Zlecenia budowlane to jedna z najpopularniejszych kategorii zamówień realizowanych w ramach przetargów publicznych. Różnią się one zakresem, skalą, branżami czy technologią. Wspólny jest jednak sposób postępowania przy wyborze wykonawcy. Z tego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie formalności są związane z zawarciem kontraktu.
Wyszukiwarka przetargów – gdzie szukać nowych zleceń budowlanych?
Wyszukiwarka przetargów to narzędzie internetowe, które umożliwia przeglądanie ogłoszeń o zamówieniach publicznych zamieszczanych przez różnego rodzaju instytucje, takie jak jednostki samorządu terytorialnego, firmy państwowe czy też przedsiębiorstwa prywatne. Dzięki wyszukiwarce przetargów, osoby zainteresowane udziałem w postępowaniu mogą znaleźć informacje o przedmiocie zamówienia, zapoznać się z warunkami udziału oraz pobrać niezbędne dokumenty. Baza oferent.com.pl daje także szansę na bieżące zapoznawanie się ze zleceniami budowlanymi osób fizycznych, wynikami przetargów czy licytacjami komorniczymi. To najszybsza i najprostsza forma zapewnienia stabilnego napływu nowych umów dla firmy.
Przetargi publiczne – umowa jest narzucona
Zlecenia budowlane realizowane w ramach zamówień publicznych są sformalizowane i dostosowane do wymagań ustawy Pzp. W postępowaniu przetargowym zamawiający przygotowuje dokumenty zamówienia, a wykonawcy po zapoznaniu się z nimi składają oferty. Wygrywa ten podmiot, który spełnia wszystkie wymagania podmiotowe i przedmiotowe, a jednocześnie składa propozycję najkorzystniejszą. Wzór umowy o realizację zleceń budowlanych na rynku zamówień publicznych jest znany jeszcze przed terminem składania ofert. Każdy podmiot gospodarczy zainteresowany wykonaniem projektu może się z nim zapoznać, a w przypadku wątpliwości poprosić o wyjaśnienie treści. Wraz z zamknięciem listy rankingowej wszelkie negocjacje zapisów umowy są bezpodstawne. W tym modelu pozyskiwania klientów to zamawiający określa kształt porozumienia (w ramach obowiązującego prawa), a wykonawca musi się do niego dostosować. Wiąże się to też z koniecznością przedłożenia odpowiednich dokumentów.
Przetargi publiczne – umowa OC
Bardzo często warunkiem podpisania umowy o realizację zleceń budowlanych jest przedłożenie umowy odpowiedzialności cywilnej od prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to dokument, w którym przedsiębiorca zobowiązuje się do pokrycia szkód wyrządzonych przez swoją działalność gospodarczą osobom trzecim. W umowie OC określa się zakres odpowiedzialności oraz warunki, na jakich będzie ona podlegała realizacji. Zazwyczaj zamawiający wymaga konkretnej sumy gwarancyjnej, która jest skorelowana z wysokością podpisanego kontraktu. Standardowo potwierdzenie zawarcia umowy OC przedkłada się przed podpisaniem umowy, lub w ciągu siedmiu dni od jej podpisania.
Zlecenia budowlane – potwierdzenie wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy to mechanizm, który ma na celu zapewnienie właściwego wykonania umowy przez strony. Może to być na przykład ustalenie kar umownych za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy, wpłacenie kaucji lub zastawienie wierzytelności. W przypadku przetargów publicznych zabezpieczenie zazwyczaj określa się procentowo w stosunku do wartości kontraktu (najczęściej jest to 5% kwoty brutto). Jest to narzędzie fakultatywne, co znaczy, że może być wymagane, ale też wcale nie musi. Zabezpieczenie przetargowe jest zwracane w dwóch transzach – po realizacji zamówienia i po upłynięciu terminu gwarancji. Co do zasady omawiane zabezpieczenie wpłaca się najpóźniej w dniu podpisania umowy, w jednej z kilku dopuszczonych form: pieniężnej, gwarancji bankowej czy poręczenia. Brak przedłożenia odpowiednich dokumentów uniemożliwia zawarcie umowy o realizację zamówienia publicznego.
Wyszukiwarka przetargów – kosztorys
Kosztorys to dokument, który zawiera szczegółowe wyliczenie kosztów związanych z realizacją określonego projektu budowlanego lub remontowego. Zazwyczaj dokument ten zawiera informacje o cenach materiałów, kosztach robocizny, zyskach oraz innych wydatkach związanych z procedowaniem kontraktu. Realizacja zleceń budowlanych opiera się na kosztorysie sporządzonym w formie szczegółowej. W wielu Specyfikacjach Warunków Zamówienia lub projektach umów określa się wymóg przedłożenia takiego dokumentu przed podpisaniem porozumienia. Żądanie kosztorysu nie jest obligatoryjne, ale często jest uznawane za dobrą praktykę i dodatkowe zabezpieczenia zamawiającego.
Wyszukiwarka przetargów – harmonogram rzeczowo-finansowy
Harmonogram rzeczowo-finansowy to kolejny dokument, który jest często wymagany przez zamawiającego. Jego przedłożenie prawie zawsze następuje już po podpisaniu umowy – na przykład w terminie 7 dni roboczych. W harmonogramie wykonawca określa kolejne etapy swoich prac. Przypisuje im też konkretne wartości finansowe, które mogą być podstawą realizacji płatności częściowych. To niejedyne zadanie dokumentu. W przypadku powiązania projektu z podmiotami trzecimi (np. mieszkańcami gminy, jednostkami podległymi czy partnerami), jest to informacja o konkretnym momencie, w którym należy spodziewać się ekipy budowlanej w tym właśnie miejscu. Harmonogram inwestycji jest dokumentem edytowalnym, co oznacza, że pod wpływem różnych okoliczności (warunki atmosferyczne, dostępność lokalowa, dostawy sprzętu itd.), może on ulegać modyfikacji w przyszłości.
Wyszukiwarka przetargów – projekty budowlane
Projekty budowlane lub innego typu dokumenty techniczne to kluczowe zobowiązanie zamawiającego. Często są one dołączone już na etapie prowadzenia przetargów publicznych. Jeśli jednak tak się nie dzieje (np. z uwagi na duży rozmiar plików bądź posiadanie wyłącznie formy papierowej), zamawiający jest zobligowany do udostępnienia projektów tuż po podpisaniu umowy. W ten sposób wykonawca może dostosować swoje działania do charakteru konkretnych zleceń budowlanych.
Wyszukiwarka przetargów – inne dokumenty
Wymienione powyżej dokumenty nie wyczerpują katalogu wzajemnych zobowiązań między stronami umów. Zamawiający może wymagać innych, dodatkowych zaświadczeń, referencji czy kart technicznych, które szczegółowo wymienia w projekcie porozumienia. Z tego też powodu bardzo ważne jest wnikliwe czytanie pełnej dokumentacji zamówienia, jeszcze przed złożeniem oferty.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS