowane przez rząd czy zrzucone na samorządy, które już ledwo wiążą koniec z końcem.

Share this…
Tweet about this on Twitter

Share on Facebook

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdbiór budynku pracowni zajęć praktycznych przy Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. gen. F. Kleeberga w Dęblinie
Następny artykułMielec. Organizacje pozarządowe z obciętymi dotacjami. Budżety mniejsze o nawet 50 procent!