Oświetlenie w miejscu pracy to jeden z czynników zapewniających bezpieczeństwo wykonywanych obowiązków. Natężenie światła nie może być ani zbyt mocne, ani za słabe. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy wymagany rodzaj oświetlenia będzie inny.
Obszar roboczy musi być równomiernie oświetlony bez względu na to, czy dotyczy to pracy wykonywanej przy komputerze, na magazynie czy w salonie kosmetycznym. Właściwa ilość światła nie tylko zwiększa komfort funkcjonowania, ale też poprawia samopoczucie i eliminuje pogorszenie wzroku pracowników. Przed rozpoczęciem wymiany oświetlenia należy wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia, dostęp do światła dziennego, charakter wykonywanych czynności oraz odpowiednie przepisy.
Czym są lumeny?
Na początku warto zapoznać się z kilkoma terminami, które ułatwią nam wybór odpowiednich opraw. Pierwszym z nich jest lumen. Jest to jednostka strumienia światła, który informuje o tym, ile światła emituje dana lampa. Im większa liczba lumenów, tym jaśniejsza lampa. Kolejną jednostką, którą znajdziemy w specyfikacjach źródeł światła są luxy. Te z kolei dostarczą nam informacji, ile lumenów będzie przypadało na jeden metr kwadratowy. Natężenie mierzone w luksach obejmuje powierzchnię, na którą pada strumień światła, dlatego lampa o mocy 1000 lumenów będzie emitowała taką jasność na jednym metrze kwadratowym, na dwóch zaś 500, na pięciu 200 itd. Natężenie światła jest kluczowym parametrem związanym z właściwym oświetleniem miejsca pracy.
Oświetlenie biura
Na co zwrócić uwagę?
Przed zakupem opraw, oprócz natężenia strumienia świetlnego, należy zwrócić uwagę na kierunek padania, temperaturę barwową oraz współczynnik oddawania barw CRI. Wysoka jakość światła zależy od wielu czynników, dlatego warto poświęcić chwilę, aby wybrać lampy, np. panele LED, dostosowane do warunków pomieszczenia i preferencji samych pracowników.
Oświetlenie w biurze
W przestrzeni biurowej pracodawca musi zapewnić równomierne oświetlenie przestrzeni z uwzględnieniem poszczególnych obszarów. W pomieszczeniach biurowych najlepiej sprawdzają się panele LED. To proste i zarazem bardzo efektywne formy oświetlenia sufitowego, które można montować na różne sposoby: natynkowo, podtynkowo lub na specjalnych linkach. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, przepisy nakazują przestrzeganie minimalnego natężenia światła:
- 500 lx – pisanie ręczne, sale konferencyjne,
- 300 lx – recepcje, segregowanie dokumentów,
- 200 lx – archiwizacja i magazyny.
Przed wymianą oświetlenia należy wziąć pod uwagę kąt padania światła, oddawanie barw, olśnienie, barwę światła i migotanie.
Oświetlenie w magazynach i fabrykach
Wysokie pomieszczenia wymagają źródeł światła o większej mocy. W tej roli znakomicie sprawdzą się naświetlacze LED, które emitują bardzo jasny strumień światła zapewniający komfort i bezpieczeństwo pracowników. Naświetlacze LED można stosować także na zewnątrz budynków, np. na parkingach, należy zwrócić uwagę czy dany model dysponuje odpowiednią klasą szczelności. Minimalny poziom ochrony do zastosowania zewnętrznego to IP55.
Oświetlenie magazynu
Niektóre z miejsc pracy wymagają szczególnych rozwiązań. Wysokie lub bardzo niskie temperatury, kontakt z chemikaliami czy narażenie na zalanie to warunki, w których odnajdą się specjalistyczne lampy LED.
Lampy przemysłowe LED
Oświetlenie przemysłowe LED wykorzystuje wysoką klasę szczelności, materiały odporne na kontakt z trudnymi warunkami oraz specjalną konstrukcję lamp, aby zagwarantować ich bezawaryjną pracę. Ponadto, oświetlanie dużych powierzchni wiąże się ze sporymi wydatkami związanymi z zużyciem energii elektrycznej, dlatego warto sięgać po energooszczędne źródła światła. Oświetlenie przemysłowe LED zapewnia mniejsze zużycie prądu o około 80-90% niż w przypadku tradycyjnych lamp.
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS