A A+ A++

Kiedy wybierasz się na rozmowę w sprawie pracy, zastanawiasz się, o co mógłby zapytać Twój rozmówca. Istnieje zestaw standardowych pytań rekrutacyjnych i są one zwykle związane z doświadczeniem zawodowym czy wynagrodzeniem. Są też tematy tabu, których żaden rekruter nie ma prawa poruszać. O jakich pytaniach mowa? Oto kilka przykładów.

Życie prywatne, dzieci, plany prokreacyjne

Do najbardziej intymnych, osobistych spraw, które nie powinny interesować pracodawcy, należą między innymi kwestie związane z życiem prywatnym i dziećmi. Jeśli Twój rozmówca zacznie Cię wypytywać o to, czy masz potomstwo, męża, partnerkę, czy może planujesz założyć rodzinę, masz prawo odmówić udzielenia odpowiedzi. Nie musisz też zwierzać się ze swoich problemów osobistych, orientacji seksualnej. Jeśli nie chcesz, nie musisz informować przyszłego szefa o przebytych chorobach, trudnej sytuacji materialnej lub życiu pozostałych członków Twojej rodziny.

Masz nietypowy akcent lub karnację skóry? Rekruter nie powinien zadawać Ci pytań w stylu: skąd pochodzisz, czy jesteś Polką lub Polakiem, kim byli Twoi rodzice lub dziadkowie. Są to sprawy indywidualne i wyłącznie od Ciebie zależy, czy chcesz o nich rozmawiać. Jeżeli podczas rozmowy kwalifikacyjnej usłyszysz inne, osobiste pytania i uznasz, że nie chcesz na nie odpowiadać, grzecznie odmów swojemu rozmówcy bez podawania przyczyny.

Kwestie religijne i światopoglądowe

Kolejnymi tematami, których na rozmowie nie powinien poruszać żaden pracodawca, są kwestie światopoglądowe oraz religijne. W przyszłej pracy liczą się bowiem umiejętności oraz różne kompetencje, a nie to, jaką wiarę wyznajesz albo czy jesteś zwolennikiem partii prawicowej bądź lewicowej. Rekruter nie może zadawać Ci pytań, dotyczących Twojej przynależności do różnych grup i związków zawodowych bądź innych.

Obejrzyj ogłoszenia o pracę i dokonaj krótkiej analizy, czy którykolwiek rekruter adresuje anons do katolików, muzułmanów, osób ciemnoskórych lub białych. Oczywiście, że nie ma takich ogłoszeń! Dyskryminacja i nierówne traktowanie stanowią bowiem działania niezgodne z polskim i międzynarodowym prawem, a pracodawca, który dopuszcza się takich czynów, podlega karze grzywny.

Nowa praca czeka na Ciebie

A jeśli i Ty jesteś w trakcie poszukiwania nowego zatrudnienia – to wejdź na portal Pracuj.pl – i wybieraj spośród tysięcy dostępnych ogłoszeń!

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: [email protected] lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMocni Energią
Następny artykułNowy Janosik będzie kobietą. Film Netflixa powstanie w Polsce