Trwa rekrutacja do szkół średnich. Ósmoklasiści już w najbliższy piątek poznają wyniki egzaminów, do których podeszli 25, 26 i 27 maja. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych prowadzona jest elektronicznie. Można wybrać maksymalnie trzy placówki. Należy je ułożyć według preferencji. Szkoła wskazana na pierwszej pozycji nazywana jest szkołą pierwszego wyboru. Nie ma ograniczeń w wyborze liczby oddziałów w wybranych szkołach.
Kandydat nie zostanie przyjęty do wybranego oddziału, jeżeli nie uzyska wymaganej liczby punktów. System informatyczny będzie przydzielał taką osobę do oddziałów według ułożonej przez niego listy preferencji, aż znajdzie miejsce w jednym z nich.
Listy zakwalifikowanych do przyjęcia zostaną opublikowane 22 lipca. Wtedy będzie czas na potwierdzenie woli podjęcia nauki w danej szkole. Ostateczne listy będą znane 2 sierpnia.
I, X i V LO najpopularniejszymi w Toruniu
W I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika powstanie pięć klas po 32 osoby. Będzie tam klasa humanistyczna, mat.-fiz.-inf., mat.-geogr.-ang., klasa medioznawczo-językowa i biol.-chem.-ang. „Jedynkę” jako szkołę pierwszego wyboru wskazało w rekrutacji 272 ósmoklasistów. Miejsc jest 160. Najwięcej chętnych – aż 95 – jest do klasy medioznawczo-językowej, w której rozszerzenia to polski, angielski i hiszpański. 54 osoby chcą się uczyć na jedynkowym biol.-chem., a 51 na mat.-fiz. Jako drugi lub trzeci wybór I LO wskazało łącznie 335 uczniów.
V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II jako szkołę pierwszego wyboru wskazały 262 osoby. Miejsc – tak jak w „jedynce” – jest 160, ale rekrutacja wygląda trochę inaczej. Trzy klasy – 1a, 1b i 1c – są dzielone na pół. Po 16 osób będzie się uczyć języka niemieckiego, a drugie tyle francuskiego. Taki podział obowiązuje w klasach humanistyczno-prawniczej, matematyczno-fizycznej i humanistyczno-lingwistycznej. Najwięcej chętnych – 29 – jest na profil humanistyczno-lingwistyczny z językiem francuskim. Pozostałe profile, niedzielone językowo, to biznesowo-ekonomiczny i medyczno-biologiczny. Te klasy jako swoje pierwsze wybory w rekrutacji wskazało odpowiednio 64 i 66 ósmoklasistów. Chętnych do „piątki” ogółem jest 702 uczniów.
Klasa ogólna najpopularniejsza w X LO
Aż siedem klas powstanie w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Chętne są łącznie 893 osoby, z których 381 wskazało tę placówkę jako szkołę pierwszego wyboru. Jakie profile proponuje „dziesiątka”? Mat.-fiz.-inf., dwujęzyczny mat.-fiz., biol.-chem., dwujęzyczny społeczno-prawny, dwujęzyczny matematyczno-lingwistyczny, mat.-biol.-chem. i ogólny. Najwięcej chętnych jest do klasy ogólnej. To pierwszy wybór 93 ósmoklasistów. Na drugim lub trzecim miejscu tę klasę wskazało aż 409 kandydatów. Drugi pod względem liczby chętnych jest biol.-chem. O przyjęcie do tej klasy ubiega się 70 osób.
Do IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki jest 463 chętnych, w tym 200 z pierwszego wyboru. Miejsc szkoła ma 160. Powstanie tam pięć klas: biol.-chem., lingwistyczno-społeczna, geograficzno-matematyczna (ekonomiczna), mat.-fiz. i mat.-fiz.-inf. nazywany klasą uniwersytecką. Aż 49 ósmoklasistów chce się uczyć w klasie lingwistyczno-społecznej, a 48 wskazało mat.-fiz. jako pierwszy wybór. Klasa ekonomiczna przyciągnęła tylko 20 chętnych.
Jakie technika najpopularniejsze w Toruniu?
Nieznacznie mniejszą popularnością cieszą się topowe toruńskie technika. Zespół Szkół Technicznych w Toruniu to pierwszy wybór 204 ósmoklasistów, a miejsc jest tam 180. Aż 73 osoby chciałyby się kształcić na technika logistyka (z oddziałami przygotowania wojskowego), a 60 po prostu na technika logistyka.
Popularny jest też Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu (ZSMEiE). Aż 78 chce się tam kształcić na technika programistę i wskazało to jako pierwszy wybór w rekrutacji. 72 ósmoklasistów wybrało ścieżkę technika informatyka. Miejsc jest 180, a chętnych z pierwszego wyboru 180.
56 chętnych jest na technika weterynarii do Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska, a 60 na technika fotografii i multimediów do Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS