Kaboszony to ozdobne elementy, często wykorzystywane przy tworzeniu biżuterii oraz różnego typu wyrobów handmade. Jak dokładnie wyglądają, jakie są ich rodzaje oraz kiedy można je zastosować?
Czym są kaboszony?
Z nazwą kaboszony z pewnością miały styczność wszystkie osoby, które interesowały się kiedyś tworzeniem biżuterii. Są to bowiem bardzo popularne elementy ozdobne, wykorzystywane przy wyrabianiu kolczyków, wisiorków, bransoletek i pierścionków.
Kaboszony charakteryzują się tym, że zazwyczaj mają płaski spód i wypukłą powierzchnię. Najczęściej spotyka się modele z gładką, wypolerowaną powierzchnią, jednak obecnie można spotkać także wersje fasetowane, czyli ze ściętymi pod kątem krawędziami – pięknie odbijają one światło i osiągają kształt oszlifowanych kamieni szlachetnych.
Klasyczne kaboszony są okrągłe lub owalne, jednak można znaleźć również wiele modeli w innych kształtach – np. w kształcie łzy, migdała, trójkąta itp. Mogą być wykonane z różnych materiałów, od kamienia naturalnego, przez szkło, po tworzywa sztuczne. Dzięki temu występują w ogromnej liczbie kolorów i wzorów, co przekłada się na niemal nieskończone możliwości zastosowania ich przy tworzeniu biżuterii i innych produktów handmade.
Kaboszony – rodzaje
W sklepach z akcesoriami do tworzenia biżuterii znajdziemy wiele rodzajów kaboszonów. Głównie dzieli się je ze względu na materiał, z jakiego są wykonane – zależy od niego ich estetyka, dostępna kolorystyka i wzory, a także cena.
– kaboszony z kamienia naturalnego – jest to jedna z popularniejszych opcji ze względu na jej estetykę, a także niepowtarzalność każdego kaboszonu. Ozdobne kamienie naturalne zostają obrobione za pomocą szlifu kaboszonowego, który wydobywa z nich niezwykłe barwy, głębię oraz niepowtarzalne wzory. Wykorzystuje się takie kamienie, jak malachit, krzemień pasiasty, labradoryt czy sardonyks. Kaboszony tego typu są bardzo cenione przez twórców produktów handmade, są także najdroższą opcją.
– kaboszony z kamienia syntetycznego – tańszą alternatywą są kaboszony wykonane z kamienia syntetycznego. Mogą imitować wiele popularnych kamieni ozdobnych, takich jak malachit, turkus czy agat. Zapewniają przy tym przepiękny efekt, dlatego często są wykorzystywane przy tworzeniu ozdób różnego typu.
– kaboszony szklane – kaboszony ze szkła są bardzo popularne wśród wszystkich twórców biżuterii i innych wyrobów handmade. Zapewniają bowiem największą dowolność, jeśli chodzi o osiągane wzory i kolory ozdób. Wykorzystuje się do nich przezroczyste szkło, podklejone wydrukowanymi lub namalowanymi wzorami – szkło pięknie je uwypukla, tworząc niezwykle estetyczną dekorację. W sklepach z akcesoriami do tworzenia biżuterii można z łatwością znaleźć wiele wyjątkowych wzorów, można także kupić kaboszony z czystego szkła i samodzielnie podkleić wybrany przez siebie wzór.
– kaboszony akrylowe – są alternatywą dla kaboszonów szklanych, umożliwiają bowiem osiągnięcie identycznego efektu. Są tanią opcją, umożliwiającą tworzenie ozdób o wielu wzorach i kolorach. Kaboszony ze szkła akrylowego są dostępne w wielu kształtach i wielkościach.
– kaboszony ze szkła kryształowego – szkło kryształowe pięknie odbija światło, co wykorzystano w kaboszonach tego typu. Są bardzo ozdobne i świetnie sprawdzają się w wielu produktach handmade. Często łączy się ze sobą dwa elementy, podklejone pośrodku kolorową folią, która nadaje całości pięknych, pastelowych barw.
Do czego można wykorzystać kaboszony?
Kaboszony ze względu na ich dekoracyjny charakter najczęściej wykorzystuje się do tworzenia biżuterii. Pięknie wyglądają na kolczykach, pierścionkach, wisiorkach i bransoletach. Ponadto można ozdabiać nimi różnego typu akcesoria, np. torebki czy paski. Wykorzystuje się je również do dekoracji breloków czy ozdobnych zakładek do książek. Możliwości są niemal nieograniczone – kaboszony łatwo bowiem przymocować do dowolnej powierzchni dzięki ich płaskiemu spodowi. Często po prostu przykleja się je do metalowej podstawy lub podkleja skórką czy filcem i mocuje się w inny sposób.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS