Większość osób korzysta z karty płatniczej na co dzień. Najczęściej do codziennych zakupów służą karty debetowe przypisane do rachunku osobistego, jednak na rynku dostępne są również inne narzędzia tego typu. Jakie są rodzaje kart płatniczych i co je charakteryzuje?
Karta płatnicza – czym jest i z czego się składa?
Korzystanie z karty to powszechna forma dokonywania codziennych płatności. Niewielkie plastikowe narzędzie przydaje się nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale i podczas zakupów online lub w przypadku konieczności wypłaty gotówki z bankomatu. Co to jest karta płatnicza i z czego się składa?
Jest to elektroniczny instrument płatniczy wydawany klientom przez banki lub inne instytucje finansowe. Za jego sprawą możliwe jest uregulowanie, np. kosztów zakupów. Taka forma cieszy się w Polsce dużą powszechnością ze względu na wygodę i łatwość dokonywania transakcji.
Każda z kart uwzględnia informacje na temat swojego wydawcy, a więc nazwę banku oraz określa posiadacza, czyli osobę uprawnioną do korzystania z tego instrumentu.
Oprócz tego na karcie można znaleźć indywidualnie nadany numer identyfikacyjny (wskazuje on m.in. na bank oraz wykorzystywaną technologię finansową) i datę ważności. Na odwrocie narzędzia znajduje się także kod CVV2 bądź CVC2, który służy zapewnieniu bezpieczeństwa, np. podczas dokonywania płatności przez internet.
Popularne formy kart płatniczych
Według danych opracowanych przez Narodowy Bank Polski już w 2021 roku w kraju posługiwano się ponad 40 milionami kart płatniczych. Większość z nich to karty debetowe, jednak w portfelach Polaków można znaleźć jeszcze inne rodzaje tego instrumentu płatniczego. Jakie?
Karta debetowa
Jak już zostało wspomniane, najpowszechniej używaną formą karty płatniczej jest karta debetowa. Odpowiada ona Rachunkowi Oszczędnościowo-Rozliczeniowemu (ROR) klienta indywidualnego lub jest wydawana do konta firmowego. Pieniądze, którymi posiadacz karty dysponuje za jej pośrednictwem są jego własnością, czyli środkami zgromadzonymi na koncie. Po dokonaniu płatności ich odpowiednia ilość jest pobierana z konta bankowego w czasie rzeczywistym.
Karta kredytowa
Karta kredytowa służy z kolei do płatności przy wykorzystaniu środków niebędących własnością jej posiadacza. W momencie, gdy klient dokonuje płatności, zaciąga zobowiązanie w ramach tzw. limitu kredytowego. Musi oddać bankowi wykorzystane środki w wyznaczonym terminie, a jeśli tego nie zrobi – uregulować zobowiązanie wraz z doliczonymi odsetkami tak, jak ma to miejsce w przypadku kredytu czy pożyczki. Korzystając z tej opcji możliwe jest więc zredukowanie kosztów poprzez spłatę zobowiązania w okresie bezodsetkowym (dodatkową opłatę stanowi wtedy jedynie ta za samo korzystanie z instrumentu).
Karta przedpłacona
Karta przedpłacona (inaczej prepaid) jest natomiast formą stosowaną w celu zwiększenia kontroli nad swoim budżetem. Nie jest ona związana z kontem osobistym klienta banku i nie widnieją na niej dane posiadacza. Zamiast tego przypisuje się do niej osobny rachunek, na który właściciel karty wpłaca środki finansowe. Zazwyczaj wpłaty te są dokonywane na poczet konkretnych wydatków.
Karta obciążeniowa
Ten rodzaj karty płatniczej to obecnie najmniej popularna forma. Przy jej pomocy tak, jak w przypadku karty kredytowej możliwe jest dysponowanie środkami finansowymi pożyczonymi z banku. Klient jest jednak zobowiązany do zwrotu całości przyznanego limitu (łącznie z naliczoną prowizją), co zazwyczaj ma miejsce pod koniec miesiąca.
Zastosowania nie mają więc wówczas odroczenia spłat. Nie ma także możliwości wpłaty kwoty minimalnej. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się właściciele firm, jednak z założenia karta obciążeniowa może być również powiązana z kontem osobistym.
Karty wirtualne
Ostatnim rodzajem są wirtualne karty płatnicze, które obecnie cieszą się rosnącą popularnością. Klienci wybierają je m.in. ze względu na wygodę, ponieważ taki instrument finansowy może być wykorzystywany zarówno przy pomocy smartfona, jak i poszczególnych smartwatchy. Wirtualna karta służy zarówno do wygodnych płatności internetowych, jak i zakupów w sklepach stacjonarnych. Sposób jej działania w zasadzie nie różni się od plastikowych odpowiedników.
Visa i MasterCard – czym się różnią?
Karty płatnicze można rozróżnić również ze względu na ich dostawcę. W Polsce najpopularniejszymi firmami działającymi w tym zakresie są Visa i MasterCard, dlatego zazwyczaj przy wydawaniu karty klient ma możliwość wyboru jednej z opcji.
Karty te mają wiele cech wspólnych. Wśród nich można wymienić możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych, która jest podstawową funkcją elektronicznych kart płatniczych. Oprócz tego zarówno Visa, jak i MasterCard umożliwiają takie kwestie jak m.in. wypłaty z bankomatów czy robienie zakupów online.
Jednak karty te nie różnią się jedynie logo. Przykładowo w zależności od wyboru konkretnej firmy inaczej będzie wyglądało rozliczanie płatności za granicą, a więc również związane z tym koszty. Warto wspomnieć także o zróżnicowaniu przysługujących klientom programów lojalnościowych, np. polegających na zwrocie części płatności podczas zakupów w określonych sklepach.
Jak wybrać kartę płatniczą?
Wybierając kartę płatniczą należy kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami. Oczywiście elementem ważnym z perspektywy klienta jest tabela opłat pobieranych przez bank w przypadku korzystania z poszczególnych bezgotówkowych instrumentów płatniczych.
Bardzo ważnym aspektem dla osób, które często wyjeżdżają za granicę jest wcześniej wspomniana metoda rozliczania płatności w obcych walutach. Warto wówczas rozważyć wybór karty wielowalutowej, która obecnie znajduje się w ofercie większości banków.
Przy jej pomocy klient może wypłacić gotówkę i dokonać płatności bez przewalutowań. Jak wskazuje sama nazwa, taką kartę można podpiąć do wielu kont, np. rachunku osobistego ze środkami w złotówkach oraz do kont z pieniędzmi w innych walutach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS