A A+ A++

Drony w Polsce stają się coraz popularniejsze. Są one nie tylko doskonałym sposobem na zabawę, przyjrzenie się nieznanym terenom z lotu ptaka, ale także są wykorzystywane do profesjonalnych celów, takich jak mapowanie terenu, kontrola terenów rolnych, a nawet ratownictwo, czy militaria. Jednak możesz mieć wątpliwości, czy potrzebna jest licencja na drony? W dzisiejszym wpisie w sposób konkretny odpowiemy na to pytanie. Dowiesz się także, czy można latać dronem nad czyjąś posesją?

Czy można w Polsce latać dronem bez licencji?

W sieci można natrafić na wiele nieprawdziwych lub przestarzałych informacji dotyczących możliwości latania dronem bez licencji. Przed wprowadzeniem nowych przepisów UE w 2021 roku każdy, kto używał dron w celach zarobkowych, np. w ramach działalności firmowej, musiał posiadać odpowiednią licencję. Jednakże nowe przepisy zniosły tę konieczność, a obowiązek uzyskania uprawnień zależy teraz od wagi drona lub stopnia złożoności operacji.

Generalnie licencja na drony nie jest potrzebna. Warunek jest taki, że urządzenie nie może przekraczać 250 gramów – jest to tak zwana kategoria A1. Takie ograniczenie nie powinno stanowić większego problemu do amatorskich zastosowań, ponieważ większość rynku dronów (nawet drony z 4K), to urządzenia właśnie nieprzekraczające 250 gramów. Mimo że nie trzeba licencji, dron należy zarejestrować na stornie ULC, w celu uzyskania indywidualnego numeru, którym następnie oznacza się dron.

Innym obostrzeniem jest wysokość lotu. Takim dronem nie można latać wyżej niż 120 metrów , oraz dron musi się znajdować zawsze w zasięgu wzroku operatora. Nie można także latać w strefach zakazanych, takich jak lotniska i tak dalej.

Kiedy trzeba uzyskać licencje na dron?

Istnieje tak zwana kategoria dronów A2, oraz A3. Oznacza to, że aby móc latać tego typu dronami należy wyrobić licencję. Oto do jakiego typu urządzeń odnoszą się te kategorie:

  • Kategoria A2 – jest to licencja na drony, która umożliwia latanie dronami do 2 kilogramów. Aby móc latać takim dronem należy zarejestrować się w systemie operatorów drona, oraz wykonać szkolenie online i Certyfikat Kompetencji Pilota BSP. Loty w kategorii A2 są dozwolone w odległości co najmniej 50 metrów od osób.
  • Kategoria A3 – w tej kategorii można operować dronami ważącymi do 25 kilogramów. Podobnie, jak w przypadku kategorii A2 należy wykonać takie same kroki, w celu uzyskania licencji. Latając tego typu dronem, należy zachować odległości 150 metrów od obszarów zamieszkanych i ludzi. Można latać na maksymalnie 120 metrów w zasięgu wzroku.

Czy można latać dronem nad czyjąś posesją?

Generalnie nie jest zabronione latanie dronem nad czyjąś posesją. Nie ma obecnie ustaw prawnych zakazujących loty nad posesją. Właściciel posesji ma jednak prawo zgłosić to na policje, jeśli taka aktywność będzie się powtarzała. Może to argumentować strachem przed naruszeniem prywatności. Można to także “podciągnąć” pod nękanie i stalking. Trzeba wziąć także pod uwagę, że niektóre posesje mogą być oznaczone zakazem filmowania, więc latanie nad nimi dronem jest naruszeniem prawa.

Kliknij po więcej informacji na ten temat: https://ironsky.pl/czy-mozna-latac-dronem-nad-czyjas-posesja/

Artykuł zewnętrzny

Autor: Debica24.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRewelacyjna promocja Acer. Popularny Chromebook w niższej cenie
Następny artykułSąsiad Polski ogłosił gotowość wysłania wojsk na Ukrainę