W czwartek, główny badacz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) określiła ryzyko zakażeniem COVID-19 właścicieli zwierząt domowych od ich pupili.
Może Cię zainteresować: Diagnostyka weterynaryjna: zwierzęta domowe nie przenoszą koronawirusa
Jakie zalecenia postępowania ze zwierzętami?
Pomimo to Główny Inspektorat Weterynaryjny zwraca uwagę na brak naukowych dowodów świadczących o związku zakażeń koronawirusem między człowiekiem a zwierzętami domowymi. Mimo to zaleca zachowanie szczególnych środków ostrożności w czasie epidemii.
Jak czytamy:
Obecnie nie ma dowodów że zwierzęta towarzyszące odgrywają znaczącą rolę epidemiologiczną w tej ludzkiej chorobie. Jednakże, ponieważ zwierzęta i ludzie mogą czasem dzielić choroby (znane jako choroby odzwierzęce), w dalszym ciągu zaleca się aby ludzie, którzy są chorzy na COVID-19 ograniczyli kontakt ze zwierzętami towarzyszącymi i innymi zwierzętami.
Podczas obsługi i dbania o zwierzęta zawsze powinny być stosowane podstawowe zasady higieny To obejmuje mycie rąk przed i po przebywaniu w obecności zwierząt lub ich obsługi, ich jedzenia lub zapasów, jak również unikanie całowania, lizania lub dzielenia się jedzeniem.
Kiedy to możliwe, ludzie którzy są chorzy na COVID-19 powinni unikać bliskiego kontaktu ze swoimi zwierzętami towarzyszącymi i zapewnienie innej osoby do opieki nad nimi. Jeśli muszą opiekować się zwierzęciem, powinni utrzymywać dobre praktyki higieniczne i nosić maseczkę na twarz, jeśli to możliwe. Zwierzęta należące do osób zarażonych COVID-19 powinny być utrzymywane w pomieszczeniach zamkniętych tak często jak to możliwe a także w jak największym stopniu należy unikać kontaktu z nimi.
WHO
WHO określa ryzyko jako “bardzo niskie”, a do tej pory żadne badanie nie potwierdziły przypadku zakażenia COVID-19 od zwierząt domowych.
Jak wyjaśniała Soumya Swaminathan, szef korpusu naukowców przy WHO w odniesieniu do powielanych w ostatnim czasie doniesień o ryzyku związanym z przenoszeniem koronawirusa SARS-CoV-2 przez zwierzęta domowe stwierdziła, że zakażenie stwierdzono “nawet u tygrysów”. Określiła jednak to ryzyko jako “bardzo niskie”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS