Zanim dokumenty zostaną zniszczone, trafią do archiwum, w którym będą przechowywane przez kolejne lata, zgodnie z terminem zapadalności. Należy zabezpieczyć je w taki sposób, aby nie doszło do wycieku danych. Przepisy w pewnych kwestiach regulują proces archiwizacji, jednak w niektórych sprawach ustawodawca pozostawia dowolność.
W jakim miejscu przechowywać dokumenty?
Przepisy nie określają, w jakim dokładnie miejscu należy przechowywać dokumenty. Najczęściej jest to archiwum firmowe mieszczące się w piwnicy, osobnym budynku gospodarczym albo po prostu, w wydzielonym pokoju. Przechowywanie dokumentów musi natomiast odbywać się w określonych warunkach. W pomieszczeniu nie może być zbyt wilgotno, aby papier nie przemókł. Nie można też wystawiać go na działanie promieni słonecznych. Bardzo istotne jest zabezpieczenie przed dostępem osób trzecich, które mogłyby wejść w posiadanie danych poufnych. Więcej na temat bezpiecznego przechowywania dokumentacji można przeczytać tutaj: https://www.rhenus-office.pl/uslugi/archiwizacja-i-przechowywanie/sopot/. Warto pamiętać, że choć firmy działają w różnych branżach i na różną skalę, przedsiębiorcy muszą dołożyć wszelkich starań, aby zabezpieczyć dane aż do terminu zapadalności dokumentów.
Przechowywanie w chmurze – jak zrobić to w bezpieczny sposób?
Cyfryzacja to już codzienność polskich firm, które coraz częściej przechowują dokumenty w formie elektronicznej. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zaoszczędzić sporo miejsca, ale i zyskać dostęp do danych wtedy, gdy jest to konieczne. Trzeba jednak pamiętać, że dokumenty elektroniczne wymagają takiego samego zabezpieczenia, jak te w formie papierowej. Oczywiście, mówimy tutaj o całkiem innej ochronie, jednak cel jest zawsze ten sam – nie dopuścić do wycieku danych. Ochrona danych elektronicznych to zadanie dla wykwalifikowanych informatyków. Warto jednak zadbać o różnego rodzaju zabezpieczenia, jeśli decydujemy się na elektroniczny obieg dokumentów w firmie.
Przechowywanie dokumentów przed zniszczeniem – o czym pamiętać?
Niszczenie dokumentów najczęściej poprzedza ich wieloletnia archiwizacja. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:
-
upoważnienie konkretnych osób do pracy z dokumentami,
-
odpowiednie zabezpieczenie papieru,
-
opracowanie systemu ochrony dokumentów elektronicznych,
-
wdrożenie jasnych procedur w zakresie archiwizacji.
Przed zniszczeniem dokumentów, trzeba jeszcze zadbać o ich transport, zwłaszcza jeśli nie korzystamy z tradycyjnych niszczarek biurowych, które nie spełniają norm i standardów. Więcej na temat tego, jak przebiega niszczenie dokumentów, można dowiedzieć się tutaj: https://www.rhenus-office.pl/uslugi/niszczenie-nosnikow-informacji/sopot/. Jednym z najważniejszych aspektów jest ochrona tych papierów, które w danym okresie muszą być przechowywane w firmie. Tutaj ponownie do głosu dochodzi poprawny system archiwizacji, który zabezpiecza przed zniszczeniem wymaganej przez prawo dokumentacji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS