– Pamiętajmy, że zagrożenie epidemią trwa. Zwiększa się ono, gdy spotykamy się z nowymi w naszym środowisku osobami, tzn. kimś z zewnątrz, spoza naszego domu, mieszkania. Dlatego dbajmy o to, aby nie organizować niekoniecznych spotkań, choć może jest to trudne. Trzeba ufać zaleceniom epidemiologów – napisał Jacek jezierski, biskup elbląski.
Biskup napisał zalecenie dotyczące działań elbląskich księży w maju:
“DUSZPASTERSTWO CHORYCH
1. Odwiedzanie chorych
Zgodnie z przyjętym zwyczajem ksiądz odwiedza chorych w pierwszy piątek miesiąca. W związku z epidemią należy zrezygnować z niekoniecznych odwiedzin. Odwiedzamy chorych na każdorazową wyraźną ich prośbę. Przychodząc do domu chorego ksiądz używa maseczki.
2. Sakrament pokuty chorych
Sakramentu pokuty udziela się zachowując odpowiednią odległość od chorego, ale dbając też o dyskrecję spowiedzi.
3. Sakrament namaszczenia chorych
Po odbyciu spowiedzi, o ile jest taka potrzeba, udziela się choremu sakramentu namaszczenia. Olej chorych został pobłogosławiony w Wielki Czwartek. Jeśli olej nie dotarł do parafii, wówczas można posłużyć się olejem roślinnym, przede wszystkim z oliwek, który ksiądz wcześniej pobłogosławi [zob. Modlitwa błogosławieństwa oleju, w: Sakramenty chorych. Obrzędy i duszpasterstwo, nr 210].
4. Odpust na czas pandemii
Papież Franciszek udzielił na czas epidemii odpustu zupełnego następującym osobom:
I. zarażonym koronawirusem, przebywającym na kwarantannie, pracownikom służby zdrowia, rodzinom osób chorych.
II. umierającym, zwłaszcza gdy nie mogli wyspowiadać się i przyjąć sakramentu namaszczenia chorych oraz Komunii św. w formie Wiatyku.
III. modlącym się przed Najświętszym Sakramentem, odprawiającym także w warunkach domowych: Drogę Krzyżową, różaniec, czytającym przez pół godziny Pismo Święte.
Warunkiem uzyskania odpustu jest modlitwa w intencjach Ojca Świętego i wyznanie wiary, choćby w formie skróconej i spontanicznej np. Wierzę w Ciebie Chryste.
ŚRODKI DEZYNFEKCJI W KOŚCIOŁACH
5. W zakrystii kościoła oraz w kancelarii parafialnej powinien znajdować się płyn do dezynfekcji rąk dla księży, posługujących oraz interesantów.
6. Przy wejściu lub w przedsionku kościoła dobrze byłoby zainstalować urządzenie [dozownik, automat] do bezdotykowej dezynfekcji rąk dla przychodzących i wychodzących. Wiemy bowiem, że epidemia będzie trwała jeszcze przez dłuższy czas.
7. Po nabożeństwie należy zdezynfekować ławki kościelne używając np. płynu do dezynfekcji albo ściereczek nawilżonych płynem dezynfekującym.
8. Uczestników nabożeństw i ministrantów obowiązuje używanie maseczek.
NABOŻEŃSTWO MAJOWE
9. Nabożeństwo majowe, podobnie jak inne nabożeństwa, należy odprawiać w kościołach. Zachęcam do śpiewu suplikacji “Święty Boże” w ramach tego nabożeństwa.”
Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerzeKliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS