A A+ A++

Wraz z końcem roku przychodzi czas na podsumowanie dokonań i zaplanowanie przyszłych kroków. Na przedsiębiorcach spoczywają liczne obowiązki, z których muszą wywiązać się względem nadzorujących ich pracę urzędów. Dotyczy to takich działań jak zamknięcie ksiąg rachunkowych, uregulowanie zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także aspektów związanych z działalnością niezarejestrowaną. Z tego artykułu dowiesz się, jak zakończyć rok finansowy i uniknąć problemów.

Jakie są obowiązki przedsiębiorcy wobec Urzędów Skarbowych?

Sprawozdanie finansowe

Jednym z kluczowych obowiązków jest złożenie przygotowanego sprawozdania finansowego. Trzeba zrobić to jeszcze przed końcem roku. Jest to kompletna dokumentacja prezentująca faktyczny stan firmowych finansów. Najważniejsze elementy sprawozdania to bilans, informacje o przepływach oraz rachunek zysków i strat.

Aktywa i pasywa firmy są przedstawione w bilansie. W tym zestawieniu przedsiębiorcy muszą wykazać, co posiada firma i jakie są jej potrzeby. W rachunku zysków i strat wykazuje się natomiast, w jaki sposób firma pozyskiwała środki finansowe i na co je wydatkowała. Informacje na temat poruszania się pieniędzy w wewnętrznych procesach firmy zawarte są w sprawozdaniu na temat przepływów finansowych. Na podstawie sprawozdania finansowego wylicza się dokładną wysokość podatków, a także przeprowadza analizy finansowe potrzebne w planowaniu i podejmowaniu strategicznych decyzji.

Rozliczenie podatkowe

Kolejnym kluczowym obowiązkiem przedsiębiorcy wobec Urzędu Skarbowego jest przygotowanie rozliczenia podatkowego – muszą się tym zająć wszyscy przedsiębiorcy. Niezbędna jest do tego szczegółowa analiza wszystkich przeprowadzonych w danym roku transakcji. Analizie podlegają wszystkie transakcje zakupu oraz sprzedaży i zdarzenia gospodarcze, które wpływają na kwestie podatkowe przedsiębiorstwa. W rozliczeniu trzeba wykazać, że wszystkie zobowiązania podatkowe firmy, na przykład podatki lokalne lub podatek VAT, zostały odprowadzone w należyty sposób. To także okazja, żeby wykazać wszystkie ulgi podatkowe i dokonać niezbędnych zmian i korekt. Dzięki temu można poprawić błędy i nieścisłości. Dzięki starannemu rozliczeniu można uniknąć kłopotów związanych w kontaktach z Urzędem Skarbowym.

Zobacz materiał, z którego dowiesz się, jak przygotować się do zamknięcia roku podatkowego: https://www.youtube.com/watch?v=91GYOu-3feY

Jakie są obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUS?

Zarządzanie składkami ZUS

Proces zarządzania składkami ZUS stanowi wyzwanie dla wielu przedsiębiorców. Obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUS wymagają nieustannego kontrolowania sytuacji w kwestii wysokości składek. Dotyczy to głównie firm, które działają w obszarach dynamicznie się rozwijających, także pod względem prawnym. Prawidłowe wyliczenia będą o wiele prostsze w osiągnięciu, jeśli skonsultuje się je z wykwalifikowanymi specjalistami i wykorzysta dostępne narzędzia. Będzie to gwarancją, że wszystkie należności zostaną uregulowane na czas.

Dowiedz się, jaka zmiana wysokości składki ZUS czeka na przedsiębiorców w 2024 roku: https://www.ifirma.pl/blog/skladki-zus-2024-podwyzka-skladek-zus-od-nowego-roku.html

Regularne opłaty na rzecz ubezpieczeń społecznych

Na każdym przedsiębiorcy spoczywa obowiązek terminowego dokonywania opłat na rzecz ubezpieczeń społecznych. Do składek zaliczają się: zdrowotna, rentowa, emerytalna, wypadkowa oraz związana z Funduszem Pracy i Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Na wysokość składek wpływają takie czynniki jak wysokość dochodu przedsiębiorstwa oraz forma prawna prowadzonej firmy. Na koniec roku warto przejrzeć wszystkie zobowiązania i sprawdzić, czy na pewno zostały one opłacone w terminie. W przeciwnym wypadku przedsiębiorstwo może ponieść konsekwencje, do których zaliczają się odsetki za zwłokę oraz postępowania egzekucyjne. Wskazana jest szczegółowa kontrola rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, która pozwala uniknąć zbędnych problemów.

Zamknięcie ksiąg rachunkowych – co trzeba wiedzieć?

Planowanie na następny rok

Przy okazji zamykania ksiąg rachunkowych warto dokładnie przeanalizować szanse i możliwości, przed którymi przedsiębiorstwo stanie w następnym roku. Patrząc na roczne zestawienie, można określić, które działy firmy przyniosły największe zyski, a które wygenerowały straty i trzeba popracować nad ich funkcjonowaniem. Koniec roku to świetna okazja, żeby przemyśleć swoją strategię biznesową i wprowadzić w niej niezbędne zmiany poprawiające funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Jak ważna jest dokładność w zamykaniu ksiąg?

Błędy popełnione podczas zamykania ksiąg mogą mieć niezwykle poważne konsekwencje prawne oraz finansowe, dlatego dokładność podczas tego procesu jest niezwykle ważna. W wyniku niedoszacowania wartości firmy osłabić może się jej wynik finansowy. Jest to ściśle związane z wysokością podatków do uiszczenia. Nie warto pozostawiać tego przypadkowi – pomoc profesjonalnego księgowego może okazać się w tym przypadku nieocenionym wsparciem.

