A A+ A++

Komórki włosów potrzebują substancji odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować. Niedobór witamin i minerałów powoduje ich osłabienie, nadmierne wypadanie, a także znaczne pogorszenie się kondycji i wyglądu. Dlatego warto zadbać o odpowiednia suplementację. Zobacz, jakie witaminy mają znaczenie dla zdrowia włosów.

Kiedy warto stosować witaminy na włosy?

Do stosowania witamin na włosy właściwie nie ma przeciwwskazań. Utrzymywanie tych substancji na odpowiednim poziomie ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Niedobory powodują nie tylko pogorszenie wyglądu włosów, ale też zaburzają pracę wszystkich narządów wewnętrznych.

Dodatkową suplementację powinny rozważyć osoby, które:

  • zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów,
  • zauważyły pogorszenie się kondycji i wyglądu włosów,
  • cierpią na jeden z rodzajów łysienia (np. androgenowe),
  • chcą przyspieszyć wzrost włosów.

Suplementację witamin należu skonsultować z lekarzem.

Jakie witaminy wpływają na zdrowie włosów?

Witamina E jest bardzo ważna dla zdrowia włosów. Jest to antyoksydant, który eliminuje wolne rodniki i zapobiega uszkodzeniom komórek (zwłaszcza ich DNA). Ponadto ma ona właściwości regenerujące, co jest bardzo ważne przy przesuszeniu i łamliwości włosów. Witamina E jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji.

Witamina A również jest przeciwutleniaczem. Ponadto warunkuje prawidłowe podziały komórek. Dlatego wpływa na wzrost włosów oraz ich regenerację.

Witamina C także eliminuje wolne rodniki. Jest uznawana za najważniejszy przeciwutleniacz. Ponadto poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych w skórze głowy.

Witaminy z grupy B biorą udział w metabolizmie tłuszczów, białek, aminokwasów i kwasów tłuszczowych. Dlatego istotnie wspierają pracę komórek i gruczołów łojowych. Dzięki temu, że usprawniają pracę układu krążenia (zwłaszcza witamina B12), do komórek głowy dostaje się więcej tlenu i substancji odżywczych.

Jak jeszcze dbać o włosy?

Sama suplementacja preparatów witaminowych nie jest wystarczająca. O włosy należy dbać jeszcze w inny sposób. Przede wszystkim konieczna jest prawidłowa pielęgnacja. Należy stosować kosmetyki dobrej jakości, które są pozbawione substancji o szkodliwym działaniu (m.in. alkohol etylowy, konserwanty, parabeny, sztuczne barwniki). Warto też ograniczyć zabiegi fryzjerskie, które obciążają włosy (prostowanie ciepłem, prostowanie chemiczne, farbowanie, suszenie przy pomocy suszarki). U wielu osób sprawdza się olejowanie, które nawilża, dostarcza niezbędnych substancji odżywczych i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

R e k l a m a

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrawie 30 tys. zł na renowację zabytkowych grobów w Ciechanowie
Następny artykułBlisko zieleni i ekologicznie. Tak Polacy kupują mieszkanie w pandemii