Wraz ze wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusem na całym świecie, rośnie również liczba osób, które pokonały chorobę COVID-19. Sprawdziliśmy, jakie warto wykonać badania, żeby sprawdzić swój stan zdrowia, po wygranej walce z koronawirusem.
– Bezobjawowy lub skąpoobjawowy przebieg infekcji koronawirusem jest częsty, szczególnie wśród ludzi młodych. Liczba bezobjawowych przypadków waha się na świecie między 50 a 70 proc. Aczkolwiek nawet po łagodnej infekcji warto sprawdzić swój stan zdrowia – powiedział J. Dworzański
Odnotowano, że u części osób, które przeszły COVID-19 występują w późniejszym czasie zespół zmęczenia oraz obniżenie tolerancji wysiłku fizycznego.
– Sygnałem ostrzegawczym może być nagły dyskomfort związany z oddychaniem, uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech, ból w klatce piersiowej podczas głębokich oddechów czy zwykła zadyszka. Do badań czynnościowych i obrazowych płuc zaliczamy przede wszystkim badanie spirometryczne oraz tomografię klatki piersiowej. Wyleczenie zaburzeń oddychania i uszkodzeń, do jakich doprowadziły, może trwać od 2 do 8 tygodni – mówił lekarz.
Warto również sprawdzić stan układu sercowo-naczyniowego.
– Po przebytej infekcji warto wykonać echo serca, EKG oraz badanie Holtera. W ocenie ryzyka niewydolności serca ważne jest również oznaczenie BNP. Badanie to wykonuje się kiedy występują objawy sugerujące niewydolność serca, np. przy duszności i szybkim męczeniu się oraz u osób leczonych z powodu niewydolności serca. Pamiętajmy, że infekcja może, a nie musi wywołać zapalenie mięśnia sercowego lub nasilać niekorzystne procesy w organizmie, np. procesy zapalne – wyjaśnił J. Dworzański, doktor nauk medycznych.
Wielu pacjentów chorych na COVID-19 skarży się na bóle mięśni.
– W tym wypadku możemy też mieć do czynienia z przeczulicą skóry i tylko brak kontaktu z jakimkolwiek bodźcem przynosi tu ulgę. Przeczulica mija sama i oznacza nadmierne odczuwanie bólu i nadwrażliwość na różne bodźce dotykowe. Bóle mięśni są związane z pewnym uszkodzeniem mięśni przez wirusa i podrażnieniem receptorów bólowych. Powinny ustąpić same, jak w każdej grypie – dodał Jakub Dworzański.
Spacery na świeżym powietrzu i aktywność fizyczna jest wskazana, natomiast ćwiczenia obciążające, czy wykraczające ponad zwykłą aktywność jak bieganie, czy też ćwiczenia siłowe warto przełożyć na późniejszy czas.
– Bóle mięśni mające związek z infekcją wirusową na pewno nie ustąpią po wzmożonej aktywności fizycznej, wręcz mogą nasilić replikację wirusa jeśli jeszcze nie jesteśmy zdrowi – wyjaśnił – J. Dworzański, doktor nauk medycznych
Badania można wykonać już po 2-4 tygodniach po przechorowaniu.
– Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) może skierować pacjenta na badania. Rodzaj badań kontrolnych powinien być ustalony indywidulanie, w zależności od dolegliwości, które pacjent zgłasza – dodał lekarz.
Chociaż czas powrotu do zdrowia po infekcji koronawirusem można wstępnie oszacować, długoterminowe konsekwencje choroby wciąż nie zostały poznane ani potwierdzone przez naukowców.
Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) jest częścią systemu opieki zdrowotnej, zapewniającą wszystkim osobom uprawnionym do świadczeń kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania.
Beata Staniaszczyk
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS