– Praca zdalna okazała się mniej uniwersalna i o wiele bardziej absorbująca, niż dotychczas sądzono. Badania wskazują, że pracownikom brakuje wyraźnej granicy między życiem zawodowym a prywatnym. Ponadto rozmowa telefoniczna nie zastąpi bezpośredniego kontaktu, a wideokonferencja nie zapewni funkcji społecznych, które pełni biuro, takich jak integracja, współpraca czy nieformalne budowanie relacji – tłumaczy Peter Pecnik, Country CEO, HB Reavis Poland.
Czego więc powinniśmy się spodziewać od deweloperów oraz inwestorów działających na rynku powierzchni biurowych? Pośrednich rozwiązań, które będą opierały się na lepszych doświadczeniach wynikających z efektywności pracy w biurze oraz wygody pracowania w domu.
Z domu do biurowego komfortu
Najważniejszym wyzwaniem stojącym przed właścicielami wynajmującymi powierzchnie biurowe będzie teraz właściwe ustalenie, w jaki sposób jej użytkownicy będą chcieli z niej korzystać i jak zmieniły się ich priorytety oraz potrzeby.
– Pracownicy już tęsknią za ergonomicznym biurkiem, właściwym oświetleniem, odpowiednią temperaturą czy natężeniem dźwięków. Spodziewamy się tego, że biuro zmieni dotychczas nam znaną funkcję, a także dalszego uelastycznienia sposobu pracy, zarówno po stronie pracodawców, jak i podejściu pracowników – uważa Peter Pecnik. I dodaje, że część z nich zapewne zechce korzystać z formuły pracy hybrydowej, czyli mieć możliwość pracy z domu w wybrane dni. Z ankiet przeprowadzonych przez firmę doradczą Savills wynika, że praca w domu podczas zamknięcia dała ludziom większe poczucie indywidualnego wkładu w zmianę klimatu. Aż dla 50 proc. ważne było to, że mniejsza liczba dojazdów do pracy zmniejsza zanieczyszczenie.
Czy będzie to jeden z powodów, dla którego więcej osób zechce pracować w domu, czy też raczej będą oni skłonni korzystać z alternatywnych środków transportu, takich jak jazda na rowerze, dopiero się okaże. Może to jednak odegrać znaczącą rolę w ograniczaniu emisji przyczyniających się do globalnego ocieplenia. Między innymi dlatego też zarządzający budynkami biurowymi powinni zacząć ulepszać znajdującą się tam infrastrukturę rowerową i prysznicową, tak by korzystający z tych powierzchni pracownicy mogli dalej używać jednośladów, na które się przesiedli w czasie lockdownu. Zresztą należy brać pod uwagę szerszą zmianę podejścia do ekologii, stąd na znaczeniu mogą zyskiwać wszystkie technologie sprawiające, że budynki, w których pracownicy spędzają często po 8–10 godzin dziennie, są bardziej zrównoważone. To będą rozwiązania pozwalające odzyskiwać ciepło, wykorzystywać wodę deszczową do podlewania roślinności czy spłukiwania toalet, zapewniające dobrą cyrkulację powietrza.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS