A A+ A++

Inwestycja w odnawialne źródła energii wymaga poniesienia stosunkowo wysokich kosztów, w związku z czym państwo oferuje różnego rodzaju dofinansowania. Z jakich dotacji można skorzystać w 2024 roku? Jak obliczyć koszt montażu fotowoltaiki lub pompy ciepła? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Dotacje na pompę ciepła

Zakup i montaż pompy ciepła to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, w związku z czym warto skorzystać z dotacji na tego typu inwestycje. Dotacje na pompę ciepła oferują obecnie dwa rządowe programy, a mianowicie Czyste Powietrze oraz Moje Ciepło. Pierwszy z nich jest skierowany do właścicieli starszych budynków, którzy mogą uzyskać środki nie tylko na zakup i montaż pompy ciepła, ale również docieplenie domu. Program Moje Ciepło przewiduje natomiast dofinasowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w dopiero budowanych domach. W jego przypadku wysokość dotacji może wynieść maksymalnie 21 tys. złotych i jest uzależniona od rodzaju montowanej pompy ciepła. Kwota dofinansowania może pokryć maksymalnie 30% poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Dofinansowania na fotowoltaikę

Programy rządowe oferują nie tylko dotacje na pompę ciepła, ale również dofinansowanie na fotowoltaike. W tym drugim przypadku skorzystać można z programu Mój Prąd 6.0, który oficjalnie rozpoczyna się 2 września 2024 roku i potrwa do 20 grudnia 2024 roku. Oczywiście nabór wniosków może zakończyć się wcześniej, co byłoby efektem wyczerpania się puli środków. W tym miejscu warto podkreślić także to, że w ramach nowej edycji programu Mój Prąd będzie można uzyskać dofinansowanie nie tylko do instalacji fotowoltaicznej, ale również zakupu urządzeń dodatkowych takich, jak magazyn energii czy magazyn ciepła. Twórcom programu zależy bowiem na tym, by montowana instalacja działała wydajnie i mogła efektywnie współpracować z pompą ciepła.

Jak obliczyć koszt montażu pompy ciepła lub instalacji fotowoltaicznej?

Osoby zainteresowane montażem pompy ciepła lub instalacji fotowoltaicznej szukają z reguły informacji na temat kosztów tego typu inwestycji. W związku z tym warto mieć świadomość tego, że będą one uzależnione od wielu zmiennych, wśród których wymienić należy chociażby jakość i parametry montowanych urządzeń. W związku z tym chcąc przeprowadzić taką inwestycję warto skorzystać z usług fachowców, którzy nie tylko prawidłowo zamontują fotowoltaikę czy pompę ciepła, ale pomogą również w doborze urządzeń wykonując wcześniej audyt budynku. Szacunkowe koszty można policzyć oczywiście samodzielnie, a informacje dotyczące tego jak to zrobić są dostępne pod hasłem: jak obliczyć koszt gruntowej pompy ciepła do domu 200m2 – poradnik od ekspertów Woltair.

Podsumowując należy stwierdzić, że chcą zainwestować w OZE warto skorzystać z dotacji, które pozytywnie wpłyną na okres zwrotu z tego typu inwestycji. Uzyskać je można w ramach rządowych programów, jednak warto mieć na uwadze to, że duże zainteresowanie nimi może sprawić, że środki wyczerpią się jeszcze przed oficjalnym zakończeniem danej edycji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa rozpoczęcie roku szkolnego od razu dyktando
Następny artykułНачштабу «Азова» назвав два міста, на які націляться росіяни в разі падіння Покровська