A A+ A++

Bakterie do szamba to specjalne preparaty, które należy stosować w celu zadbania o przydomową oczyszczalnię ścieków. Środki te odpowiadają m.in. za rozpuszczanie osadów czy neutralizację zapachów wytwarzanych przez zanieczyszczenia. Jakie są rodzaje środków do szamb i dlaczego warto stosować je regularnie?

Jakie właściwości powinny mieć bakterie do szamba?

Nazwa „bakterie do szamba” to termin, którego używa się do określenia specjalnych preparatów do zbiorników na ścieki. Podstawowym zadaniem takich środków jest umiejętność rozpuszczania osadów powstających naturalnie na dnie szamba. Dzięki bakteriom do szamba można pozbyć się zanieczyszczeń, które zmniejszają pojemność zbiornika i pogarszają jego funkcjonalność.

Jednak warto pamiętać, że bakterie do szamba nie odpowiadają jedynie za usuwanie złogów. Ich zadaniem jest również neutralizacja nieprzyjemnych zapachów, które wytwarzają zanieczyszczenia i ścieki. Bakteryjne preparaty mogą więc zdecydowanie poprawić jakość życia osób, które mieszkają w domu i odprowadzają kanalizację do pobliskiego szamba.

Dodatkową funkcją preparatów z bakteriami do szamba jest to, że udrażniają one systemy kanalizacyjne. Stosowanie odpowiednich środków czyszczących jest zatem kluczem do utrzymania rur i konstrukcji samego szamba w stanie, który umożliwia bezpieczne odprowadzanie ścieków.

Jakie są rodzaje preparatów do szamba?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów preparatów do czyszczenia szamb. Różnią się one głównie pod względem formy oraz składu. Środki do rozpuszczania zanieczyszczeń czy neutralizacji zapachów można podzielić na dwie podstawowe grupy – produkty bakteryjne oraz bakteryjno-enzymatyczne. Te drugie są wzbogacone o cenne enzymy, które wspomagają, a także przyśpieszają rozkład zawartości szamba.

Jeśli chodzi o formę, to biopreparaty do szamba mogą występować w postaci tabletek, a także płynnych bądź sypkich środków. Niezależnie od tego, który preparat zostanie zastosowany w przydomowej oczyszczalni, warto pamiętać o tym, aby korzystać z niego regularnie. Czyszczenie szamba najlepiej jest powtarzać w odstępach czasowych, które pokrywają się z zaleceniami producenta konkretnego środka bakteryjnego. Tylko wtedy preparat jest w stanie przynieść pożądane efekty.

Odpowiednia częstotliwość stosowania preparatów bakteryjnych ma duże znaczenie dla efektywnego funkcjonowania szamba. Systematyczne używanie środków czyszczących właściwie zabezpiecza również konstrukcję szamba i kanalizacji. Dzięki temu znacznie wydłuża się amortyzacja prywatnej oczyszczalni ścieków.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł100. rocznica zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza
Następny artykuł23 grudnia Starostwo pracuje krócej