Alkomat to bardzo przydatne i praktyczne urządzenie. Śmiało można powiedzieć, że powinien je mieć każdy kierowca, ponieważ pozwala na sprawdzenie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu każdy kierujący pojazdem w razie wątpliwości może się przebadać. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Na rynku dostępne są jednak różne modele alkomatów, zatem wybór tego konkretnego często nie jest łatwy. Z tego względu warto wiedzieć, czym kierować się, wybierając tego typu urządzenie.
Sposób działania alkomatu
Zanim odpowie się na pytanie, jaki alkomat kupić, warto wcześniej wiedzieć, jak to urządzenie działa. Jak wspomniano, sprzęt sprawdza zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, co pozwala na określenie wysokości jego stężenia we krwi. Dziś z alkomatu nie korzystają już wyłącznie służby, jak np. policja, ale także firmy transportowe, inne przedsiębiorstwa i oczywiście osoby prywatne. Co ciekawe, na zakup tego urządzenia z roku na roku decyduje się coraz większa liczba kierowców, wzrasta bowiem świadomość tego, jak ogromnym zagrożeniem jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.
Kluczowym elementem w każdym alkomacie jest sensor. To właśnie ta część urządzenia jest czuła na alkohol. Samo badanie przebiega bardzo prosto i szybko – wystarczy wdmuchać powietrze do urządzenia. W zależności od modelu do tego celu służy ustnik lub otwór. Po kilku sekundach na wyświetlaczu pojawia się wynik pomiaru.
Alkomat – jaki kupić? Rodzaje urządzeń
Aby wiedzieć, jaki alkomat kupić, trzeba poznać dostępne na rynku modele. Wśród tych stosowanych najpowszechniej wymienić można urządzenia półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne. Pierwszy rodzaj jest dość tani, dlatego też wiele osób sięga właśnie po tego typu alkomaty. Trzeba jednak wiedzieć, że niska cena łączy się z pewnym ograniczeniami. Urządzenia z rodzaju półprzewodnikowych niestety są dość czułe na czynniki zewnętrze. Na dokładność pomiaru wpływ może mieć choćby zjedzenie miętowego cukierka czy zapalenie papierosa. Badania urządzeniem półprzewodnikowym nie powinno się wykonywać również zaraz po zakończeniu spożywania alkoholu.
Znacznie lepszym rozwiązaniem są alkomaty elektrochemiczne ze względu na ich wyższa precyzję. W tym przypadku żadne czynniki zewnętrzne nie wpływają na wynik badania. Ten typ urządzenia jest bardziej profesjonalny, dlatego służby wybierają go częściej. Oczywiście, za wyższą jakością idzie wyższa cena, jednak dla tak precyzyjnego działania warto zapłacić nieco więcej. Dlatego jeśli chcesz przeznaczyć wyższy budżet na zakup alkomatu, postaw na elektrochemiczny.
Alkomat – jaki wybrać?
Wybór odpowiedniego alkomatu to bardzo ważna sprawa, dlatego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Po pierwsze, istotny jest rodzaj czujnika przepływu powietrza. Warto tu postawić na rozwiązania praktyczne. Polskie Centrum Wzorcowania oferuje alkomaty, które informują użytkowników, ile jeszcze powietrza muszą wdmuchać, aby urządzenie wskazało prawidłowy wynik. Taki czujnik przepływu powietrza sprawia, że korzystanie z urządzenia jest po prostu łatwiejsze. Nie bez znaczenia jest także sama wielkość sensora. Im jest większy, tym wynik badania precyzyjniejszy.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując alkomat? Na pewno na rodzaj wyświetlacza. Powinien być dość duży, co zwiększy czytelność pojawiających się informacji, a tym samym pozwoli na łatwiejsze odczytanie wyniku pomiaru. Przy wyborze alkomatu warto zastanowić się także nad funkcjami dodatkowymi. Bardzo praktyczne jest wyświetlanie przez urządzenie informacji o tym, ile już pomiarów zostało wykonanych. Dzięki temu wiadomo, kiedy alkomat czeka kolejna kalibracja. To bardzo ważne – tylko skalibrowane urządzenie działa w prawidłowy sposób i podaje właściwy wynik. Czynność tę należy przeprowadzać systematycznie, ważne jednak, aby powierzyć ją doświadczonemu serwisowi. Dobrym przykładem może być kalibracja alkomatów w Warszawie. Do prawidłowego przeprowadzenia tego procesu potrzeba bowiem odpowiedniej wiedzy i specjalistycznych narzędzi.
Materiał zewnętrzny
Napisany dnia: 25.02.2022, 18:00
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS