A A+ A++

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów budowy akwarium. Pozwala obserwatorom dobrze widzieć co się dzieje wewnątrz zbiornika, a także odgrywa ważną rolę w życiu zwierząt i roślin akwariowych. Dzięki dobremu oświetleniu, rośliny wodne mogą w sposób niezakłócony przeprowadzać proces fotosyntezy.

Czas naświetlania

Czas naświetlania akwarium przy klasycznych zbiornikach wynosi od 10 do 14 godzin na dobę. Zarówno zbyt mała ilość naświetlania, jak i przesadnie intensywne światło mogą przyczynić się do gorszego samopoczucia stworzeń i nieprawidłowego rozwoju roślin. Niemałą rolę odgrywa także typ zastosowanej świetlówki.

Świetlówka czy LED

Akwaryści często spierają się na temat tego, czy lepszym oświetleniem do akwarium są świetlówki, czy lampy LED. Zależy to od wielu czynników. Po pierwsze, warto wspomnieć, że do prawidłowego wzrostu roślin można zastosować zarówno świetlówki, jak i lampy LED. Jedyną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze jest odpowiednia moc oraz kolor światła. Świetlówki sprawdzą się świetnie w przypadku klasycznego akwarium słodkowodnego. Pozwolą na osiągnięcie przyjemnego efektu wizualnego. Do małego akwarium warto zainstalować świetlówkę o białej zimnej barwie. Oświetlenie LED cechuje się przede wszystkim efektywnością, wydajnością i energooszczędnością.

Popularność światła LED

Jednym z najpopularniejszych wyborów wśród początkujących i zaawansowanych akwarystów jest lampa LED do akwarium. Jej wybór uzależniony jest jednak od kilku czynników. Podstawowym kryterium przy wyborze oświetlenia jest wielkość akwarium – im większa ilość wody, tym silniejsze światło będzie nam potrzebne. Oczywiście należy także zapoznać się z preferencjami danego gatunku roślin i zwierząt, ponieważ niektóre z nich są cieniolubne, a inne preferują bardzo jasne zbiorniki. Oświetlenie do akwarium LED zyskuje na popularności z wielu praktycznych względów. Przede wszystkim może występować w praktycznie nieskończonej ilości barw. Wybór koloru powinien być jednak przemyślany, ponieważ musi on być nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny.

Na przykład, jeżeli w zbiorniku znajdują się rośliny najlepiej postawić na zimne lub neutralne odcienie bieli.  Dużą zaletą oświetlenia akwariowego LED jest długa żywotność – zapewnia nawet do kilkudziesięciu godzin pracy, co znacznie zmniejsza koszty eksploatacji samego akwarium. Nie można zapomnieć także o kwestii ekologii – oświetlenie LED pobiera mniejszą ilość prądu niż pozostałe rodzaje oświetlenia, jest także wydajniejsze, co niweluje problem generowania kosztów związanych z częstą wymianą światła. Większość modeli lamp akwariowych LED ma trzy tryby świecenia: Day, Daybreak, Night. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem oddawania barw Ra.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 22.02.2022, 08:42

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTarnobrzeg, Grębów. Złapali 42-latka, poszukiwanego listem gończym
Następny artykułPrzeciętny występ Zielińskiego