Jak przebiega zamykanie ksiąg?

Procesowi zamykania ksiąg rachunkowych należy poświęcić dużo uwagi. Wszystkie aktywa oraz pasywa przedsiębiorstwa muszą zostać dokładnie zinwentaryzowane, zliczone i zaksięgowane. Rozliczeniu podlegają środki trwałe, niematerialne i prawne, a także zapasy, należności i zobowiązania. Podczas spisywania posiadanych zasobów należy działać z ogromną dokładnością oraz precyzją. Tylko to pozwoli dokładnie oszacować wartość firmy i prawidłowo zaksięgować posiadany majątek. W oparciu o takie zestawienie przygotowywany jest dokument, w którym wykazany jest dokładny stan posiadania przedsiębiorstwa na dzień, w którym zamykane są księgi.

Skorzystaj z pomocy w procesie zamykania ksiąg. W najlepszej księgowości online specjaliści w Twoim imieniu zagwarantują, że cały proces przebiegnie prawidłowo:  https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online

Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego działalność nierejestrowaną

Kontrola zgodności z przepisami prawnymi

Wraz z zakończeniem roku przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność nierejestrowaną, muszą sprawdzić, czy wszystkie ich transakcje zostały we właściwy sposób zgłoszone i zewidencjonowane. To także czas, w którym trzeba skontrolować, czy działania podjęte przez przedsiębiorcę spełniają wszystkie założenia prawne. Niezbędna jest czytelna dokumentacja wszystkich dochodów oraz wydatków przedsiębiorcy z całego roku. Warto sprawdzić także to, czy składki i zobowiązania podatkowe zostały uregulowane w odpowiedni sposób.

Ewidencja i dokumentacja

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność nierejestrowaną, muszą przykładać szczególną uwagę do starannej ewidencji finansowej. Chociaż pełna księgowość nie jest wymagana, konieczne jest posiadanie pełnego zapisu wszystkich dokonywanych operacji gospodarczych, które miały miejsce. Na podstawie dokumentacji można później rozliczyć należności podatkowe, a także zaplanować dalszy rozwój firmy.

Jak zrobić pierwszy krok w przedsiębiorczości i zarejestrować firmę?

Rejestrowanie działalności

Pierwszy krokiem dla każdego, kto chce zacząć swoją przygodę w biznesie, jest zarejestrowanie działalności. To proces, który dzieli się na kilka etapów. Pierwszym z nich jest wybór formy prawnej. Robi się to poprzez zarejestrowanie firmy w odpowiednich instytucjach, do których zalicza się Urząd Skarbowy oraz ZUS. W niektórych przypadkach konieczne będzie także uzyskanie pozwoleń i licencji na prowadzenie działalności.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zarejestrowaniu firmy, umów się na darmową rozmowę z ekspertem portalu Ifirma: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Wybór formy prawnej działalności

Jest to jedna z najważniejszych decyzji. Ma ona wpływ na liczne aspekty działalności, takie jak kwestie podatkowe czy odpowiedzialność prawna. Wyróżniamy między innymi jednoosobową działalność gospodarcze oraz różne rodzaje spółek: akcyjną, cywilną czy z ograniczoną odpowiedzialnością. Różne formy prawne zapewniają odmienne korzyści i charakteryzują się innymi wymaganiami.

Zgłoszenie do właściwych urzędów

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie przedsiębiorstwa w odpowiednich urzędach. Niezbędne jest tutaj dopełnienie formalności związanych z wpisem do CEIDG (jednoosobowe działalności gospodarcze) lub KRS (spółki). Koniecznie trzeba zgłosić firmę także we właściwym Urzędzie Skarbowym oraz ZUS.

Wnioski o pozwolenia i licencje

Jeśli jest to potrzebne do prowadzenia działalności, należy zawnioskować o udzielenie pozwoleń oraz licencji na prowadzenie konkretnej działalności. Dotyczy to takich branż jak gastronomia, budownictwo czy transport, w których trzeba spełnić konkretne wymagania i warunki.

Podsumowanie

Zamknięcie ksiąg rachunkowych na koniec roku to czas, w którym przedsiębiorcy muszą intensywnie pracować nad wypełnieniem swoich obowiązków. Wszystkie działania trzeba przeprowadzać ze starannością i dokładnością. Pozwoli to w spokojny i zrównoważony sposób wejść w nowy rok finansowy. Dokładne rozliczenie i zewidencjonowanie to solidny fundament, na którym można budować stabilność firmy oraz jej długoterminową strategię. Przedsiębiorcy muszą zadbać o rozliczenie podatkowe, opłacanie składek w terminie oraz zamknięcie ksiąg rachunkowych. Wszystkie obowiązki przedsiębiorcy wobec Urzędu Skarbowego muszą zostać wypełnione przed zamknięciem roku.

Jeśli prowadzisz działalność i chcesz mieć pewność, że o niczym nie zapomniałeś przed końcem roku, pobierz darmowego e-booka. Dowiesz się z niego o tym, jakie obowiązki czekają na przedsiębiorcę na przełomie roku i zaplanujesz swoje działania: https://www.ifirma.pl/ebook/obowiazki-przedsiebiorcy-na-przelomie-roku

Wszystkie wspomniane elementy są niezbędne, żeby firma funkcjonowała w prawidłowy sposób. Zarządzając aspektami finansowymi w odpowiedzialny sposób, można bezproblemowo rozpocząć kolejny rok finansowy i wprowadzić w życie zaplanowane wcześniej rozwiązania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻWiK planuje czyszczenie kanalizacji deszczowej na Osiedlu na Górce
Następny artykułPomogą odzyskać dach nad głową. Profesjonalne sprzątanie po pożarze