Przedsiębiorcy, którzy planują zakup samochodu dla celów firmowych, analizują różne możliwości finansowania. Jednym z najkorzystniejszym jest leasing, który z roku na rok zyskuje na popularności. Jakie są rodzaje leasingu pojazdu?
Leasing – na czym polega?
Leasing samochodów używanych i nowych to umowa cywilnoprawna, która zawierana jest pomiędzy dwoma stronami: finansującym czyli leasingodawcą oraz korzystającym – leasingobiorcą. Firma leasingowa przekazuje leasingobiorcy przedmiot do użytkowania, z których może on korzystać w zamian za określoną kwotę, którą płaci w comiesięcznych ratach. Ta forma finansowania daje możliwość użytkowania przedmiotu bez konieczności nabycia. Do podstawowych cech leasingu zalicza się:
- określony czas trwania umowy,
- uproszczona procedura, która wymaga minimum formalności,
- możliwość użytkowania przedmiotu bez konieczności jego zakupu oraz wykupu po zakończeniu trwania umowy,
- elastyczne warunki.
Wyróżnia się kilka rodzajów leasingu. Najbardziej popularne to:
- Leasing zwrotny
- Leasing finansowy,
- Leasing operacyjny.
Na czym polega leasing zwrotny?
Leasing zwrotny polega na odsprzedaniu przez przedsiębiorcę pojazdu firmie leasingowej, przy jednoczesnym prawie do dalszego użytkowania na warunkach zawartych w umowie leasingowej. W chwili podpisania umowy, właścicielem auta staje się firma leasingowa. Jednak korzysta z niego nadal przedsiębiorca.
Leasing zwrotny jest doskonałym rozwiązaniem przede wszystkim dla firm, które mają trudną sytuację finansową i potrzebują pieniędzy. ten rodzaj formy finansowania pozwala zwiększyć płynność finansową nie tylko przy problemach finansowych, ale również w sytuacji, gdy trafi się atrakcyjna okazja inwestycyjna. Do głównych zalet rodzaju leasingu zwrotnego zalicza się:
- Zwiększenie płynności finansowej,
- zapewnia ciągłość pracy przedsiębiorstwa,
- przedmiot leasingu może pozostać w firmie,
Leasing operacyjny a leasing finansowy – różnice
Leasing operacyjny i finansowy to dwa różne rodzaje umowy leasingowej, których nie można stosować zamienne. Przedmiot umowy w leasingu operacyjnym jest składnikiem majątkowym leasingodawcy. W związku z tym dokonywanie odpisów amortyzacyjnych jest jego obowiązkiem. W leasingu finansowym sytuacja jest odwrotna. Przedmiot zalicza się do składników majątkowych korzystającego i to jego obowiązkiem jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.
W przypadku operacyjnego, leasingobiorca może ująć w kosztach raty leasingowe wraz z odsetkami, opłatą wstępną i wydatkami eksploatacyjnymi. W leasingu finansowym korzystający nie ma możliwości ujęcia w kosztach rat leasingowych. Może natomiast ująć odsetkową część raty leasingowej, odpisów amortyzacyjnych i wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu.
Diametralna różnica dotyczy również czasu trwania umowy. W leasingu finansowym nie stosuje się żadnych ograniczeń. Wystarczy tylko określić w umowie. Natomiast w przypadku leasingu operacyjnego, czas to minimum 40% czasu trwania amortyzacji przedmiotu, a maksymalny czas wynosi 60 miesięcy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS