Ból brzucha może wynikać z wielu różnych schorzeń, ale i być związany z przeżywanymi przez dziecko emocjami. Nie każdy tego typu objaw wymaga konsultacji ze specjalistą – gastrologiem dziecięcym, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń i problemów, które dotykają układ trawienny. Sprawdź, które problemy natury żołądkowo-jelitowej powinny być ocenione przez lekarza.
Niepokojące objawy chorób układu pokarmowego u dzieci
Kiedy dziecko normalnie je, przybiera na wadze, a przy tym nie ma problemów natury gastrycznej, nie ma też powodu, aby umawiać się na wizytę u gastrologa. Jest jednak wiele innych sytuacji, w których taka konsultacja może być kluczowa dla zdiagnozowania i leczenia chorób dotykających kolejnych obszarów przewodu pokarmowego.
Wskazaniami do tego, aby umówić się do specjalisty, mogą być:
- anemia ujawniona w badaniach,
- kolki jelitowe, na które nie pomagają standardowe metody łagodzenia dolegliwości bólowych,
- bóle brzucha – przedłużające się, o silnym nasileniu,
- wzdęcia,
- skurcze jelit,
- nudności i wymioty,
- zaparcia lub biegunki,
- pieczenie w gardle i przełyku,
- nienaturalne, szybkie i nagłe powiększenie obwodu brzucha oraz przybieranie na wadze,
- brak przybierania na wadze,
- brak apetytu.
Przy takich objawach rodzic czy opiekun dziecka powinien zgłosić się do specjalisty, ponieważ niewykluczone, że mały pacjent cierpi na poważne schorzenia przewodu pokarmowego, wątroby lub ma zaburzenia żywienia.
Wizyta u gastrologa dziecięcego- jak przebiega?
Gastrolog dziecięcy jest specjalistą, który wykonuje kompleksową diagnostykę oraz wskaże odpowiednie metody leczenia. Podczas pierwszej wizyty przeprowadzi z Tobą i Twoim dzieckiem wywiad, o ile mały pacjent jest już w takim wieku, że jego odpowiedzi mogą wnieść coś do diagnostyki. Wywiad będzie dotyczył przebytych chorób, ogólnej kondycji zdrowotnej dziecka, a także zgłaszanych objawów chorobowych oraz ich nasilenia. Gastrolog zainteresuje się dietą i przeprowadzi badania przedmiotowe i podmiotowe, zwłaszcza w obrębie brzucha małego pacjenta. W razie gdy jest taka potrzeba, dziecko może być skierowane na szczegółowe badania, w tym USG brzucha, a także kolonoskopię czy gastroskopię.
Jakie choroby leczy gastrolog?
Gastrolog zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką różnych chorób dotyczących układu pokarmowego czy wątroby. Może leczyć nawracające biegunki i zaparcia, pomoże przy niedokrwistości i niedożywieniu, ale i przy zaburzeniu wzrastania. Wraz z innym specjalistą – alergologiem – leczy alergie i nietolerancje pokarmowe. Zajmuje się także leczeniem żółtaczki. Oprócz tego w centrum zainteresowania gastrologa są:
- choroby górnych odcinków przewodu pokarmowego,
- choroby żołądka,
- choroby jelit,
- ostre biegunki,
- celiakia.
Występowanie jakichkolwiek objawów mogących wskazywać na chorobę przewodu pokarmowego powinno skłonić Cię do umówienia wizyty u specjalisty. Schorzenia, jakimi zajmuje się gastrolog, mogą mieć charakter wrodzony, ale i nabyty. Część z nich będzie wynikać z niewłaściwej diety, ale i mogą mieć też podłoże psychologiczne.
Kluczowe w problemach żołądkowo-jelitowych u dzieci jest ich wczesne rozpoznanie. Specjalista na podstawie wywiadu i przeprowadzonych lub zleconych badań obrazowych, orzeknie, co dolega pacjentowi i dobierze odpowiednią terapię.
Artykuł sponsorowany
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS