A A+ A++

(Artykuł sponsorowany) W dzisiejszych czasach wykonujemy zadania wzrokowe w bliskiej odległości niemal przez cały dzień. W pracy spędzamy czas przed monitorem, po pracy korzystamy z telefonu i oglądamy filmy na komputerze. Nasz wzrok nie został ewolucyjnie do tej zmiany odległości pracy przystosowany, co może powodować zmęczenie oczu. Sprawdź jakie ćwiczenia wzrokowe można wykonywać, aby przynieść ulgę naszym oczom.

Korekcja wady wzroku

Podstawą komfortowego widzenia jest skorygowanie wady wzroku. Korekcja nawet niewielkich wad wzroku może poprawić jakość widzenia i ułatwić wykonywanie codziennych zadań. Jeśli spędzamy dużo czasu przed ekranem warto rozważyć zastosowanie w soczewkach okularowych powłoki antyrefleksyjnej przeznaczonej dla użytkowników urządzeń elektronicznych. Dobrym rozwiązaniem podczas długiej pracy w bliskiej odległości będą soczewki relaksacyjne, wspomagające akomodację oka.

Higiena pracy wzrokowej

Odpowiednie warunki pracy wzrokowej, zmniejszają wysiłek ze strony układu wzrokowego. Ważna jest odpowiednio daleka odległość oczu od smartfona lub ekranu komputera, odpowiednie oświetlenie miejsca pracy czy prawidłowa postawa ciała. Kluczowe są także przerwy w pracy wzrokowej. Można zastosować zasadę 20/20/20, czyli co 20 minut na 20 sekund spojrzeć w dal na odległości ok. 6 metrów (20 stóp). Alternatywnie co godzinę można zrobić sobie 2-3 minutową przerwę od monitora i popatrzeć w dal. W czasie przerw wskazane jest rozprostowanie ciała oraz wykonywanie ćwiczeń wzrokowych.

Ćwiczenia wzrokowe

W trakcie przerw od pracy w bliskiej odległości, powinniśmy patrzeć na daleką odległość. Jeśli pracujemy w niewielkim pomieszczeniu możemy patrzeć przez okno lub, jeśli to możliwe, wyjść na zewnątrz. Dajemy wtedy oczom dostęp do naturalnego światła.

Zobacz również:

Patrzenie w dal możemy wzbogacić o kilka ćwiczeń:

  1. wybierz jeden obiekt w oddali i na nim skup swój wzrok. Staraj się dostrzegać obiekty znajdujące się wokół, pozostając skupionym na wybranym obiekcie. Wykorzystasz wtedy widzenie peryferyjne, nie tylko centralne.

  2. ósemki – poruszaj oczami w taki sposób, aby nakreślić nimi cyfrę 8 zorientowaną w różny sposób – pionowo, poziomo, na skosy. To ćwiczenie uruchamia mięśnie oczu, które przy wpatrywaniu w ekran utrzymują oczy w jednej pozycji i mają ograniczone możliwości ruchu. Ósemki możesz wykonywać mając otwarte lub zamknięte oczy.

  3. spojrzenia w skrajnych kierunkach patrzenia: prawo – lewo i góra – dół oraz wykonywanie dużych okręgów oczami.

Powyższe ćwiczenia oczu pozwolą rozluźnić mięśnie wewnątrzgałkowe, które napinają się kiedy patrzymy blisko np. gdy obserwujemy ekran monitora lub czytamy. Długotrwałe napięcie mięśni nie jest korzystne, dlatego warto pamiętać o ich rozluźnianiu. Wspomniane ćwiczenia wzrokowe aktywują do działania także mięśnie okoruchowe, których zakres pracy jest ograniczony, gdy wpatrujemy się w jedno miejsce – ekran telefonu, komputer.

Sprawność wzroku

Mięśnie naszego oka możemy także ćwiczyć w inny sposób, poprawiając sprawność ich działania. Służy do tego ćwiczenie sprawności akomodacji. Akomodacja to zdolność oka do zmiany mocy, aby wyraźnie widzieć w różnych odległościach. Sprawność jej działania możemy testować przerzucając wzrok z bliskiej odległości na daleką i odwrotnie. Aby wykonać to ćwiczenie wzrokowe potrzebna będzie książka lub wydrukowany dokument i jakiś tekst w dalszej odległości (4-6 metrów). Czytając linijkę tekstu w bliskiej odległości „przerzuć” wzrok na dalszą odległość i sprawdź czy tekst w oddali od razu będzie wyraźny. Jeśli tak, postaraj się utrzymać wyraźny obraz w dalekiej odległości, a po chwili spróbuj odczytać tekst z książki. Jeśli tekst w oddali nie jest wyraźny, poczekaj chwilę czy uda się zobaczyć go wyraźnie. Następnie odczytaj tekst z książki. Teksty w obu odległościach powinny szybko stać się wyraźne. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

To ćwiczenie odpowiednie dla młodych dorosłych. Jeśli masz trudności z wyraźnym widzeniem na jakąś odległość lub potrzebujesz dłuższej chwili na wyostrzenie obrazu – umów się na badanie wzroku. Po 40 roku życia wykonanie testu sprawności akomodacji może być utrudnione, ze względu na spadek zdolności akomodacji oka i konieczność dodatkowej korekcji do bliskiej odległości.

Ćwicz mruganie

Oprócz ćwiczeń wzrokowych dotyczących mięśni oka, pamiętaj o mruganiu. Mruganie rozprowadza łzy na powierzchni oka i zapewnia gładką powierzchnię, potrzebną aby wyraźnie widzieć. Wpatrując się w ekrany urządzeń elektronicznych mrugamy rzadziej i narażamy powierzchnię oka na wysychanie. Dlatego warto co jakiś czas kilkukrotnie mrugnąć okiem, powoli i w pełni domykając powiekę. Pozwoli to zachować nawilżenie oka i unikać nieprzyjemnych dolegliwości jak pieczenie czy suchość oka.

Przedstawione ćwiczenia oczu pomagają rozluźnić oczy zmęczone długim czasem przed ekranem laptopa czy smartfona. Regularne ich wykonywanie często zapobiega lub redukuje pojawiające się dolegliwości wzrokowe. Ważna jest także odpowiednia korekcja wady wzroku i higiena pracy wzrokowej. Na stronie https://mamwzrokok.pl/ znajdziesz więcej wskazówek dotyczących dbania o wzrok, przede wszystkim wzrok dziecka.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIle Polacy wydali na swoje wesela?
Następny artykułChodzenie do wróżki do grzech? Ksiądz z TikToka ostrzega