A A+ A++

Zakup nowego mieszkania to nie tylko radość na myśl o posiadaniu własnego kąta. Przed rozpoczęciem wicia swojego gniazda, konieczne jest dopełnienie szeregu formalności. Wizyta u notariusza, to tak naprawdę dopiero początek. Czeka nas kilka wizyt w urzędach lub załatwienie formalności zdalnie, np. poprzez ePUAP.

Zameldowanie

Zakup nowego mieszkania, wiąże się z przeprowadzką i zmianą adresu zamieszkania. Nie należy więc zapominać o zgłoszeniu tego faktu do odpowiedniego urzędu. Nie wszystkie sprawy można załatwić online, dlatego nadal możemy spodziewać się tradycyjnej korespondencji od niektórych instytucji, szczególnie z sądu lub urzędu skarbowego. Adres zameldowania zgodny z naszym faktycznym miejscem pobytu, umożliwia nam kontrolę korespondencji, a to w przypadku pism o charakterze urzędowym jest szczególnie ważne z uwagi na nieprzyjemne konsekwencje braku reakcji na nie. Często nasza odpowiedź musi zostać dostarczona do urzędu w odpowiednim terminie, a jego uchybienie wiąże się z automatycznymi sankcjami, najczęściej finansowymi. Zameldowanie się w miejscu zamieszkania jest obecnie możliwe poprzez formularz online lub bezpośrednio w urzędzie miasta po okazaniu aktu własności. Dzięki zameldowaniu się w miejscu zamieszkania, będziemy mogli także bez konieczności dopełnienia dodatkowych formalności, brać udział w wyborach w miejscu zamieszkania.

Urząd Skarbowy

Warto płacić podatki tam, gdzie faktycznie mieszkamy. Nie jest to tylko pusty slogan. Dzięki temu możemy bowiem rzeczywiście korzystać z naszych podatków, np. w postaci infrastruktury w parkach czy dojeżdżając do pracy nową estakadą lub drogą szybkiego ruchu. Dlatego po dopełnieniu formalności u notariusza, warto zmienić urząd skarbowy na właściwy ze względu na aktualne miejsce zamieszkania. Można tego dokonać zdalnie lub osobiście w urzędzie, na podstawie aktu notarialnego. Jak wynika ze statystyk, większość Polaków nie mieszka pod deklarowanym przez siebie adresem zameldowania.

Księga wieczysta

Kupując np. nowe mieszkania w Warszawie, nie można zapominać o formalnościach związanych z założeniem księgi wieczystej nieruchomości. Co do zasady powinien dopełnić je notariusz. Niemniej jednak, warto dla własnego dobra monitorować tę kwestię także we własnym zakresie i zareagować, jeżeli okres oczekiwania na założenie księgi wieczystej, znacząco się wydłuży. Należy jednak pamiętać, że standardowo ta procedura trwa kilka miesięcy w zależności od wielkości miejsca położenia nieruchomości. Dłużej będziemy czekać na księgę wieczystą w dużej aglomeracji miejskiej, niż w stosunkowo niewielkim miasteczku.

Jeżeli czekamy już kilka miesięcy, warto skontaktować się z sądem rejonowym właściwym ze względu na miejsce położenia naszej nieruchomości, a konkretnie z wydziałem ksiąg wieczystych tego sądu. Konieczna może okazać się osobista wizyta w wydziale z aktem notarialnym, który jest podstawą takiego wpisu. Księga wieczysta jest również istotna z podatkowego punktu widzenia, ponieważ posiadanie własnej nieruchomości wiąże się z obowiązkiem uiszczenia stosownego podatku od nieruchomości, a także tzw. opłaty przekształceniowej. Można uiścić ją jednorazowo z góry lub cyklicznie w corocznych ratach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKobieta doprowadziłaby do tragedii. Natychmiastowa reakcja policjanta
Następny artykułŚlubne inspiracje prosto z Hiszpanii