A A+ A++

Mentorów można spotkać nie tylko w wojsku czy w szkołach wyższych, ale również w wielu zakładach pracy. Są to osoby, które pomagają w rozwoju zawodowym, dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami. Jakie korzyści przynosi bycie mentorem oraz jak nim zostać?

Jakie są główne zadania mentora w firmie?

Nie w każdej firmie działają mentorzy, a przynajmniej nie zawsze działają oni oficjalnie, w pełni zdając sobie sprawę ze swojej funkcji. Najczęściej pojawiają się oni w korporacjach albo dużych firmach, które planują prężny rozwój, stawiając na pracowników. Głównym zadaniem mentora jest wspieranie pracowników swoją wiedzą i doświadczeniem. Podpowiada, jak osiągnąć wyznaczone cele, a jednocześnie pomaga korygować drobne błędy. Mentor może być również swego rodzaju powiernikiem, pomagając współpracownikom znaleźć właściwą drogę kariery. Mentor nie jest oficjalnym stanowiskiem, dlatego nie obowiązuje na nie rekrutacja. Z drugiej strony, w niektórych ogłoszeniach na https://www.aplikuj.pl/praca/brzozow można znaleźć informację dotyczącą wsparcia mentora.

Jak zostać mentorem w firmie?

Ścieżka rozwojowa mentorów nie jest jednoznacznie określona. Wiele zależy tutaj od polityki konkretnej firmy, jednak w większości przypadków mentorami zostają osoby z dużym doświadczeniem zawodowym – wieloletni pracownicy. Najczęściej posiadają oni także sporą wiedzę teoretyczną, którą są w stanie wykorzystać w praktyce. Chcąc zostać mentorem, warto dowiedzieć się, jakie zasady obowiązują w firmie. Do tego zadania nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Nie ma tutaj żadnych wykładów, testów sprawdzających czy kwalifikujących. Wręcz przeciwnie – w ocenie tego, kto może być mentorem, dużą rolę odgrywają wiedza, doświadczenie, ale również osobowość. Trzeba być osobą empatyczną, która potrafi rozmawiać z ludźmi i jest chętna do tego, aby pomagać im w karierze. Bycie mentorem wymaga niemałej cierpliwości i sporego zaangażowania.

Jakie korzyści daje bycie mentorem w miejscu pracy?

Mentorzy nie osiągają żadnych korzyści finansowej z tytułu wykonywanej „pracy” dodatkowej. Czasami pracodawcy nagradzają ich różnego rodzaju premiami albo innymi benefitami, ale ta funkcja na ogół nie wiąże się z gratyfikacją. Podstawową korzyścią jest więc satysfakcja z pracy, wspierania innych i kierowania ich karierą. Mentoring daje również możliwość nawiązania nowych kontaktów międzyludzkich i zawodowych. Pozwala dogłębnie poznać samego siebie, doskonaląc swoje umiejętności. Bycie mentorem umożliwia uczestniczenie w różnego rodzaju szkoleniach, zwłaszcza jeśli pracodawcy wspierają taką inicjatywę. Praca w Brzozowie – wszystko, co musisz wiedzieć to nie tylko kwestie związane z wynagrodzeniem czy uwarunkowaniami rynku pracy, ale również mentoringiem. Okazuje się, że w firmach, w których działają programy mentoringowe, łatwiej rozwijać swoją karierę. Sam mentor również nie stoi w miejscu, choć czasami może wydawać się, że uczeń przerasta nauczyciela. Nie chodzi jednak o to, aby być „guru”, a o to, by stać się ekspertem w swojej dziedzinie, dzieląc się wiedzą z innymi. Taka postawa jest bardzo potrzebna szczególnie w prężnie rozwijających się firmach, w których duży nacisk kładzie się na kapitał ludzki, relacje i umiejętność współpracy. Mentoring to często praca z ludźmi młodymi, co pomaga pokonać różnice pokoleniowe.

 Materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPojadą do Warszawy nagrać teledysk w budynku TVP
Następny artykułAndrzej Pisarzewski – legionowska gwiazda na 44. Dniach Legionowa