A A+ A++

Nowoczesne magazyny znacząco różnią się od swoich odpowiedników sprzed kilku dekad. Postęp zauważyć można nie tylko w przypadku wykorzystywanej w tych miejscach infrastruktury, lecz również w zakresie stosowanych tam metod zarządzania zapasami oraz przepływem towarów. Jedną z najważniejszych rewolucji w świecie technologii przemysłu i logistyki było pojawienie się systemów informatycznych wspierających te obszary działalności przedsiębiorstw. W tym artykule opisujemy najważniejsze rodzaje oprogramowania wykorzystywanego w logistyce, zwłaszcza w magazynach.

System ERP — integracja procesów biznesowych

System ERP (Enterprise Resource Planning) to narzędzie, którego zadaniem jest zapewnienie płynnej wymiany informacji między najważniejszymi podmiotami i procesami w firmie. W swojej współczesnej wersji jest to wielofunkcyjne oprogramowanie, integrujące pozostałe systemy, dostarczające informacji na temat przebiegu określonych działań, a także gromadzące informacje o zasobach przedsiębiorstwa. W zakresie logistyki ERP umożliwia kontrolę zapasów oraz ogólne zarządzanie przepływem towarów. Pozwala także na monitorowanie każdego z ogniw łańcucha dostaw i ułatwia opracowywanie metod ich optymalizacji.

System TMS — łatwiejsze zarządzanie transportem

Systemy TMS (Transportation Management System) to grupa narzędzi dedykowanych monitorowaniu i usprawnianiu transportu w przedsiębiorstwie. Do ich zadań należy m.in. ułatwianie planowania tras, wsparcie w zarządzaniu flotą pojazdów czy bieżąca kontrola procesów związanych z przemieszczaniem ładunków. Zadbanie o jakość działania tego systemu pozwala zwiększyć tempo dostaw, minimalizować koszty transportu i dostarczać zamówienia z mniejszym ryzykiem błędów.

System WMS — latwiejsze zarządzanie magazynem

System WMS (Warehouse Management System) to oprogramowanie stosowanie w wielu nowoczesnych magazynach. Narzędzie to jest podstawowym elementem systemu zarządzania tym obiektem, umożliwiając zarządzanie przyjęciami i wydaniami towarów, a także procesami rozmieszczania ich w przestrzeni magazynu. Do najistotniejszych funkcji tego oprogramowania należy możliwość wdrożenia systemu identyfikacji towarów w magazynie, co ogranicza ryzyko występowania pomyłek podczas realizacji zamówienia. Okazuje się ono bardzo przydatne także w zadaniach związanych z kompletacją i konfekcjonowaniem. Systemy WMS umożliwiają także sprawniejszą wysyłkę zamówień. 

System WCS — wsparcie w automatyzacji magazynu

WCS (Warehouse Control System) to inaczej system kontroli magazynu. To oprogramowanie odgrywa niezwykle istotną rolę w najnowocześniejszych magazynach, w których wiele procesów zostało częściowo lub w pełni zautomatyzowanych. Dzięki tym narzędziom koordynacja wszelkich urządzeń oraz innych programów może przebiegać płynnie i prędko. Poza doborem sterowników czy uławianiem zarządzania poszczególnymi sprzętami, systemy WCS umożliwiają także zrealizowanie wizji w pełni automatycznego magazynu za sprawą obecnych możliwości integracji z innymi systemami, na przykład WMS.

Nowoczesne magazyny — szansa na rozwój biznesu

W nowoczesnych magazynach nie może zabraknąć ani odpowiedniego oprogramowania, ani dobrze dobranej do potrzeb działalności infrastruktury. Zakup lub wynajem powierzchni logistycznej zaprojektowanej zgodnie z potrzebami współczesnych przedsiębiorstw jest szansą na poprawę efektywności łańcucha dostaw. Właśnie takie obiekty dostarcza na rynek firma Panattoni — lider przestrzeni przemysłowo-magazynowych w Polsce oraz Europie. Ofertę tego dewelopera dla województwa łódzkiego można znaleźć na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=lodz.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIm więcej ma kwiatów, tym mniej pieniędzy w portfelu. Natychmiast usuń z domu
Następny artykułBiblioteka Polska w Paryżu uratowana. “Było trudno znaleźć fundusze”