A A+ A++

Tekstylia w ogrodzie – czy są potrzebne?

Urządzając ogród, dobierając meble wypoczynkowe: sofy ogrodowe, krzesła oraz stół i odpowiednie oświetlenie, warto pomyśleć także o tekstyliach. Drzemie w nich ogromny potencjał. To właśnie tekstylia nadają określony styl i charakter, zwiększają komfort naszego wypoczynku i umilają czas spędzony w ogrodzie.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie tekstylia ogrodowe sprawdzą się w ogrodzie. Szczególne znaczenie ma dobór odpowiedniego materiału, który będzie przystosowany do użytkowania na zewnątrz. Mimo wszystko warto śledzić prognozę pogody, by w razie niesprzyjającej pogody, opadów deszczu czy podmuchów silnego wiatru schować cały ogrodowy ekwipunek do domu lub garażu, by nie uległ zniszczeniu.

Tkaniny na tekstylia ogrodowe Fot. shutterstock

Tkaniny ogrodowe – jakie muszą mieć właściwości?

Tekstylia sprawdzą się w ogrodach, na tarasach, w altanach oraz balkonach. Warto wybierać dekoracyjne, kolorowe poduszki, narzuty i koce, które pozwolą wygodnie wypocząć po ciężkim dniu pracy, oprzeć się lub położyć podczas czytania książek, ale też okryć przed chłodem podczas wieczornego grillowania na powietrzu.

Tkaniny ogrodowe powinny mieć określone właściwości. Wiele z nich po prostu się nie sprawdzi. Obowiązkowo muszą być to tkaniny odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Oznacza to, że nie mogą blaknąć, nagrzewać się na słońcu, przemiękać. Istotne jest, by tkanina była pokryta specjalną powłoką, która utrudni wchłanianie wilgoci – sprawdzi się to nie tylko podczas opadów deszczu, ale też na przykład grillowania, gdy któremuś z gości rozleje się sok czy napój. Hydrofobowa powłoka sprawi, że materiał wystarczy wytrzeć. Ważna jest wytrzymałość tkanin ogrodowych i odporność na uszkodzenia mechaniczne – tekstylia nie mogą pękać, przecierać się czy rozdzierać, to ważne także dla właścicieli czworonogów, których pupile uwielbiają wylegiwać się na miękkim podłożu.

Materiały na tkaniny ogrodowe powinny być także odporne na zagniecenia i gniecenie, dzięki czemu nie będą wymagały szczególnej pielęgnacji, ani prasowania i nie straszne będzie im intensywne użytkowanie.

Tkaniny na tekstylia ogrodoweTkaniny na tekstylia ogrodowe Fot. shutterstock

Jakie tkaniny wybrać na meble ogrodowe?

Warto poznać rodzaje tkanin, które sprawdzą się w ogrodzie i spełniają swoje funkcje. Najlepiej wybierać tkaniny poliestrowe o wysokiej gramaturze – będą one odporne zarówno na wilgoć, jak i wysokie temperatury. Istotna jest także łatwość utrzymania ich w czystości – z tkaniny poliestrowej bez trudu usuniesz plamy i zabrudzenia każdego rodzaju, praktycznie zużyciem jedynie wilgotnej ściereczki. Taki materiał sprawdzi się jako obicie leżaków, huśtawek ogrodowych, ale też tkanin pokrywających krzesła ogrodowe czy siedziska.

Na uwagę zasługują także tkaniny poliestrowe o niskiej gramaturze, które znajdą swoje zastosowanie na zewnątrz, ale pod zadaszeniem. Poduszki, siedziska i pokrowce z tego materiału warto wybierać na balkony, tarasy lub do ogrodowych altanek. Tkaniny z tego materiału są przyjemne w dotyku i bardzo szybko wysychają.

Ogrodowe tekstylia bardzo często wykonywane są z kodury PCV. Jest to rodzaj tkaniny outdorowej o wysokiej gramaturze. Jest bardzo odporna na działanie wody, wilgoci, ale też smarów czy olejów. Jest największą zaletą jest trwałość – rozerwanie jej lub zniszczenie to niemal wyczyn. Materiał wykorzystywany jest bardzo często do produkcji pokrowców ogrodowych oraz jako tkanina na parasol ogrodowy – jest odporna na zmianę temperatur, promieniowanie słoneczne oraz silny wiatr.

Tkaniny na tekstylia ogrodoweTkaniny na tekstylia ogrodowe Fot. shutterstock

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMamy receptę na “stan splątania”!
Następny artykułLady Pank zagrał w Skarszewach! Fantastyczny koncert z okazji 40-lecia zespołu