A A+ A++

Nowoczesne technologie od lat pozwalają nam na wyraźną poprawę komfortu i jakości życia. Najlepsze efekty można uzyskać, łącząc działanie wielu rozwiązań. Tak właśnie działają inteligentne budynki. Wspólna praca wielu systemów pozwala w nich na osiągnięcie niespotykanej do tej pory funkcjonalności budowli. Jakie korzyści zapewniają inteligentne budynki? Odpowiadamy.

Co składa się na inteligentny budynek?

Inteligentny budynek to zbiór systemów i urządzeń, które współpracują, by zapewnić jak najwyższą funkcjonalność. Sercem i mózgiem operacji jest tak zwana centralka. Jej zadaniem jest obsługa wszystkich systemów i w połączeniu z odpowiednią aplikacją pozwala na kontrolowanie budynku z poziomu jednej aplikacji.

Poza tym oczywiście w inteligentnym domu, czy biurze znajdziemy całą masę przewodów i czujników. Razem z nimi współpracują urządzenia, które razem tworzą systemy. Wśród nich warto wyróżnić:

  • oświetlenie,
  • ogrzewanie, wentylację i klimatyzację,
  • system alarmu i bezpieczeństwa,
  • system przeciwpożarowy,
  • nagłośnienie,
  • urządzenia RTV i AGD,
  • systemy nawadniające,
  • bramy, furtki, drzwi

Inteligentny budynek jest więc ogromnym organizmem, na który składa się wiele elementów. Dlatego jego stworzenie nie jest takie proste. Jak jednak to zrobić?

Jak stworzyć inteligentny budynek?

Chcąc stworzyć inteligentny budynek mamy do wyboru jedną z dwóch opcji. Pierwsza to przekształcenie już istniejącego domu, czy biura, a druga to stworzenie nowego. W przypadku budynku, który już istnieje, sprawa jest nieco trudniejsza. Może on bowiem wymagać remontu, by zamontować wszystkie czujniki i przewody.

W przypadku nowej budowli planowanie inteligentnego budynku trzeba rozpocząć na etapie projektowania domu, czy biura. W ten sposób uda się znaleźć najkorzystniejsze miejsca na umieszczenie czujników, przewodów, czy centrali. Takie podejście wiąże się też z mniejszymi kosztami.

Inteligentny budynek — korzyści

Inteligentne budynki zapewniają korzyści w kilku bardzo kluczowych aspektach. Jednym z nich jest bezpieczeństwo. Biura, czy domy są bezpieczniejsze, dzięki zastosowaniu rozbudowanych systemów monitoringu i alarmów. W inteligentnym budynku ma się większą kontrolę nad tym, kto się w nim znajduje i można regularnie obserwować, czy np. nie doszło do włamania dzięki zdalnie sterowanym kamerom.

Kolejną rzeczą są kwestie finansowe. Owszem, budowa inteligentnego domu, czy biura wiąże się z pewnym wydatkiem. Takie budowle są jednak tańsze w utrzymaniu. Wszystko dzięki temu, że system smart home czuwa nad optymalizacją pracy oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, czy wentylacji. Dzięki temu budynek zużywa mniej energii elektrycznej oraz paliwa służącego do ogrzewania.

Dużo lepsza jest także funkcjonalność takiego budynku. Systemy automatycznego oświetlenia, rozbudowanego nagłośnienia sterowanego z poziomu aplikacji, czy bezpieczeństwa są wygodne w obsłudze. Będąc poza domem, można szybko zamknąć drzwi, opuścić lub podnieść rolety, czy nawet sterować ogrzewaniem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIle prądu pobiera Taśma LED 12V?
Następny artykułMata antyzmęczeniowa – jak działa?