Jednym z najważniejszych punktów programu Trzeciej Drogi jest integracja europejska w kwestii bezpieczeństwa, zapewnienie odpowiednich środków na potrzeby przemysłu obronnego w Polsce i Europie; ponadto Europa musi chronić swój rynek i budować najsilniejszą gospodarkę – podkreślali liderzy TD.
Szefowie współtworzących Trzecią Drogę: Polski2050 – marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz PSL – wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawili „Listę wspólnych spraw Trzeciej Drogi w Parlamencie Europejskim”.
Hołownia apeluje o opamiętanie
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że jednym z najważniejszych punktów programowych Trzeciej Drogi będzie integracja europejska w dziedzinie bezpieczeństwa – w tym celu przedstawiciele TD będą dążyć do zabezpieczenia odpowiednich środków na przemysł obronny w Polsce i w Europie. Szef MON zapowiedział, że celem będzie „odtworzenie zdolności produkcyjnych, zbudowanie nowych fabryk amunicji czy danie szansy na samowystarczalność”.
Ponadto Kosiniak-Kamysz oświadczył, że Europa „musi chronić swój rynek i budować najsilniejszą gospodarkę”.
Hołownia podkreślając, że bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy to najważniejsze postulaty TD w wyborach do europarlamentu, stwierdził, że „spokój i pieniądze to te rzeczy, których polscy obywatele mogą” od ich ugrupowania oczekiwać.
Zwrócił się też do polskich polityków o „opamiętanie się”.
Nie chodzi o to, która partia, którą partię. Chodzi o to czy będziemy mieli we wspólnocie europejskiej takich reprezentantów, którzy będą załatwiać wasze sprawy, a nie sprawy nas, polityków
— powiedział Hołownia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Znamy liderów list Trzeciej Drogi w wyborach do PE. Kobosko, Hetman, Jarubas, Zalewski, Thun i Kamiński – oni powalczą o europejskie mandaty
Szef ludowców atakuje Wojciechowskiego
Przedstawiając na konferencji „Listę wspólnych spraw Trzeciej Drogi w Parlamencie Europejskim”, lider PSL, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz mówił m.in. o bezpieczeństwie żywnościowym w Polsce i w Unii. Zapewnienie go obywatelom nazwał „jednym z najważniejszych zadań państwa”.
Czyli żywności w dostępnej cenie dla swoich obywateli
— oświadczył.
Podkreślił wagę dopłat do upraw rolnych oraz zapowiedział zabiegi o zmianę polityki rolnej, jaką prowadził obecny unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Zniszczył i polską, i europejską wieś
— ocenił szef PSL. Przypomniał przy tym protesty rolników, mające miejsce w całej UE przez ostatnie półrocze.
Chcą w prosty sposób uprawiać ziemię, chcą hodować w godny sposób i w dobrych, najbezpieczniejszych warunkach inwentarz. Chcą mieć gospodarstwa, które będą dawać możliwość zarobku, ale przede wszystkim dają dobrą, zdrową żywność
— podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Kolejny przedstawiony przez niego postulat TD dotyczy bezpieczeństwa zdrowotnego w Europie – chodzi o to, by takie same terapie onkologiczne były dostępne dla pacjentów w całej UE.
Kod genetyczny może decydować o tym, jaka choroba u ciebie wystąpi. Ale nigdy nie może kod pocztowy decydować, jaką terapię będziesz miał zastosowaną
— powiedział Kosiniak-Kamysz.
Inny punkt programu wyborczego Trzeciej Drogi przedstawił lider Polski2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jest nim zwiększona cyfryzacja Unii, w tym Polski.
Za chwilę mamy drugą połowę XXI wieku i naprawdę nie ma na co czekać
— powiedział Hołownia.
Zapowiedział starania o dopłaty do instalowania szerokopasmowego internetu i przedstawił to, jako jeden ze sposobów na wyludnianie się małych miast i wsi.
Jeżeli będziesz miał dostęp do tych szerokopasmowych usług, to być może łatwiej będzie ci podjąć decyzję, by zostać tam, skąd jesteś, a nie wyruszać gdzieś daleko w świat, zrywając często swoje korzenie
— powiedział Hołownia.
Szef Polski 2050 podkreślił wagę uniezależnienia UE od dostaw czipów elektronicznych z Azji poprzez rozwój ich produkcji w Europie.
Polska ma do tego warunki i powinna być jednym z liderów tych projektów czipowych w Europie
— powiedział Hołownia.
Zadeklarował uruchomienie w PE prac nad głosowaniem w wyborach przez internet.
Tak moglibyśmy mieć frekwencję 75-procentową może nie raz na 1000 lat, tylko dużo częściej
— powiedział lider Polski 2050. Według niego, „to jest kwestia demokracji” i stabilności demokracji”.
Hołownia wyraził także nadzieję, że za nadchodzącej kadencji PE zakończy się zmiana czasu z zimowego na letni.
To drobna rzecz, ale jednak i dla gospodarki, i transportu, i dla wielu różnych dziedzin ważna
— powiedział szef Polski 2050.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: SONDAŻ dla „GW” przed eurowyborami. Zacięta walka KO i PiS. Konfederacja wyprzedza Trzecią Drogę i Lewicę
PAP/kot
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS